EKOenerga.pl

Produkty

Bluszcz na trądzik skórę cellulit

Bluszcz – lecznicza trucizna

Jest rośliną leczniczą. Zawiera dużą ilość saponin, flawonoidów, kwasów fenolowych, fitosteroli, poliacetylenów, kumaryn. Bardzo cennym składnikiem liści są fitoncydy i hederyna.

Działanie zewnętrzne

Cellulit – to flawonoidy i rutyna obecne w liściach uszczelniają ściany naczyń włosowatych, przyczyniają się do rozbijania tkanki tłuszczowej, usprawniają krążenie krwi, łagodzą stany zapalne, ułatwiają odpływ limfy zapobiegając obrzękom. Wyciąg z liści można wymieszać z masą ze zmielonej kawy i wcierać miejscowo w skórę. U osób ze skórą wrażliwą mogą wystąpić podrażnienia.

Infekcje intymne – infekcje spowodowane są najczęściej drożdżakami. Swędzenie, pieczenie czy nieprzyjemny zapach zlikwidować można stosując do higieny wywar z liści, który łagodzi stany zapalne i pomaga zwalczyć infekcje.

Jędrność skóry – wyciąg hamuje enzymy działające destrukcyjnie na włókna kolagenu i elastyny. Przemywanie skóry wpływa na poprawę jej elastyczności i jędrności. Saponiny działają stabilizująco na strukturę tkanki łącznej, rozmiękczają skórę dzięki czemu ułatwiają wnikanie w głąb skóry innych aktywnych składników dlatego po zastosowaniu w skórę można wetrzeć naturalny olej np. z witaminą E, A.

Łojotok skóry – saponiny mają właściwości antyseptyczne przez co zapobiegają nadmiernej keratynizacji mieszków włosowych oraz działają oczyszczająco na pory skóry, regulują pracę gruczołów łojowych, przywracają równowagę skórze głowy. Płukankę z liści stosować można głównie na skórę przetłuszczającą się i ze skłonnościami do łupieżu.

Przykry zapach stóp – wyciąg z liści ma właściwości przeciwgrzybiczne, dlatego jest bardzo pomocny przy problemach silnie pocących się stóp. Można moczyć stopy w wywarze, który zwalcza zakażenia drożdżakami i likwiduje nieprzyjemny zapach charakterystyczny przy takiej infekcji.

Trądzik – ekstrakt z liści reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza skórę, odblokowuje pory. Dzięki właściwościom antyseptycznym zmniejsza stany zapalne. Wyciągiem z liści przemywać twarz.

Działanie wewnętrzne

Bóle miesiączkowe  - napar bogaty w saponiny, rutynę i flawonoidy łagodzi bóle brzucha i bolesność piersi. Działa rozkurczowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie.

Na kaszel i oskrzela – saponiny rozluźniają mięśnie gładkie oskrzeli, co ułatwia oczyszczanie ich z zalegającej wydzieliny. Fitoncydy hamują rozwój bakterii i wirusów, mają silne działanie przeciwgrzybicze, co zapobiega infekcjom drożdżakowym dróg oddechowych i wspomaga ich leczenie. Polecany także przy astmie i krztuścu.

Na rany – bluszcz pospolity można stosować jako okłady na rany, a także do płukania gardła i jamy ustnej. Świeże liście rozgnieść na miazgę i umieścić na ranę.

Nalewka z liści – świeże liście zalać czystą wódką aż do całkowitego ich pokrycia. Zamknąć i codziennie, przez około jeden miesiąc wstrząsać. Następnie przecedzić i przelać do ciemnej butelki. Zażywać można raz dziennie po pół łyżeczki w czasie trwania dolegliwości. Cała roślina (liście i owoce) mogą być przyczyną zatrucia przez saponiny i glikozydy przy spożyciu w większych ilościach. 

Wywar – garść świeżych liści gotować na małym ogniu przez 20 minut. Zużyć po przygotowaniu.

Świeże liście i sok mogą powodować reakcje alergiczne. Toksyczne są owoce. W stosowaniu należy zachować umiar i ostrożność.