EKOenerga.pl

Produkty

Kwiaty ozdobne dla zdrowia i urody

Aksamitki na zdrowie

Świeże lub suszone liście aksamitek (aksamitka wzniosła – Tagetes erecta) i aksamitka rozpierzchła – Tagetes patula) są doskonałą przyprawą o balsamiczno cytrynowym intensywnym smaku. Te oraz aksamitki (tenuifolia var. pumila) o aromacie pomarańczowym można dodawać do tłustych mięs, zup, sosów, past rybnych. Dodaje się ich niewiele, by nie zdominowały smaku potrawy. Płatki jej kwiatów stanowią jedno z najbogatszych i najcenniejszych źródeł karotenoidów – barwników o działaniu przeciwutleniającym i przeciwnowotworowym. Wyciąg z kwiatów aksamitki zawiera około 27% karotenoidów, w tym estry ksantofili 86,1%, estry kryptoksantyny 1,5%, ß-karoten 0,4%. Zawartość ksantofili w suchej masie kwiatów aksamitki wynosi 17,8 g·kg-1. Najważniejszym związkiem tej grupy barwników jest luteina.

Fiołek na reumatyzm i kamienie 

Fiołek (bratek) wonny (Viola odorata) jest rośliną leczniczą. Ma takie same właściwości jak fiołek trójbarwny czy polny. Jego ziele jest surowcem oczyszczającym krew i odtruwającym, wykorzystywanym w leczeniu schorzeń metabolicznych jak dermatozy, choroby reumatyczne. Herbatka z fiołka i ciepły kompres z odwaru z tej rośliny, przyłożony na obolałe mięśnie lub stawy przyniesie ulgę, bo roślina obfituje w substancje przeciwbólowe i przeciwzapalne salicylany i flawonoidy. Herbatka dodatkowo oczyszcza drogi moczowe z toksyn dlatego poleca się picie przy zapaleniu pęcherza, zaburzeniach pracy nerek czy przy kamicy nerkowej.
Bioflawonoidy ułatwiają przyswajanie witaminy C, która też zmniejsza przepuszczalność naczynek i dodatkowo działa antyoksydacyjnie.
Ponadto Bratek pomaga obniżać ciśnienie krwi, leczy zmiany trądzikowe, goi podrażnienia skóry. Najlepsze efekty widoczne są wtedy, gdy napar stosuje się jednocześnie zewnętrznie i wewnętrznie – należy codziennie wypić 1-2 szklanki. Sprawdza się również jako środek do płukania podrażnionego gardła.

Picie naparu z bratka może być bardzo pomocne w leczeniu nieżytów górnych dróg oddechowych, spowodowanych przeziębieniem gdyż zawiera dużą ilość saponim, które pomagają oczyść oskrzela z zalegającej w nich wydzieliny. napar można wtedy przygotować na mleku, które dodatkowo sprzyja upłynnieniu śluzu.

Nasturcja dobra na katar

W wielu krajach zaleca się stosowanie jej przetworów w schorzeniach dróg oddechowych, a olejek do wcierań w lekkich bólach mięśniowych. Ponadto używana jest jako środek dezynfekujący, pobudzający apetyt o hamujący kaszel. Napary stosowane są w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i migdałków oraz do przemywania ran i ropni. Świeże, młode liście przypominają w smaku rzodkiewkę. Mogą być dodawane do posiłków. Korzystne efekty wykazuje też przeciw  wypadaniu włosów i podczas problemów z łupieżem. Świeży sok z liści ma działanie antyseptyczne. Posiekane nasturcje dodane do kąpieli mogą pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego. W stanie świeżym może spożywać liście, kwiaty i nasiona.  Suszona idealnie nadaje się jako herbatka. 

Nagietek metody na wrzody 

Przetwory z nagietka zaleca się przy nieżycie i owrzodzeniach żołądka i jelita grubego oraz przy problemach z wątrobą. Może być lekiem pomocniczym w nieoperacyjnych rakach żołądka, stanach przednowotworowych przewodu pokarmowego, a także przy bolesnym miesiączkowaniu. Zmielone, pomarańczowe kwiaty można dodawać do wszystkich potraw. Można stosować do zabarwiania np ryżu lub ciast lecz trzeba gotować w mleku gdyż ich barwnik dobrze rozpuszcza się w tłuszczach. Zewnętrznie pomocny w zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej, gardła, a także w słonecznych oparzeniach skóry. Można z nich przygotować olej pomocny w odmrożeniach, czyrakach, płytkich uszkodzeniach naskórka, stłuczeniach. Okłady z nagietka pomagają walczyć z trądzikiem i zmianami skórnymi, a także może służyć do codziennej pielęgnacji skóry gdyż oczyszcza i zmiękcza skórę. W celach kosmetycznych suche lub świeże płatki nagietka zalewa się dobrym olejem. Codziennie wstrząsnąć. Po dwóch tygodniach gotowy jest do użycia. Trzymać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Konwalia dla serca

Przetwory z konwalii majowej są zalecane osobą z nadwrażliwością na inne preparaty nasercowe, cierpiącym na uszkodzenia mięśnia sercowego pod wpływem toksyn bakteryjnych, a także dla osób w wieku podeszłym z dolegliwościami serca starczego. Stosowane są one również w niewydolności serca z mniej lub więcej zaznaczonym częstoskurczem, a także przy zakłóceniach jego czynności wynikających z niewłaściwego przewodnictwa impulsów nerwowych. Ale uwaga – przedawkowanie może doprowadzić do zatrucia. Toksyczność glikozydów kardenolidowych jest bardzo wysoka.

Barwinek pospolity na nerwicę i migreny

Stosuje się do leczenia nadciśnienia tętniczego, przy nerwicach, zastojach żylnych i przy zarostowym zapaleniu żył. Zaleca się go również przy migrenach, zawrotach głowy z niedotlenieniem mózgu i przy łagodnych postaciach chorób wieńcowych. Już w II w.n.e barwinek stosowano przeciw biegunce, bólom zębów i na ukąszenia węży. Zewnętrzne można zastosować na rany, oparzenia, a także jako lekarstwo przy zapaleniu migdałków. Wyciągi z barwinka podnoszą odporność organizmu na infekcje i aktywują układ immunologiczny.

Źródło: Działkowiec Grudzień Nr 12/2006