Poradniki
czyli znalezione różne cenne ciekawostki
i sposoby na różne dolegliwości
←
* maseczki nakładać na skórę na minimum 15 minut. Zmywać bez użycia mydła.
* do mikstur najlepiej stosować wodę przegotowaną lub mineralną.
* dieta – warzywa najlepiej jeść surowe lub ugotowane na parze. Zachowują najwięcej cennych składników.
* zioła parzyć pod przykryciem minimum 10 minut
~ Cera ~
Gładkość – rozmaryn i lawenda. 5 łyżek lawendy i rozmarynu zalać 0,5L spirytusu 70% i pozostawić w słoiku przez 10 dni codziennie wstrząsając. Rozcieńczoną formę 0,5 łyżeczki na 0,25 ml wody stosować na skórę. Działa wspomagająco na leczenie różnych zmian skórnych, wygładzająco.
Nawilżanie – nasiona lnu, kwiat rumianku,liść rozmarynu. Zmiksować na proszek, dodać wody, by utworzyła się gęsta papka.
Odmładzanie – fasola, olej z kiełków pszenicy, miód, cytryna. Zalać fasolę wodą i zostawić na noc. Na drugi dzień ugotować do miękkości, przetrzeć, dodać pozostałe składniki i utrzeć na papkę. Maseczka uelastycznia, napina skórę przez co spłyca zmarszczki.
Odżywienie i wygładzenie – marchewka. Do soku z marchewki dodać żółtko. Nałożyć na skórę. Maseczka wygładza, odżywia, uelastycznia skórę. Sam sok z marchwi można wykorzystać do nadania pięknego kolorytu skórze. Nie można przesadzić, żeby pomarańczowy kolor nie spowodował zbyt marchewkowego odcienia skóry.
Pilling – siemię lniane i otręby. Dwie łyżki zmielonego siemienia wymieszać z 1 łyżką otrąb pszennych i 2 łyżkami miodu. Wymieszać na gęstą papkę. Sprawdza się do cery tłustej i mieszanej.
Podrażniona skóra – płatki owsiane. Płatki wymieszać z wodą lub kozim mlekiem. Papkę nałożyć na podrażnione miejsca. Może być też stosowana przy zaczerwienieniach, trądziku różowatym. liszaju, toczniu krążkowym.
Po opalaniu - algi morskie, mleko w proszku, woda mineralna niegazowana. W proporcji 1 łyżka alg 1 łyżka mleka wymieszać dodać wody tak by nie było za rzadkie i nałożyć na twarz, szyję. Algi są bogate w witaminę A, E,B i minerały więc doskonale odżywiają i ujędrniają skórę. Dobra do stosowania po opalaniu.
Regeneracja – nagietek i biała glinka. Kwiaty nagietka zalać wodą, zagotować i zostawić pod przykryciem do ostygnięcia. Następnie rozdrobnić (blenderem) dodać glinki tyle by powstała gęsta papka. Nałożyć na twarz, przykryć wilgotną gazą i trzymać 15 minut. Maseczka koi skórę i spowalnia starzenie.
Suchość - oczar wirginijski. Wykazuje działanie przeciwzapalne, ściągające, hamuje świąt ale chroni też drobne naczynka w skórze. Jest delikatny dla starzejącej się skóry, gdzie naskórek jest cieńszy i bardziej suchy. Wywarem przemywać skórę nawet dwa razy dziennie. Można stosować jako płyn pod makijaż. Nie spłukiwać. (patrz też „Dłonie”)
Stan zapalny – rumianek. Zawiera bisabolol i apigeninę związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych. Wpływają też na usuwanie kancerogennych komórek (z uszkodzonym DNA). Miejscowe stosowanie apigeniny hamuje rozwój nowotworów skóry. Napar nakładać na skórę, nie zmywać. Przemywanie skóry może też ukoić świąd i zaczerwienienia towarzyszące trądzikowi różowatemu.
Trądzik – fiołek. Korzystnie wpływa na stan skóry dzięki flawonoidom, które wzmacniają też naczynia krwionośne. 2 łyżki świeżych lub suszonych kwiatów zalać wrzątkiem. Po odcedzeniu dodać łyżkę zmielonych płatków owsianych, rozrzedzić mlekiem. Przemywać twarz dwa razy dziennie po myciu.
Zmarszczki – trzeba dostarczyć skórze witaminy A. W diecie nie powinno zabraknąć takich produktów jak marchewka, szpinak, łosoś, makrela, jaja. Idealną regeneracją jest maseczka ze świeżej startej marchewki. Witamina A w czystej postaci przyspiesza cykl odnowy naskórka i pobudza produkcję kolagenu, a dzięki niemu spłycają się zmarszczki, skóra staje się bardziej jędrna.
Zmęczona cera – banan, gęsta śmietana, miód. Dobrze utartą, gęstą papkę nałożyć na twarz. Maseczka bogata w witaminy i minerały. Koi skórę podrażnioną mrozem. Nawilża, ujędrnia poprawia wygląd zmęczonej skóry.
~ Ciało ~
Relaksująca kąpiel – kwiat lipy, lawenda, rumianek. Garść suszonych ziół zalać wrzątkiem, parzyć pod przykryciem, a następnie wlać do wanny. Kąpiel rozgrzewa i odpręża, łagodzi podrażnienia skóry i ją wygładza.
~ Ciąża ~
Kobieta – wyniki badań Nurses Health Study II na podstawie badań ponad 17.500 kobiet w wieku 25-42 lat wskazały, że ważnym czynnikiem do zajścia w ciążę jest dieta. W codziennej diecie powinny się znaleźć brokuły, jabłka gdyż zwiększenie błonnika obniża ryzyko zaburzeń płodności. Fasola, cieciorka gdyż zawierają dużo korzystnego białka roślinnego. Czerwone mięso i drób, których białka wpływają niekorzystnie na płodność zastąpić się powinno rybami i jajkami. Wykluczyć się powinno tłuszcze trans i produkty z wysokim wskaźnikiem glikemicznym gdyż nadmiernie podwyższona glukoza we krwi może prowadzić do rozchwiania produkcji hormonów płciowych.
Zioła niewskazane: Aloes, Kozieradka, Kruszyna – zaleca się unikanie w ciąży ze względu na genotoksyczność, Lukrecja – może powodować obrzęki i zwiększa ciśnienie krwi, Jałowiec – może wykazywać działanie poronne, Szałwia – składniki olejku mają działanie toksyczne, Mącznica, Rozmaryn – mogą przyspieszać poród,
Mężczyzna – Androlodzy uważają, że wzbogacenie diety w cynk, selen i witaminę E może poprawić jakość nasienia. W codziennej diecie powinny znaleźć się pestki dyni. Zawierają cynk, który poprawia gospodarkę hormonalną i przedłuża żywotność, ruchliwość i liczbę plemników. Owoce morza, olej sojowy, orzeszki ziemne są dobrym źródłem koenzymu Q10 poprawiającego jakość nasienia. Jajka, brązowy ryż bogate są w selen, który wpływa na produkcję plemników. Wprowadzić należy też produkty dostarczające witaminy E. Brak tej witaminy zaburza produkcję hormonów płciowych zarówno mężczyzn jak i kobiet.
~ Ciśnienie ~
Obniżenie ciśnienia – mieszkanka ziół: liść kaliny koralowej, kwiat głogu, korzeń kozłka lekarskiego, ziele szaroty błotnej, nasiona kopru ogrodowego, kwiat nagietka, kwiat rumianku, ziele uczepu trójlistkowego, ziele serdecznika pospolitego, ziele lebiodki pospolitej, liść czarnej porzeczki, nać marchewki. 2 łyżki zalać 0,5L wrzątku. Odstawić na dwie godziny. 1.3 szklanki naparu uzupełnić gorącą wodą i pić na ciepło.
~ Dłonie ~
Pilling – miód, olej kokosowy. Wymieszać składniki w proporcji: 1 łyżka miodu, 1 łyżeczka oleju kokosowego, 1/4 szklanki cukru, 1 łyżeczka soku z cytryny. Wmasować w skórę.
Spierzchnięte dłonie – miód i mleko. Wymieszać w proporcji łyżka miodu, łyżeczka mleka. Nałożyć na skórę i przykryć folią. Maseczka odżywia i regeneruje, poprawia gładkość i elastyczność skóry. W celu rozjaśnienia skóry do mieszanki dodać kilka kropel cytryny.
Sucha skóra – świeże lub suszone płatki nagietka, olej migdałowy. Płatki zalać olejem i przez dwa tygodnie trzymać w ciemnym miejscu. Codziennie wstrząsnąć. Wmasować w skórę. Oczyszcza i zmiękcza skórę Można stosować codziennie również przy odmrożeniach, czyrakach, płytkich uszkodzeniach naskórka, stłuczeniach.
Wygładzanie – trzy łyżki siemienia lnianego zalać dwoma szklankami wrzątku i gotować przez około 5 minut. Ostudzoną papkę nakładać na dłonie na 15 minut.
~ Drogi moczowe ~
Pęcherz – mniszek lekarski. Ma działanie moczopędne i dobrze przepłukuje pęcherz i nerki. Napar można stosować również przy nietrzymaniu moczu. Łyżkę suszonych liści mniszka zalać szklanką wrzątku. Pić dwa, trzy razy dziennie. Napar z mniszka można wzmocnić dodając pokrzywę i bratek.
~ Głowa ~
Bóle głowy – orzechy ziemne (arachidowe) Zawierają najwięcej niacyny, czyli witaminy PP, która wpływa na zmniejszenie zmęczenia, uczucia osłabienia, a także bezsenność. Wpływa również na lepsze radzenie sobie ze stresem, a także migrenowymi bólami głowy. 100g fistaszków pokrywa ok. 85% (u dorosłych) i 100% (u dzieci) dziennego zapotrzebowania na witaminę.
Koncentracja – naukowcy dowiedli, że Aronia świeża, kandyzowana, w postaci soków, powideł poprawia ukrwienie mózgu przez co korzystnie wpływa na koncentrację i procesy związane z pamięcią. Aronia to bardzo bogate źródło chroniących komórki nerwowe mózgu antocyjanów. Aronia ma ich więcej niż czerwone wino i zielona herbata.
Szybkie kojarzenie – karczochy, pietruszka, tymianek. Produkty te zawierają substancję (apigenina), która sprzyja tworzeniu neuronów i wzmacnia połączenia między komórkami mózgu. Wpływa to na prawidłową pracę mózgu, zapamiętywanie i szybkie kojarzenie. Warto wprowadzić do diety przed czekającymi egzaminami.
Zatoki – rumianek. Kwiaty mają właściwości antybakteryjne. Inhalacja: dwie łyżki suszonych lub świeżych kwiatów zalać szklanką wrzątku odstawić na minimum 10 minut. Dodać gorącej wody i wdychać. Inhalacje powtarzać kilka razy dziennie.
~ Oczy ~
Cienie pod oczami – ziemniak, miód, kilka kropel oliwy. Startego, odsączonego z nadmiaru soku ziemniaka wymieszać z pozostałymi składnikami. Odstawić na kilka minut do lodówki. Maseczkę zawinąć w gazę i położyć na powieki. Maseczka rozjaśnia cienie, zmniejsza obrzęki i spowalnia proces starzenia.
Opuchlizna – ostudzone torebki z herbaty można użyć jako kompres i nałożyć na opuchnięte oczy.
Zmęczone oczy – 3 łyżki kwiatów bławatka zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem 15 minut. Nasączone letnim wywarem waciki nałożyć na powieki na 10 minut. Nie spłukiwać.
~ Sen ~
Banan, mleko – Na sen dobrze wpływa tryptofan, aminokwas który znajduje się w bananach, mleku. Najlepiej unikać węglowodanów prostych na rzecz złożonych (np. brązowy ryż, warzywa) gdyż węglowodany złożone pomagają organizmowi w produkcji melatoniny (hormonu snu).
Głóg – kwiaty i liście głogu pospolitego. Zalać wrzątkiem, parzyć 10-15 minut. Pić wieczorem przed snem. Uspokaja i ułatwia zasypianie.
Pysznogłówka dwoista – suszone lub świeże liście zaparzyć w mleku. Działają uspokajająco i nasennie. Napar ze świeżych lub suszonych kwiatów pomocny jest przy nudnościach.
~ Skóra ~
Liszaj - zmiany skórne natrzeć rozciętymi bezpestkowymi winogronami lub rodzynkami wcześniej namoczonymi przez 30min w ciepłej wodzie.
Łuszczyca i przewlekłe infekcje - wspomagające jest ziele jemioły. Naparem ze świeżego lub suszonego ziela przemywać twarz, co wpływa na zmniejszenie wydzielania sebum i łagodzi podrażnienia. Maseczka - rozgnieść garść świeżych liści i wymieszać z odrobiną mleka. Nałożyć na twarz i po 20 minutach zmyć ciepłą wodą.
Owrzodzenia i trudno gojące się rany - świeże liście przywrotnika rozetrzeć na miazgę i przyłożyć na chore miejsce. Dodatkowo herbatka do picia - czubatą łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku. Pić 4 x dziennie po pół szklanki.
Oparzenia (trudno gojące się rany, owrzodzenia) - do przemywania skóry można stosować odwar ze szczawiu
Rany - opatrunek z babki lancetowatej. Garść świeżych liści rozetrzeć na miazgę i przyłożyć na skaleczone miejsce. Opatrunek zmieniać co 2 godziny. Rany sączące, ropiejące okładać roztartym na miazgę skrzypem polnym. Zabieg można powtarzać bez ograniczeń (do skutku)
Trądzik - właściwości oczyszczające, przeciwzapalne i pielęgnujące wykazuje mniszek lekarski. Idealny do skóry trądzikowej i łuszczycowej. Pomaga przy uszkodzeniach naskórka. Ze świeżych liści wycisnąć sok i używać go do przemywania skóry.
Ukąszenia – okład z ostudzonej torebki zielonej herbaty przyłożyć na miejsce ukąszenia.
Uszkodzona skóra - aloes ujędrnia skórę, wygładza, działa przeciwzapalnie, łagodząco oraz inicjuje procesy naprawcze w razie jej uszkodzenia. Z liścia aloesu wybrać miąższ, nałożyć na skórę i wklepać.
Wygładzanie – pilling z kawy. Garść zmielonej kawy (nie rozpuszczalnej) 1 łyżka oleju np. kokosowego. Kawę zalać wrzątkiem. Jak wystygnie fusy wymieszać z olejem i stosować zgodnie z zapotrzebowaniem skóry.
Zaczerwienienia i świąd - pół szklanki kwiatów nagietka zaparzyć w niewielkiej ilości wody, zblendować, dodać 4 łyżki oleju kokosowego, wymieszać do uzyskania jednolitej konsystencji. Zmarować skórę jak kremem. Miksturę przechowywać w lodówce.
~ Zęby ~
Ból zęba – Ba ból zęba pomocne są: okłady z proszku z goździków, okłady z ziela jeżówki, płukanka (5-10min) z oleju sezamowego lub kokosowego, płukanka (1-2min) wodą z niewielką ilością soli.
Próchnica – nadmierna kwasowość w jamie ustnej sprzyja próchnicy, alternatywą do past może być miętowy proszek. Wymieszać 2 łyżki sody oczyszczonej, 1 łyżeczka drobno zmielonej soli morskiej, 10 kropli olejku miętowego. Soda oczyszczona zwiększa zasadowość środowiska jamy ustnej. Czyścić zęby dwa razy dziennie.
Zapalenie – nalewka z jeżówki. 100g korzenia lub ziela jeżówki purpurowej zalać 500ml 40% wódki, zakręcić, odstawić w ciepłe, zaciemnione miejsce na dwa tygodnie. Codziennie wstrząsnąć, na koniec przecedzić. Stosować jako kompres na bolące miejsce. Można też przyłożyć do ropnia na kilka godzin plaster surowego białego ziemniaka.
~ Różne dolegliwości ~
Cukrzyca – cynamon obniża ciśnienie krwi, także u chorych na cukrzycę. Zalecana dzienna dawka to pół łyżeczki. Najlepiej ścierać go samemu gdyż gotowy wytwarzany jest z innej rośliny i zawiera szkodliwą w większych dawkach kumarynę, alkaloid uszkadzający nerki i wątrobę. Najlepsze odmiany pochodzą z Cejlonu.
Kołatanie serca – owoce czarnej jagody zawierają flawonoidy, które zapobiegają kołataniu serca. Do 8 łyżek suszonych jagód należy dodać 4 szklanki wody. Gotować na małym ogniu pod przykryciem, aż zostanie połowa objętości płynu. Pozostałość odsączyć dokładnie, wycisnąć sok, dodać 1 łyżkę miodu. Syrop pić po łyżce rano i wieczorem.
Przeziębienie – bardzo skuteczny jest rozgrzewający napój z czarnej herbaty z dodatkiem mleka, kardamonu, imbiru i cynamonu. Pół szklanki mleka mieszamy z połową szklanki herbaty, dodajemy łyżeczkę kardamonu, cynamonu, imbiru, gotujemy 6-9min i na koniec dodajemy trochę miodu. Napój pijemy dwa razy dziennie.
~ Zdrowe porządki ~
Białe firanki – przez noc moczyć w mocno osolonej wodzie potem uprać jak zawsze. Firanki odzyskują biel są sztywniejsze i lepiej się układają.
Czyszczenie – soda doskonale sprawdzi się do czyszczenia garnków, zlewów. Łyżkę sody wymieszać z niewielką ilością wody tak, by powstała papka. Nałożyć pastę na przypalone miejsce i zostawić na 12 godzin. Zmyć lub dotrzeć przypalenie tą samą papką. Zlew można przecierać na bieżąco.
Drewniane powierzchnie – ostudzonym naparem z herbaty można czyścić meblowe powierzchnie.
Odplamianie – plamy na obrusie (po barszczu, winie) posypać solą. Gdy się zabarwi na różowo sól wymienić na nową. Aksamit lub jedwab posypać mąką ziemniaczaną i skropić sokiem z cytryny. Po 30 minutach wypłukać zimną wodą potem uprać.
Płyn do naczyń – składniki: wyciśnięty sok z 3 cytryn, 1 szklanka przegotowanej wody, 100g drobnoziarnistej soli, 50ml octu 10%. Składniki podgrzewać w garnku około 15min i do czasu rozpuszczenia soli. Przelać do szklanej butelki.
Szare mydło – zawiera oleje roślinne i potas. Doskonale usuwa zabrudzenia np. tłuste plamy na ubraniach, myje garnki, podłogi, odświeża srebro. Część mydła rozpuścić w wodzie i czyścić powierzchnię przy użyciu gąbki, szmatki itp.
Terakota – lśniącą podłogę i pachnące świeżością mieszkanie można uzyskać stosując do mycia płyn zrobiony z 4L ciepłej wody, szklanki octu i kilku kropel olejku zapachowego o ulubionym zapachu.
Wąski wazon – do naczynia wrzucić pokruszone skorupki jaj. Zalać gorącą wodą z dodatkiem octu spirytusowego. Potrząsać aż do uzyskania czystości.
~ Warto wiedzieć ~
W prawie unijnym nie ma żadnych przepisów regulujących kwestię „naturalności” czy „ekologiczności” środków czystości (info listopad 2017) Żaden z producentów środków chemicznych nie wymienia też na etykiecie ich kancerogennych i mutagennych właściwości, mających wpływ na zmiany DNA, trwałe uszkodzenia komórek (także rozrodczych) oraz wywoływanie zaburzeń rozwojowych i zdrowotnych płodu. Żadna też instytucja w obrębie UE czy USA nie zajmuje się też kompleksowo zagadnieniem zagrożeń wynikających ze stosowania różnych chemikaliów do porządków domowych.
Substancje chemiczne, które zwykle nie są wymieniane takie jak: ftalany (DEHP, DBP, BBP) ftalan di-etyloheksylu, ftalan dibutylu, ftalan benzylu butylu są toksyczne dla układu rozrodczego, mogą powodować zaburzenia hormonalne. Najczęściej zawierają je produkty: dywany, meble, plastik, zapachy, niektóre zabawki dla starszych dzieci, kosmetyki, szampony, materace do przewijania niemowląt, panele, zasłony prysznicowe i inne wyroby z polichlorku winylu (PCW).
Środki zmniejszające palność takie jak: eter bromodifenylowy octaBDE, heksabromocyklopodekan gromadzą się na wiele lat w organizmie, mogą oddziaływać toksycznie oraz wykazywać negatywne skutki dla wątroby, mózgu, układu nerwowego. Mogą też zaburzać układ hormonalny. Występują: materace, dywany, kanapy, meble miękkie, tkaniny, odzież (dziecięce piżamy), artykuły elektryczne, obudowy komputerów, telefony komórkowe, telewizory, płyty DVD, żelazka, oświetlenie.
Związki chemiczne takie jak: kwas perfluorooktanowy, sulfonian perfluorooktanu / erfluorooktanu mogą kumulować się we krwi i w wątrobie, powodują wady rozwojowe płodu, uszkadzają układ odpornościowy, zaburzają prace tarczycy. Występują: pojemniki na żywność, dywany, tapicerki, odzież nieprzemakalna, naczynia kuchenne z funkcją nieprzywierania.
Bisfenol-A (BPA) może zakłócać pracę układu hormonalnego i odpornościowego, u mężczyzn uszkadza układ rozrodczy a u kobiet do choroby policystycznych jajników, poronień, otyłości, oporności na insulinę. Najczęściej zawierają je produkty: butelki dla niemowląt, butelki na wodę, okładziny puszek na żywność i napoje, wypełnienia dentystyczne i szczeliwa, artykuły elektryczne i elektroniczne.