EKOenerga.pl

Produkty

Szampon naturalny Mydlnica Lekarska – zioła

Najprostszy szampon, jaki można przygotować w domu, to wywar z korzenia mydlnicy lekarskiej – pieniącego się ziela, bogatego w saponiny, naturalne środki czyszczące.

Do garnka wsypać 2 łyżki, zalać dwiema szklankami wody, zagotować, po czym odcedzić i odstawić do lekkiego przestudzenia-pieni się, gdy jest ciepły. Myjemy jak każdym innym szamponem.

Szampon do włosów słabych i wypadających - do wywaru można dorzucić 2 łyżki korzenia łopianu, który – podobnie jak mydlnica lekarska – zawiera saponiny, działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Ma też dobry wpływ na skórę, zapobiega wypadaniu włosów i łupieżowi. Dobrym też jest dodanie skrzypu polnego, który też bardzo korzystnie wpływa na skórę głowy i cebulki przez co zapobiega wypadaniu włosów.

Szampon należy przygotować w dniu ich mycia i nie powinien ponoć stać dłużej niż dwa dni lub do 7dni w lodówce.

Opinia: trudno wywar nazwać szamponem w potocznym rozumieniu tego słowa. Nie otrzymamy białej, pachnącej i gęstej piany, która da wrażenie intensywnego mycia co może zniechęcać do używania. Zabieg raczej należy potraktować jako płukankę na włosy nie zaś kąpiel w pianie. Mimo tego włosy po wyschnięciu są czyste i miękkie. Zioła nie mają też wyjątkowo ładnego zapachu, ale dodanie skórki ze świeżej pomarańczy do parzenia nada wywarowi aromatycznego aromatu. Poza włosami całe ciało myje się całkiem przyjemnie.

Kompresy z blanszowanych liści mogą korzystnie wpływać na wysypki i trądzik.