czyli to co serwujemy sobie na codzień dbając o ciało
czyli to co serwujemy sobie na codzień dbając o ciało
Istnieje wiele dostępnych badań, które szczegółowo opisują negatywny wpływ syntetycznych substancji chemicznych na zdrowie, lecz nie zwracamy na to uwagi, bo po jednorazowym użyciu szamponiku czy kremu nic się nie dzieje niepokojącego. Po wielu latach codziennego wpychania w siebie chemii skutki zdrowotne mogą być ogromne. Z tego niestety nie zdajemy lub nie chcemy zdawać sobie sprawy. Kiedyś tylko przychodzi taki dzień, że zaczyna nam coś dolegać, ale wtedy zrzucamy to na swój wiek wmawiając sobie, że tak już musi być. Biegniemy do lekarza próbując poprawić swój stan zdrowia, łykamy tabletki, które doraźnie mają nam pomóc lecz problem znika tylko na chwilę. Nic dziwnego, po jednej wizycie nie wyleczymy tego na co pracowaliśmy wiele lat. Ale czy ktoś się nad tym właściwie zastanawia?
Sprawdź co kryje w sobie Twój kosmetyk
~~ ~~
prześlij nam etykietę produktu, który używasz [email protected]
.
Na opakowaniu każdego kosmetyku jest wypisany jego skład. Kolejność wymieniania składników jest zależna od ich stężenia w danym kosmetyku. Gdy surowiec kosmetyczny znajduje się na początku listy jako pierwszy – oznacza to, że jest go w danym preparacie najwięcej.
Stężenie składników i ich pływ na zdrowie - wprowadzenie substancji chemicznych na skórę lub skórę głowy, takich jak farby do włosów może być gorsze niż jedzenie, które zawiera szkodliwe związki. Jedząc enzymy ze śliny i żołądka pomagają rozbić i wypłukać z organizmu szkodliwe substancje. Chemikalia umieszczone na skórze są wchłaniane bezpośrednio do krwiobiegu, bez filtrowania i przechodzą bezpośrednio do delikatnych narządów. Związki te mają tendencję do gromadzenia się w organizmie. Skóra ma zdolność do absorbowania tego, co jest na niej umieszczone dlatego wybory co się na nią nakłada są kluczowe by zachować zdrowie.
Toksyny w organizmie - absorbowane przez organizm, toksyny są przechowywane w tkance tłuszczowej w narządach takich jak wątroba, nerki, mózg i narządy rozrodcze. Naukowcy napotykają ftalany w moczu, a konserwanty, znane jako parabeny w tkance nowotworowej. Badania medyczne dowodzą, że szkodliwe środki mogą powodować astmę; że detergenty w szamponach mogą uszkadzać tkanki oka, a farba do włosów może powodować raka pęcherza moczowego i chłoniaka.
Wolne rodniki – w każdej komórce ciała w reakcjach chemicznych uczestniczą cząsteczki tlenu z których pewna część nie ulega pełnej redukcji. Wytwarzają się wtedy wolne rodniki tlenu. W wyniku uszkodzenia błony komórkowej komórka nie jest wstanie pełnić swych właściwych funkcji metabolicznych, a uszkodzenia kodu genetycznego prowadzą do powstawania nowotworów, zaburzeń czynnościowych układu krążenia, mózgu i innych narządów. Wolne rodniki powstają w organizmie w wyniku reakcji metabolicznych a zwłaszcza w procesie spalania wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Mogą również pochodzić z zewnątrz ze skażonego powietrza, dymu z papierosów, występują w zjonizowanym powietrzu, wysoko przetworzonej lub zepsutej żywności, lekach itp. Wolne rodniki to „samotne” atomy, które poszukują pary w organizmie i gdy ją znajdą to „zabierają” uszkadzając DNA, białka czy komórki co prowadzi do uszkodzeń, chorób organizmu. Najskuteczniejszym sposobem na neutralizację wolnych rodników są antyoksydanty (przeciwutleniacze), które usuwają wolne rodniki, zapobiegając uszkodzeniom.
Stres oksydacyjny – stan braku równowagi pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu a biologiczną zdolnością do szybkiej naprawy wyrządzonych szkód. Zaburzenia mogą wywołać toksyczne działanie poprzez produkcję nadtlenków i wolnych rodników powodując uszkodzenia komórek. Stres oksydacyjny ma u ludzi znaczenie w takich chorobach, jak miażdżyca, choroba Parkinsona, Alzheimera.
Wpływ reaktywnych form tlenu na ośrodkowy układ nerwowy -przyczyną stresu oksydacyjnego są reaktywne formy tlenu (RFT). Skutkiem działania RFT są m.in. uszkodzenia błon komórkowych. Mózg jest narządem szczególnie wrażliwym na działanie reaktywnych form tlenu ze względu na dużą zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych czy intensywny metabolizm tlenowy. Liczne dane wskazują na udział stresu oksydacyjnego w powstawaniu wielu chorób neurodegeneracyjnych (Alzheimera, Parkinsona, stwardnienie rozsiane itp)
Biologiczna aktywność czwartorzędowych soli amoniowych (CSA) – sole amoniowe są stosowane jako antybakteryjne i antygrzybowe dezynfekanty. Związki te mają szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym (szampony, odżywki do włosów) w rolnictwie (pestycydy), w ochronie zdrowia (leki) oraz w przemyśle (środki antykorozyjne). Wpływ tych związków na komórki jest szeroko opisany na stronie: http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=908991
Nitrozaminy — najgroźniejsze trucizny środowiskowe pochodzenia mikrobiologicznego. Mogą występować w żywności i organizmie człowieka w wyniku reakcji azotynów i ich tlenków z aminami.
Neurotoksyny – związki organiczne, które są wytworzone przez organizm np. w sytuacji gry organizm atakują drobnoustroje. Neurotoksyny wchłaniane są przez zakończenia nerwowe i przemieszczają się uszkadzając po drodze komórki. Organizm cały czas próbuje usuwać neurotoksyny przez wątrobę, nerki, skórę czy wydychane powietrze. Lista powszechnie występujących neurotoksyn od najważniejszych:
* Metale ciężkie: takie jak rtęć, ołów, kadm i aluminium.
* Biotoksyny: tetanospazmina, botulina (botox), askarydyna (z pasożytów jelitowych), nie oznaczone toksyny paciorkowców, toksyny grzybów i pleśni oraz toksyny produkowane przez wirusy. Biotoksyny są drobnymi cząsteczkami zawierającymi azot i siarkę. Należą one do grupy chemicznych przekaźników których drobnoustroje używają do kontrolowania układu immunologicznego gospodarza, jego zachowania oraz jego nawyków żywieniowych.
* Ksenobiotyki (wytworzone przez człowieka toksyny środowiskowe): dioksyna, ftalany, formaldehyd, środki owadobójcze, środki do ochrony drewna itp.
* Konserwanty żywności, ekscytotoksyny i kosmetyki: takie jak aspartam (słodziki dietetyczne), barwniki żywności, fluorki, metylo- i propyloparaben, itp.
Ostra toksyczność to zdolność powodowania przez związki chemiczne objawów chorobowych stosunkowo szybko. LC50 to oznaczenie metody określania toksyczności związków chemicznych w powietrzu, w kontakcie ze skórą, względnie w wodzie. Stężenie substancji toksycznej powodujące śmierć połowy grupy populacji organizmów testowych. Na ogół, im mniejsza wartość LD 50, tym bardziej toksyczny jest związek chemiczny, im większa wartość LD 50, niższa toksyczność. Faktyczna wartość LD 50 może być różna dla danej substancji chemicznej w zależności od drogi narażenia: doustnie, przez skórę, przez drogi oddechowe.
SKŁADNIKI KOSMETYKÓW
.
* A *
Acacia Arabica (guma arabska) – stosowana w szerokiej gamie produktów spożywczych. W kosmetykach stosowany jako środek zmiękczający, kondycjonujący skórę, a także jako środek wiążący i zwiększający lepkość. Jest ważnym składnikiem pasty do butów.
Acrylates/C10-30 Alkyl Acrylate Crosspolymer (modyfikowany polimer akrylowy) stosowany jako zagęszczacz, stabilizator i środek żelujący. Dobrze „nakleja” się na skórę tworząc ją gładką i miękką. Używa się w stężeniu 0,2%-2%. Uznawany za bezpieczny.
Acrylate/Sodium - jest solą sodową polimeru składającej się z kwasu akrylowego, kwasu metakrylowego lub jednego z ich prostych estrów. Środek błonotwórczy, poprawia lepkość. Uznany za bezpieczny w stosowaniu w kosmetykach z zastrzeżeniem ograniczeń koncentracyjnych.
Acryloyldimethyl Taurate Copolymer – zagęszczacz i emulgator. Zapewnia odczucie świeżości następnie przez efekt topienia się w kontakcie ze skórą pozostawia uczucie aksamitnej miękkości.
Allantoin - organiczny związek chemiczny. Powstaje z kwasu moczowego w korzeniach roślin. Ułatwia gojenie się ran łagodzi objawy łuszczycy działa przeciwzapalnie i ściągająco, przyśpiesza regenerację skóry. Jest stosowana jako substancja czynna w maściach i kremach przeciwtrądzikowych. Może jednakże Może powodować podrażnienia oczu, skóry i dróg oddechowych. Jej szkodliwość nie została w pełni zbadana. Uznana jest za bezpieczną, nietoksyczną i spełnia wymagania CTFA i JSCI.
Alcohol Denat (denaturat) zapobiega pienieniu się produktów, działa ściągająco na skórę, przeciwbakteryjnie, wysuszająco.
Alpha-Isomethyl Ionone – syntetyczny środek zapachowy. Może podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Składnik toksyczny dla układu odpornościowego. W kosmetykach może być stosowany w ograniczonym stężeniu.
Aluminum Chlorochydrate (chlorowodzian glinu) – przemysłowo utrzymuje się przez reakcję aluminium z kwasem solnym. Jest jednym z najbardziej popularnych składników stosowanych w produktach przeciwpotowych. W wysokim stężeniu może powodować podrażnienia skóry, obrzęk, zapalenie skóry. W kosmetykach dozwolone jest stosowanie w stężeniu do 25%. Związki aluminium mają wpływ na układ nerwowy, wywołują zmniejszenie wydajności układu nerwowego. Nagromadzenie glinu w organizmie może powodować choroby kości lub mózgu.
Aluminium Zicoinum Tetrachloryhedex Gly – preparat stosowany jako antyperspirant gdyż posiada zdolność zamykania porów skóry i zapobiega wydzielaniu się potu. Działa na zasadzie dyfuzji (rozprzestrzeniania się cząsteczek) do gruczołu potowego tworząc korek i ogranicza przepływ potu na zewnątrz skóry. Uszczelnianie porów skóry prowadzi do gromadzenia się toksyn w organizmie co z kolei prowadzi do zaburzenia pracy nerek. Z kolei zablokowane pory nie wprowadzają tlenu do krwi co nie jest bez znaczenia dla serca i płuc. Mieszanina AZTG z wydzielanym potem tworzy na odzieży żółte plamy. Absorpcja przez skórę powoduje większe obciążenie dla organizmu niż spożycie doustne, jednakże wdychanie powoduje bezpośredni dostęp do mózgu za pośrednictwem nosa. Badania wykazały, że po pierwszym użyciu aluminium pod pachy po 15 dniach związek znajdował się we krwi. Związek powoduje powstanie neurotoksyn w organizmie, które odpowiedzialne są za wiele chorób neurologicznych. Również akumulacja aluminium w mózgu może powodować zaburzenia neurologiczne w tym choroby Alzheimera. Większe niebezpieczeństwo jest dla kobiet, gdyż wiąże się raka piersi z aplikacją glinu zwłaszcza po goleniu pach.
Aluminum Stearates (stearynian glinu) – sól glinu z kwasem stearynowym stosowany jako środek zagęszczający i stabilizujący. Głównie stosowany w produktach, które wymagają stabilizatorów lepkości np. żele, szampony, balsamy. Substancja oceniona jako bezpieczna do stosowania w produktach kosmetycznych i potencjał toksyczności skórnej jest niski. Może jednak spowodować nieznaczne podrażnienia skóry, gdy stężenie substancji jest wysokie.
Ammonium Acryloyldimethyltaurate/VP Copolymer - syntetyczny polimer tworzący powłokę i służący do zagęszczania produktów. Poprawia gładkość skóry. W niskich stężeniach uważany jest za bezpieczny.
Ammonium Chloride (chlorek amonu) - nieorganiczny związek chemiczny, sól kwasu solnego i amoniaku. Występuje naturalnie jako rzadki minerał w wulkanicznych regionach. W kosmetyce stosowany w szamponach oraz w innych produktach czyszczących na bazie amonu jako środek zapachowy, zagęszczający . Stosowany także w przemyśle tekstylnym, skórzanym w farbiarstwie, garbarstwie. Nie jest toksyczny, ale może być szkodliwy w produktach stosowanych w okolicach ust.
Ammonium Hydroxide (wodorotlenek amonu) powszechnie stosowany do płynów do mycia szyb, podłóg. Substancja niebezpieczna, może niszczyć florę bakteryjną. Substancja toksyczna, rakotwórcza.
Amodimethicone – jeden z lżejszych silikonów. Tworzy na włosie warstwę, dzięki której włosy nie elektryzują się i lepiej się rozczesują. Może być drażniący dla skóry wrażliwej i oczy. Uznany za środek bezpieczny.
Anise Alcohol (anyż) – aromatyczny alkohol, w kosmetyce służy jako składnik kompozycji zapachowych. Występuje naturalnie, ale uzyskiwany też jest syntetycznie i działa toksycznie dla układu odpornościowego. Istnieją ograniczenia stężenia w produktach.
Ascorbic Acid (witamina C -kwas L-askorbinowy) - zdolny do ochrony skóry przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Może poprawić wygląd starszej skóry (poprawia elastyczność skóry poprzez zwiększenie produkcji kolagenu, eliminuje przebarwienia w tym plamy starcze). Działanie przeciwutleniające może być zwiększona przez połączenie kwasu L-askorbinowego z palmitynianu askorbylu, i / lub z witaminą E.
Aqua Purificata – woda oczyszczona, najczęściej stosowana do celów leczniczych (w farmaceutyce)
.
* B *
Benzoic Acid - kwas benzoesowy występuje w wielu roślinach. Chociaż składniki mogą pochodzić z naturalnych źródeł, zazwyczaj wytwarzane są syntetycznie co jest mniej kosztowne i może prowadzić do większej wydajności. W kosmetykach stosowany głównie jako konserwant. Jest łagodniejszy niż inne rodzaje konserwantów chemicznych dlatego często występuje w produktach przeznaczonych do pielęgnacji wrażliwej skóry. Uznany za składnik bezpieczny, ale są ograniczenia w stosowaniu. Mogą jednak wystąpić zaczerwienienia skóry, swędzenie.
Benzyl Alcohol (alkohol benzylowy) – syntetyczny może powodować uczulenia, jest silnie toksyczny a w dużych dawkach szkodliwy dla rogówki oka. Alkohol benzylowy jest też wytwarzany naturalnie, powszechnie występuje w owocach i herbacie, olejkach eterycznych.
Benzyl Benzoate (benzoesan benzylu) – związek organiczny, olejek eteryczny np. jaśminu, cynamonu, ale też wytwarzany syntetycznie. Benzoesan benzylu wytwarza się przemysłowo przez reakcję benzoesanu sodu z alkoholem benzylowym. Może zaburzać gospodarkę hormonalną. Wykazuje działanie toksyczne dla układu odpornościowego. Ograniczono stężenie w kosmetykach. Nie ma sposobu by odróżnić naturalne olejki eteryczne od syntetycznych ponieważ mają tą samą nazwę chemiczną.Konserwant lub składnik zapachowy.
Benzyl Salicylate (salicylan benzylu) – związek chemiczny dość często stosowany w kosmetykach ze względu na kwiatowy zapach. Ze względu na właściwości uczulające są ograniczenia w jego stosowaniu. Działa toksycznie na układ odpornościowy i może wywoływać alergie. Pochłania promienie UV dlatego stosowany jest w kremach do opalania.
Betaine organiczny związek chemiczny
Beta Sitosterol – naturalny sterol roślinny. Występuje w wielu roślinach a także w pestkach słonecznika, dyni, nerkowca, czy w awokado. Stosowany na skórę uważany za dobry składnik nawilżający i przeciwzapalny.
Behenyl Alcohol (dokosanol) – stosowany jako środek zmiękczający skórę, zagęstnik kosmetyków. Posiada właściwości przeciwwirusowe dlatego lek dekosanol stosowany jest przy leczeniu opryszczki. Ponadto może powodować podrażnienia skóry, zaczerwienienia, świąd i trądzik. Uznany za środek nietoksyczny.
BHT (butylowany hydroksytoluen) -zapobiega psuciu się produktów. Może wywoływać wysypkę i mieć negatywne działanie na nerki. Przypisuje mu się jednak to, że może hamować działanie innych składników rakotwórczych. W wielu krajach jest niedozwolony w produktach dla dzieci.
Butyloctanol – alkohol. Opary mogą działać drażniąco na oczy. Uznany za stosunkowo nietoksyczny.
Butyl Methoxydibenzoylmethane – filtr chemiczny, uwalnia wolne rodniki, niebezpieczny dla zdrowia, zaburza gospodarkę hormonalną. Może wywoływać alergię. Wchłania się w skórę i wykazuje właściwości toksyczne i rakotwórcze.
Butylene Glycol – alkohol organiczny. Produkt naftowy. Ma tendencję do wysuszania skóry. Jest również stosowany w żywności oraz jako materiał konstrukcyjny do łodzi, profili i blach. Po umieszczeniu na skórze wchłania się. W kosmetykach ma za zadanie zatrzymywać wilgoć dlatego stosuje się często w antyperspirantach. Uznany za bezpieczny w stężeniu nie większym jak 50%, nie toksyczny i nie rakotwórczy. W kosmetykach zwykle występuje w stężeniu 10%. Jednak pochodzi z ropy naftowej i dla skóry nie ma żadnych korzyści.
Butyphenyl Methylpropional – syntetyczna ciecz o kwiatowym zapachu. Może wywoływać podrażnienia i reakcje alergiczne dlatego są ograniczenia w ich stosowaniu. Możliwe działanie toksyczne dla układu odpornościowego, szkodliwy dla hormonów. Środek rozpylany w powietrzu działa drażniąco na płuca. Długotrwałe wdychanie może przyczyniać się do astmy. Badania na zwierzętach wykazały iż nie jest obojętny na centralny układ nerwowy i mózg. Może wywoływać zaburzenia gospodarki hormonalnej i prowadzić może do zaburzeń endokrynologicznych (problemy z trzustką, przysadką mózgową, zaburzenia tarczycy, nadnerczy)
.
* C *
C12-13 Alkyl Lactate -chemiczna substancja, która na skórze, włosach tworzy na ich powierzchni warstwę, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, przez co wygładza, zmiękcza skórę i włosy. Substancja złuszcza naskórek. Nie znajduje się na żadnej liście toksycznych substancji chemicznych, które mają negatywny wpływ zdrowotny. Cząsteczek nie wykryto w skórze lub moczu. Jest on również stosowany jako środek zwilżający i środek dyspergujący w makijażu. W preparatach przeciwłupieżowych, zmniejsza podrażnienia i swędzenie, poprawia stabilność i lepkość preparatu i ma działanie kondycjonujące włosy. Środek toksyczny, ale nie stwierdzono szkodliwości rakotwórczej.
C12-15 Alkyl Benzonate - stosowany głównie jako środek zagęszczający a także zmiękczający skórę. Zastosowanie ma w kremach do opalania, kremach nawilżających, odżywkach, dezodorantach. Nie kumuluje się w organizmie, uznany za nietoksyczny i niedrażniący. Nie zatyka porów skóry.
Caffeine (kofeina)– pobudza mikro krążenie i dobrze wpływa na zwiotczałą skórę.
Calcium Carbonate (węglan wapnia) – stosowany powszechnie w medycynie, ale nadmierne spożycie może być niebezpieczne. Stosowany też w budownictwie oraz jako surowiec w procesie rafinacji cukru z buraka cukrowego. Nadmiar wapnia w diecie może powodować niewydolność nerek oraz bóle brzucha, wymioty, zaburzenia świadomości. Nałożony na skórę może łatwo ją wysuszyć powodując podrażnienia. Ma właściwości ścierne, dlatego stosowany jest w pastach do zębów, ale także do oczyszczania z żelaza, z rudy żelaza. Jest też dodawany do basenów dla utrzymania zasadowości i zrównoważenia kwasowych właściwości czynnika dezynfekującego.
Calcium Chloride (chlorek wapnia) – sól nieorganiczna. Szkodliwy w przypadku wdychania i połknięcia, absorpcja przez skórę jest w zasadzie nie istotna. Nie jest toksyczny, nie stanowi zagrożenia. Nadmiar wydalany jest z moczem. Nie kumuluje się w organizmie. Nie powoduje podrażnień skóry.
Camphor (kamfora) – organiczny związek chemiczny otrzymywany z drewna cynamonowca kamforowego ale tez otrzymywany syntetycznie. W kosmetyce stosowany jako środek przeciwbakteryjny. Bardzo dobrze przenika przez skórę dając uczucie chłodu. W większych ilościach działa toksycznie.
Capryl / Capramidopropyl Betaine – środek emulgujący, zagęszczający, antystatyczny, pieniący Może zmniejszyć podrażnienie innymi środkami powierzchniowo czynnymi. Wykazuje odporność na twardą wodę. Środek łagodny i kompatybilny z innymi.
Caprylyl / Capryl Glucoside – to łagodny, niejonowy środek powierzchniowo czynny otrzymywany z tłuszczowych alkoholi i glukozy pochodzenia roślinnego. Środek czyszcząco pieniący. Uznany za bezpieczny ale są ograniczenia w stosowaniu w kosmetykach.
Caprylic/Capric Triglyceride – trójgliceryd kaprylowo kaprynowy z oleju kokosowego i gliceryny. W kosmetyku poprawia konsystencję i lepkość gdyż jest to substancja tłuszczowa. Tworzy na powierzchni skóry film, zapobiegając odparowaniu wody ze skóry, przez co wpływa też na jej nawilżenie. W czystej postaci może prowadzić do powstawania zaskórników, ze względu na zatykanie porów.
Carbomer (karbomer) polimer wykorzystywany jako stabilizator i zagęszczacz. W większym stężeniu może powodować zaczerwienienia lub swędzenie skóry. Ze względu na swoje właściwości uznany za mało toksyczny.
Carnitine (karnityna)– wykazuje działanie przedłużające żywotność komórek.
Carrageenan (karagen) – uzyskiwany z czerwonych wodorostów jadalnych. Ma wiele zastosowań. W kosmetyce jako stabilizator – by zapobiec oddzielaniu się składników od siebie.
Cellulose Gum (guma celulozowa) – to naturalne polisacharydy obficie występujące we wszystkich roślinach. Posiada dużą lepkość, nietoksyczny i uważany za nie alergenny.
Cera Microcristallina (wosk mikrokrystaliczny) – lepki elastyczny wosk z ropy naftowej. Stosowany w przemyśle spożywczym (E905) i kosmetyce. Składnik nie jest wchłaniany. Jako dodatek do żywności spożywany w określonym stężeniu nie stanowi zagrożenia. W kosmetyce poprawia trwałość, nadaje połysk, poprawia smarowność. Wosk może być używany do polerowania i ochrony takich powierzchni jak drewno, marmur, metale, skóry. Jak każdy składnik ropo pochodny jest szkodliwy dla zdrowia.
Ceramide 3 - stosuje się w celu utrzymania równowagi wilgotności skóry poprzez naprawę uszkodzonej bariery lipidowej skóry. Ceramidy są głównym składnikiem warstwy skóry ludzkiej. Tworzą warstwę ochronną, aby zapobiec nadmiernej utracie wody z powodu parowania oraz jako bariera przed przedostaniem się mikroorganizmów. W procesie starzenia następuje spadek ceramidów w warstwie rogowej naskórka u ludzi. Ceramidy są różne dlatego stosuje się ich numerowanie.
Ceramide NP (ceramidy) – połączenie ich z kwasami owocowymi zwiększa i przyspiesza działanie preparatów. Tzw. glikoceramidy pozyskiwane są z roślin np. lecytyny sojowej. Zazwyczaj jednak ceramidy wytwarzane są sztucznie. Są one nazywane pseudoceramidami, ale mają podobnie korzystne działanie, co ceramidy naturalne. Zwykle przybierają postać ciekłych kryształów i tworzą coś w rodzaju cementu międzykomórkowego. Ceramidy odpowiadają za elastyczność i jędrność skóry. Doskonale nadają się też do delikatnego wygładzania zmarszczek, regeneracji skóry, ochrony przed szkodliwymi substancjami z zewnątrz.
Ceteareth ( z liczbą która oznacza średnią liczbę ugrupowań tlenku etylenu w łańcuchu polioksyetylenowym) – Związki te to mieszanina nasyconych kwasów tłuszczowych głównie alkohol cetylowy i stearylowy. Są niebezpieczne do stosowania na uszkodzoną lub podrażnioną skórę gdyż są toksyczne ze względu na zawartość tlenu etylenu i 1,4 dioksan. Ponadto są to wzmacniacze penetracji – zmienia strukturę skóry ułatwiając innym składnikom (nie rzadko też toksycznym) wniknąć w głąb, bezpośrednio do krwiobiegu.
Cetearyl Alcohol (alkohol cetylostearylowy) – mieszanina alkoholi tłuszczowych i stosowany jako stabilizator oraz jako środek spieniający. Alkohol cetearylowy jest wykonany przez połączenie alkoholi tłuszczowych z takich źródeł roślinnych, jak alkohol tłuszczowy z oleju kokosowego. Jest sklasyfikowany jako środek małego zagrożenia i toksyczności.
Cetomacrogol 1000 (Ceteareth-20) – środek powierzchniowo czynny z rodziny glikolu polietylenowego. Jest on stosowany jako środek zwiększający rozpuszczalność i środek emulgujący w żywności, kosmetykach i farmaceutykach często jako baza maści. Ceteareth-20 ( z liczbą, która oznacza średnią liczbę ugrupowań tlenku etylenu w łańcuchu polioksyetylenowym). Związki te to mieszanina nasyconych kwasów tłuszczowych głównie alkohol cetylowy i stearylowy. Są niebezpieczne do stosowania na uszkodzoną lub podrażnioną skórę gdyż są toksyczne ze względu na zawartość tlenu etylenu i 1,4 dioksan. Ponadto są to wzmacniacze penetracji – zmienia strukturę skóry ułatwiając innym składnikom (nie rzadko też toksycznym) wniknąć w głąb, bezpośrednio do krwiobiegu. Może powodować wykwity skórne.
Cetrimonium Chloride (chlorek cetrimonium) – klasyfikowany jako środek drażniący i uczulający głównie przy stężeniu w kosmetyku większym niż 0,25%. Dyrektywa UE dopuszcza maksymalne stężenie 0,1%
Cetyl Alcohol (alkohol cetylowy) – emulgator używany w przemyśle jako zmętniający w szamponach lub zmiękczający skórę. Uznawany za nietoksyczny i bezpieczny dla zdrowia. Wnika w głąb skóry i może powodować uczulenia zwłaszcza przy stosowaniu przy trądziku różowatym i łuszczycy. Spowalnia wchłanianie się balsamów umożliwiając ich dokładne rozprowadzenie i zapobiegając pozostawaniu warstwy wodnej na powierzchni skóry.
Cetyl Betaine – środek powierzchniowo czynny. Mydła zawierające ten składnik uznane są za mniej drażniące od innych mydeł. Może jednak powodować podrażnienia skórne. Jest wchłaniany przez skórę, ale nie kumuluje się w organizmie, tylko wydalany jest z moczem.
Cetyl Palmitate – składa się z alkoholu cetylowego i kwasu palmitynowego. jest tłusty, zatyka pory skóry i może powodować powstawanie zaskórników. Tworzy na powierzchni skóry film zapobiegając odparowaniu wody ze skóry. Stabilizator emulsji zapobiega przed rozwarstwianiem, przedłuża trwałość kosmetyków. Podczas gdy niektóre palmityniany powodują kontaktowe zapalenie skóry, ten w stężeniu 2,5% -2,7% okazał się minimalnie drażniący dla skóry. Eksperci uznali że jest nietoksyczny i nie uczula uznając go więc za bezpieczny w stosowaniu w kosmetykach. Należy jednak zauważyć, że dane kliniczne palmitynian cetylu były ograniczone do stężeń do 2,7%.
Cholesterol - można go pozyskać z frakcji niezmydlanej tłuszczów i olejów roślinnych oraz lanoliny.
Syntetyczne barwniki działają drażniąco na skórę, oczy i drogi oddechowe. Mogą powodować alergiczne zapalenie skóry. Przy długotrwałym kontakcie (np. fryzjer) mogą wystąpić objawy astmy.
CI 15985 - żółcień pomarańczowa, barwnik azowy stosowany też do barwienia żywności. Zakazany w niektórych krajach ze względu na swoją szkodliwość. Pobudza wydzielanie histaminy, co może wzmagać objawy astmy. Żółcień pomarańczowa FCF ma działanie rakotwórcze . W żywności oznaczenie E110
CI 16035 – barwnik czerwony podejrzewa się, że powoduje alergie skóry lub dróg oddechowych, zwłaszcza w przypadku nietolerancji na aspirynę lub kwas benzoesowy. W niektórych krajach jest zakazany.
CI 19140 Yellow 5 (tartrazyna) – żółty barwnik w niektórych krajach zakazany. Nie wykazano działania rakotwórczego. Może wykazywać działanie alergiczne szczególnie dla astmatyków i osób z nietolerancją aspiryny.
CI20285 – syntetyczny brązowy barwnik. W kosmetykach nie jest tak bardzo szkodliwy jak inne. Stosowany również do zabarwiania żywności, oznaczony symbolem E155. Może powodować podrażnienia skóry. W wielu krajach zakazany.
CI 42090 (błękit brylantowy) – syntetyczny, zielonkawoniebieski barwnik zakazany w niektórych krajach. Może wywoływać astmę, pokrzywkę, katar sienny, alergię. Toksyna wpływająca na układ nerwowy.
CI 47005 żółcień chinolinowa – składnik używany jako barwnik spożywczy i w kosmetykach. Może powodować astmę, wysypkę, stan zapalny skóry. Jako dodatek do żywności ma symbol E104. Często stosowany jest w napojach. Składnik ten wiąże się z występowaniem u dzieci ADHD.
CI 60730 – fiolet chemiczny barwnik silnie toksyczny
CI 61100 – chemiczny barwnik fioletowy
CI 75810 (chlorofil) zielony pigment, który występuje w wielu roślinach zielonych. Wytwarzany w procesie fotosyntezy. W żywności chlorofil stosowany jako barwnik E140, w kosmetykach używany jako naturalny zielony barwnik.
CI 76540 – chemiczny barwniki czerwony
CI 77019 Mica – minerał krzemianowy, występuje powszechnie w skałach, w kosmetykach stosowany jako biały pigment
CI 77891 (titanium dioxide, dwutlenek tytanu) – nieorganiczny związek chemiczny. Biały pigment. Może indukować zmiany genetyczne, uszkadzając DNA, Mechanistyczne badania toksykologiczne wykazały, że nanocząstki TiO2 wpływają na stres oksydacyjny, uszkadzają komórki. Sklasyfikowany jako „możliwe rakotwórcze dla ludzi” przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem. Cząsteczki wdychane mogą przemieszczać się do ośrodkowego układu nerwowego i przejść przez barierę krew-mózg. Powszechnie stosowany w takich produktach jak farby, wyroby z tworzyw sztucznych, leki, kosmetyki, środki przeciwsłoneczne, farmaceutyczne dodatki i barwniki spożywcze.
CI 778161 Tin Oxide – tlenek cyny jest produkowany bezpośrednio z metalu cyny przez utlenianie termiczne. Nadmiar kumuluje się w wątrobie i nerkach, a także w skórze. Umiarkowanie drażniący przy wdychaniu. Może powodować podrażnienia oczu i kontaktowe uczulenie skóry. Substancja wypełniająca, ścierna, zmętniająca i pigment. Nie jest rozpuszczalny w wodzie. Występuje zwykle w produktach kosmetycznych w stężeniach do 1,3% i uznany za bezpieczny.
CI 111301 – chemiczny barwnik w odcieniach czerni.
Cinnamyl Alcohol (alkohol cynamonowy) – związek organiczny często używany w przemyśle kosmetycznym jako zapach. Może być też wytwarzany syntetycznie. Syntetyczny silnie działa na układ odpornościowy, jest alergenny i stężenie w kosmetykach jest ograniczone.
Cinnemal (aldehyd cynamonowy) – naturalny i syntetycznie wytwarzany składnik zapachowy. Naturalnie występuje w olejkach eterycznych, głównie w olejku cynamonowym. Nadmiar może wywoływać reakcje alergiczne. Jest częstym dodatkiem do perfum, kosmetyków. Syntetyczny są ograniczenia w stosowaniu, jest toksyczny i wpływa negatywnie na system odpornościowy.
Citral – organiczny związek chemiczny, występuje w olejku cytrynowym, w liściach tropikalnej rośliny. Ma silny zapach cytrynowy i stosuje się go jako związek aromatyczny. Niektórzy mogą być uczuleni.
Citrid Acid (kwas cytrynowy) – jest uważany za związek bezpieczny, jednak może powodować uszkodzenia oczu w przypadku bezpośredniego kontaktu. W przemyśle kwas cytrynowy jest otrzymywany głównie przez fermentację cytrynową. Ale może myć też otrzymywany syntetycznie. To kwasowy środek myjący w procesach czyszczących.
Citronellol (cytronelol) – naturalny zapach występujący w różach, pelargoniach (odstraszający komary). Bezpieczny, choć są ograniczenia w stosowaniu w produktach perfumeryjnych ze względu na możliwość uczulania, gdyż przenika przez skórę i wywołuje tym samym odpowiedź immunologiczną (wysypkę itp.)
Citrus Noblis Peel Oil (olejek eteryczny se skórki mandarynki) – składnik zapachowy w kosmetykach.
Cocamide DEA chemicznie zmodyfikowana postać oleju kokosowego – stosowany jako środek pieniący w szamponach, mydłach. Międzynarodowa Agencja Badań nad rakiem (IARC) wymienia substancję jako rakotwórczą z grypy 2B. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową. W połączeniu z innymi związkami azotowymi tworzą rakotwórcze nitrozaminy. Działają drażniąco na błony śluzowe, skórę wywołując pokrzywkę i świąt. Nie powinno się stosować w czasie ciąży czy laktacji.
Cocamide MEA – mieszanina kwasów tłuszczowych oleju kokosowego i monoetanoloaminy (MEA) . Środek pieniący. Określony jako bezpieczny do stosowania w kosmetykach z zastrzeżeniem ograniczeń koncentracyjnych. Większą szkodliwość wykazano w produktach w aerozolu.
Cocamidopropyl Betaine syntetyczny środek, wzmacniacz piany w szamponach, płynach do kąpieli, mydłach. Emulgator i zagęstnik, który ma za zadanie zmiękczać podrażnienia. Badania wykazały, że może powodować podrażnienia skóry, alergie. Stosuje się w produktach spłukiwalnych i nie zostaje na skórze, zatem trudno stwierdzić jakie ma działanie i wpływ na skórę. Uznawany za delikatnie drażniący środek. Jeżeli występuje samodzielnie uznawany jest za delikatny i nie szkodliwy. Jeśli występuje w połączeniu z sodium lauryl sulfate powoduje przesuszenie skóry, łupież, wypryski na skórze i alergiczne zapalenia skóry.
Coco Caprylate (kokaprylan) – pochodzenie z oleju kokosowego. Może być stosowany we wszystkich produktach kosmetycznych do ciała, twarzy, włosów. Odpowiedni dla każdego rodzaju skóry.
Coco Glucoside substancja myjąca łagodna dla skóry. Jest jednym z łagodniejszych środków powierzchniowo czynnych i jest kompatybilny ze wszystkimi rodzajami skóry. Może być stosowany do pielęgnacji włosów i skóry. Emulgator pochodzący z oleju kokosowego i fruktozy.
Cyamopsis Tetragonoloba Gum – rodzaj polisacharydu otrzymywany z ziaren rośliny guar (z rodziny bobowatych). Wykorzystywany jako źródło gumy guar pozyskiwanej z bielma nasion. Stosowany głównie jako środek zagęszczający. W kosmetyce używany do higieny osobistej. Stosowany w produktach do kąpieli, odżywkach do włosów, farbach do włosów.
Cyclomethicone (Cyklometikon) polimer o niskiej lepkości i wysokiej lotności. Stosowany głównie w dezodorantach gdyż powleka skórę i nie pozostaje lepki. Jak każdy polimer nie jest obojętny dla organizmu jednakże wykazano w badaniach iż skutku uboczne są odwracalne po zaprzestaniu aplikacji do organizmu. Posiada duże cząsteczki dlatego trudniej wnika przez skórę. Wdychanie jest bardziej szkodliwe gdyż więcej składnika aplikuje się do organizmu niż jest w stanie przeniknąć przez skórę. Nie kumuluje się w organizmie, wydalany jest z moczem. Uznany za składnik bezpieczny.
Cyclohexasiloxane – silikon na bazie krzemu, środek zmiękczający. Po nałożeniu na skórę daje jedwabiste i śliskie odczucie w dotyku i tworzy barierę ochronną na skórze. Może również wypełnić drobne zmarszczki, dając twarz tymczasowy efekt wygładzenia. Stosuje się często z środkiem Cyclopentasiloxane przez co wzmaga działanie. Niektóre kraje ograniczyły stosowanie tego składnika w produktach kosmetycznych. Minimalnie wchłania się przez skórę. Dostępne dane nie wskazują na podrażnienie skóry lub uczulenia. Składnik uznany za bezpieczny w dopuszczonej koncentracji.
Cyclopentasiloxane – silikon zmiękczający stosowany w dezodorantach, kosmetykach do włosów, balsamach do ciała. Po nałożeniu na skórę i włosy, daje jedwabiste i śliskie odczucie w dotyku i tworzy barierę ochronną na skórze. Stosowany w kremach przeciw zmarszczkowych wypełnia je, dając skórze efekt wygładzenia. Jest to szczególnie przydatne w odżywkach do włosów, ponieważ zapewnia jedwabistość w dotyku, bez wrażenia obciążania włosów. Cząsteczki wchłaniają się w skórę i mogą mieć wpływ na zaburzenia hormonalne, na układ odpornościowy i raka.
.
* D *
Decyl Glucoside (glukozyt decylowy) – niejonowy środek powierzchniowo czynny, stosowany w produktach myjących jak szampony, płyny do mycia, często dla dzieci. Uzyskany przez połączenie roślin na bazie alkoholi tłuszczowych I glukozy. Jest łagodny, nie wysusza skóry. Wyjątkowo mocno się pieni I piana jest stabilna.
Decyl Oleate (oleinian decylu) – ester alkoholu decylowego i kwasu oleinowego. Przede wszystkim stosowany jako środek smarujący. Tworzy cienką, nie tłustą powłokę, która nadaje skórze gładki i miękki wygląd. Ze względu na to że zatyka pory skóry nie powinien być stosowany przy skórze tłustej. Uznany za środek nie szkodliwy.
Dehydroacetic Acid – kwas dehydrooctowy stosowany głównie jako środek konserwujący w produktach kosmetycznych. Działa poprzez zabijanie i zapobieganie rozwojowi mikroorganizmów, które przyczyniają się do rozpadu danego produktu. Może wywoływać podrażnienia, ale uznany za bezpieczny w stosowaniu w kosmetykach w stężeniach do 6%.
Diaminopyrimidine Oxide – Aminexil (tlenek diaminopirymidyna) – składnik stosowany przeciw wypadaniu włosów. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu korzenia włosa. Pomaga budować grubsze włókno włosa.
Diazolidinyl Urea (mocznik diazolidynylowy) – przeciwbakteryjny środek konserwujący. Jest mieszaniną różnych produktów formaldehydu, w tym polimerów. Może wywoływać zapalenie skóry. Można go znaleźć w praktycznie każdym rodzaju produktów do pielęgnacji ciała, w tym do twarzy, balsamy, krem do opalania, mycia, szampon, odżywka, krem pod oczy, dezodorant i płyn do płukania ust. Niektóre informacje mówią, że jest zarówno toksyczny i rakotwórczy, głównie ze względu na formaldehyd i zalecają unikanie. Jednak CIR stwierdził, że jest bezpieczny dla produktów kosmetycznych w maksymalnym stężeniu 0,5%.
Dibutyl Adipate działa jako zmiękczacz, środek do kondycjonowania skóry. Nie absorbuje promieni UV, nie stwierdzono toksyczności. Testy skórne na zwierzętach potwierdziło brak podrażnień skóry. Stosowany w produktach przeciw opalaniu. Uznany za produkt bezpieczny.
Dihydroxyacetone - DHA jest stosowany przede wszystkim jako składnik kremów samoopalających. Może pochodzić ze źródeł roślinnych, takie jak buraki cukrowe, trzcina cukrowa oraz wytwarzany jest też syntetycznie. DHA reaguje chemicznie z aminokwasami w skórze, które są częścią białka zawierającego keratynę warstwę na powierzchni skóry. Aż do 24h po aplikacji produktu gdzie stężenie DHA wynosi ok. 5% skóra jest podatna na uszkodzenia przez wolne rodniki od światła słonecznego. Na dzień po nałożeniu samoopalacza, należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Dihydroksyaceton w połączeniu z dimethylisosorbide wzmacnia proces. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Dermatologii Szpitala Bispebjerg wskazuje, że DHA powoduje uszkodzenia DNA.
Dihydrogenated THM (Dihydrogenated Tallowoylethyl Hydroxyethylmonium Methosulfat) – od zwierzęcego tłuszczu. Wykorzystywany do mydeł, świec, kredek, w płynach do golenia. Nie jest substancją toksyczną, która może powodować uboczne efekty zdrowotne, nie powoduje reakcji uczuleniowej. Nie jest szkodliwy dla organizmów wodnych i nie powoduje niekorzystnych zmian w środowisku.
Dimethicone – jest polimerem na bazie krzemu i ma za zadanie zmiękczać skórę gdyż pomaga skórze zatrzymać więcej wody przez co robi się bardziej gładka i miękka. CIR uznał za mało prawdopodobne, aby wchłaniał się w skórę ze względu na dużą masę cząsteczkową. Chociaż niepożądane efekty stwierdzono w badaniu inhalacji z małymi cząstkami aerozolu. Ogólnie rzecz biorąc, dane z badań bezpieczeństwa potwierdzają bezpieczeństwo w stężeniu stosowanych w kosmetykach tego składnika oraz innych spokrewnionych polimerów silikonowych.
Dimethiconol – jeden z wielu używanych w kosmetykach silikonów polimerowych, na bazie krzemu, tworzy na powierzchni skóry firm, który zapobiega odparowaniu wody oraz ułatwia rozprowadzanie kosmetyku na skórze. Uznany za bezpieczny do stosowania na skórę. Posiada dużą masę cząsteczkową i nie przenika przez skórę.
Dimethylimidazolidinone – substancja chemiczna, toksyczna, wchłaniana przez skórę. Działa drażniąco na skórę, powoduje podrażnienia oczu.
Dipropylene Glykol – ma wiele zastosowań w przemyśle spożywczym, dodawany do farmaceutyków, w kosmetyce. Jego niska toksyczność i właściwości rozpuszczalników czynią go idealnym dodatkiem do perfum i produktów do pielęgnacji skóry i włosów. Jest również częstym składnikiem mgły w płynie służącej do zadymiania. Toksyczność może być wynikiem przedawkowania. Zwiększona wrażliwość może wystąpić na chorą, uszkodzoną skórę. Może wywoływać stany alergiczne. Absorpcja z przewodu pokarmowego jest szybka. Maksymalne stężenie w osoczu u ludzi występuje w ciągu 1 godziny po spożyciu. Jest metabolizowany w wątrobie. Około 45% z pochłoniętej dawki jest wydalane przez nerki.
Disodium Cocoamphodiacetate myjący organiczny związek chemiczny poprawiający pienienie i nadający puszystość włosom, poprawia ich połysk, miękkość i strukturę. Poprawia wygląd suchych włosów. Łagodny i niedrażniący. Uznany za bezpieczny w stosowaniu na skórę, nie drażniący i może być stosowany w okolicach oczu.
Disodium EDTA - dodaje się go do produktów higieny osobistej, aby pozwolić na głębszą penetrację skóry. Jest toksyczny, ale niska zawartość w kosmetykach nie szkodzi dlatego lepiej wybierać kosmetyk, gdzie znajduje się na końcu listy w składzie.
Disodium Lauryl Sulfosuccinate - substancja chemiczna. Emulgator i środek pianotwórczy stosowany w wielu szamponach i innych środkach czyszczących. Uważane za łagodny środek dla skóry. Składa się z dużych cząsteczek dzięki czemu nie wnika w głąb skóry. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Nie jest uznany za rakotwórczy, ale może podrażniać skórę gdyż może być zanieczyszczony 1,4 dioksan lub tlenkiem etylenu związkami silnie toksycznymi. Przy wysokich poziomach 1,4 dioksan powoduje wiele problemów zdrowotnych, a badania przeprowadzone przez National Cancer Institute wskazują zwiększenie występowania nowotworów u szczurów i myszy.
Disodium Ricinoleamido MEA-Sulfofuccinate – sól kwasu sulfobursztynowego. Środek powierzchniowo czynny, uznany za nie toksyczny, nie wywołuje skutków ubocznych. Nie wnika w skórę gdyż substancji nie wykryto w badanych próbkach moczu.
Disteardimonium Hectorite – organicznie modyfikowany krzemian magnezu. Naturalny minerał. Stosowany głównie do zagęszczania produktów. Kremowy biały proszek występuje w kremach, szminkach a także dezodorantach.
DMDM Hydantoin – przeciwbakteryjny, konserwujący środek chemiczny. Zwiększa ryzyko zapalenia skóry zwłaszcza u osób uczulonych na formaldehyd. Działa toksycznie na skórę i może powodować alergiczne zapalenie skóry. W kosmetykach są ograniczenia co do stosowanych dawek.
.
* E *
EDTA – kwas etylenodiaminotetraoctowy. Typowe stężenie wykorzystania EDTA jest mniejsze niż 2%. Toksyczne działanie u zwierząt powoduje dawka 750 mg / kg / dzień. Te środki są cytotoksyczne i słabo genotoksyczne, nie rakotwórcze. W niskim stężeniu uznany za bezpieczny, ale składniki EDTA mogą wpływać na przepływ innych chemikaliów do skóry. Mniej bezpieczny w produktach w aerozolu. EDTA jest stosowany jako składnik kosmetyków -kremy do skóry i płyny, produkty do pielęgnacji włosów w stężeniu <0,2%, wybielacze włosów w stężeniu 1%, żele do mycia w stężeniach <0,01% a także w środkach czyszczących np. do mycia naczyń w stężeniach <0,5% Narażenie skóry na kosmetyki – przy założeniu wykorzystania 16g płynu zawierającego 0,2% EDTA dziennie, całkowitą ekspozycję można oszacować na około 0,5 mg / kg masy ciała / dobę.Główną drogą potencjalnego narażenia jest poprzez kontakt skórny – wchłaniania poprzez skórę.
Ethylhexyl Glycerin – naturalny środek konserwujący pochodzący od gliceryny. Często stosowany zamiast parabenów. Zmniejsza napięcie na ścianach komórkowych. Uważany za bezpieczny ale w dużych stężeniach może wywoływać alergiczne zapalenie skóry. Działa jako środek powierzchniowo czynny i środek wzmacniający działanie konserwujące.
Ethylhexyl Methoxycinnamate – związek chemiczny stosowany do redukcji widoczności blizn oraz jako pochłaniacz promieni UV. Toksyczny, szkodliwy dla zdrowia, może powodować reakcje alergiczne. Składnik wytwarza nadmiar reaktywnych form tlenu, które mogą przeszkadzać w sygnalizacji komórkowej, powodują mutacje, prowadzące do śmierci komórek i mogą być zaangażowane w choroby sercowo-naczyniowe. Wchłania się w skórę.
Ethylhexyl Salicylate (salicylan oktylu) – składnik dozwolony do stosowania w kosmetykach w ograniczonym stężeniu. Wykazuje właściwości alergenne. Wchłania się w skórę.
Eugenol – organiczny związek chemiczny. Jest związkiem zapachowym występującym w cynamonie, w oleju z goździków. Eugenol ma działanie pobudzające. W dentystyce wraz z tlenkiem cynku tworzy cement dentystyczny.
.
* G *
Geraniol – organiczny związek chemiczny występuje w olejkach eterycznych. Ma intensywny zapach i jest głównym składnikiem olejku różanego, cytrynowego.
Glycerin (gliceryna) – rozpuszczalnik tłuszczów i lipidów stosowany przy produkcji kremów, pomadek i innych kosmetyków. Otrzymywana z tłuszczów roślinnych lub zwierzęcych. Jest substancją całkowicie nietoksyczną. Glicerol ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie. Łatwo wchłania się do przewodu pokarmowego, gdzie następnie zostaje utleniony do dwutlenku węgla i glikogenu. Doustne preparaty glicerolu działają łagodnie przeczyszczająco.
Glycerin Dimethicone - połączenie tych dwóch składników ma powodować skórę bardziej miękką. Dimetylosiloksan jest zaś polimerem i ma za zadanie nawilżać skórę. Uznany za składnik bezpieczny.
Glyceryl Behenate (behenian glicerolu) – to mieszanina estrów gliceryny z kwasem behenowym może wywoływać podrażnienia skóry i oczu. To zagęstnik którego zadaniem jest nawilżanie i natłuszczanie skóry.
Glyceryl Capric -substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Uzyskiwany z naturalnych składników takich jak oleje migdałów i orzechów kokosowych. Nie powodują podrażnień skóry.
Glyceryl Caprylate – kaprylan glicerylu z gliceryny, natłuszcza nawilża skórę. Wykonana poprzez estryfikacji gliceryny z roślinnych źródeł ropy i średnich łańcuchów kwasów tłuszczowych orzecha kokosowego i / lub oleju z ziaren palmowych.
Glyceryl Cocoate – otrzymywany z oleju kokosowego i gliceryny.
Glyceryl Oleate – wytwarzany z olejów zawierających wysokie stężenie kwasu oleinowego takie jak oliwa z oliwek, oleju herbacianego, z orzechów. Działa jako środek zmiękczający skórę.
Glyceryl Stearate Citrate (ester gliceryny z kwasami cytrynowym i stearynowym) – gliceryna roślinnych kwasów tłuszczowych. Emulgator W/O, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Określona niska toksyczność.
Glyceryl Stearate SE Sodium - działa jak smar na powierzchni skóry, co daje skórze miękki i gładki wygląd. Hamuje również utratę wody ze skóry, tworząc barierę na powierzchni skóry.
Glycol Distearate (distearynian glikolu) – chemiczny związek mający za zadanie zmiękczać skórę. Posiada wysoką zdolność pienienia. Ogólnie uważany za bezpieczny, co nie oznacza, że bez wpływu na skórę.
.
* H *
Hexyl Cinnamal – naturalnie lub syntetycznie wytwarzana substancja zapachowa. Może wywoływać alergie i jest drażniący w dużych dawkach, dlatego stężenie w kosmetykach jest określone. Możliwe działanie toksyczne dla układu odpornościowego.
Hexylene Glycol – substancja używana do mycia i czyszczenia metali, w płynach, smarach. Niebezpieczny dla środowiska. Może powodować podrażnienia oczu i skóry. W kosmetykach są ograniczenia w stężeniu.
Hydrated Silica (uwodnione krzemionki) – w paście do zębów jako substancja czyszcząca, w kremach zwiększa lepkość tworząc żel. Uznawana za bezpieczną i nie toksyczną.
Hydrochloric Acid (kwas solny) – nieorganiczny związek chemiczny. Zastosowanie jako środek czyszczący. W dawkach ograniczonych w kosmetykach nie uczula, nie podrażnia, nie jest rakotwórczy. Brak danych co do toksyczności.
Hydrated Silica - krzemionka. Ze wzgldu na właściwości ścierające i polerujące dodawana do past do zębów. Uznana za substancję bezpieczną. Pomaga usunąć płytką nazębną. W czystej postaci, produkowanej na pastę do zębów, jest bezwonną, bez smaku, białą galaretowatą substancją, która jest chemicznie obojętna.
Hydrogenated – uwodornienie stosowane jest do zmniejszenia lub nasycenia związków organicznych i poprawy właściwości. Uwodornianie zwykle stanowi dodawanie pary wodoru węgla na cząsteczkę Reakcja odwrotna, usunięcie wodoru z cząsteczki, nazywa się odwodornieniem. W wyniku uwodornienia z tłuszczy nienasyconych otrzymuje się nasycone, a na przykład ciekłe oleje roślinne zamienia w ciało stałe lub półstałe tłuszcze, takie jak te obecne w margarynie. Niekompletne uwodornienie tworzy w tłuszcze trans, które są szkodliwe dla zdrowia Użycie uwodornionych składników pomaga przedłużyć dopuszczalny okres przechowywania produktów.
Hyrogenated Coco Glycerides – uwodorniony olej kokosowy. Ma za zadanie zmiękczać skórę. Badania wskazują, że jest stosunkowo nietoksyczny przy aplikacji na skórę 3g na 1kg masy ciała. Ogólnie uznany za bezpieczny.
Hydrogenated Palm Oil ( uwodorniony olej palmowy) – w kosmetyce stosowane jako środek nawilżający skórę. W przemyśle spożywczym utwardzony olej przyczynia się do wielu chorób. Utwardzony zawiera benzo(a)piren silnie rakotwórczy węglowodór
Hydrogenated Soybean Oil (uwodorniony olej sojowy) – stosowany w kosmetyce i w produktach spożywczych (zawiera szkodliwe tłuszcze trans) Do oleju wtłacza się wodór pod wysokim ciśnieniem by przedłużyć jego trwałość. W kosmetyce stosowany do zmiękczania skóry. Sam olej sojowy nie jest szkodliwą substancją. Nadtlenek wodoru w czystej postaci jest substancją żrącą – przy kontakcie ze skórą pojawiają się białe, martwicze plamy. W kosmetyce olej sojowy uznany jest za bezpieczny.
Hydrolyzed Keratin – keratyna - nie każdy produkt na etykiecie jest kreatyną, gdyż funkcjonuje kreatyna tzw. czysta (pochodzi z czystej wełny z nazwą handlową Replicine) i poddana hydrolizie (reakcji podwójnej wymiany) Keratyna posiada unikalną zdolność do odbudowy skóry lub włosa od środka włókna. Hydrolizowana keratyna pochodzi z szerokiej gamy produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w tym z kopyt, rogów i innych odpadów i jest modyfikowana chemicznie, co może być szkodliwe dla skóry i włosów. W składzie powinno się zatem szukać tylko keratyny, nie utlenionej.
Hydrolyzed Silk – proteiny jedwabiu otrzymywane z oprzędu poczwarki jedwabnika. Tworzy na skórze film. Ponadto utrzymuje wodę na skórze dzięki czemu nawilża, zmiękcza i wygładza. Środek stosowany z innymi agresywnymi celem złagodzenia ich drażniących właściwości.
Hydroxyapatite – nanocząstki hydroksyapatytu (HAP NPS) są szeroko stosowane do preparatów biomedycznych i biotechnologicznych w terapii genowej i obrazowania molekularnego. Stosowany jako materiał ścierny w kosmetykach. Dodawany do past do zębów i w produktach do płukania jamy ustnej. Badania wykazują, że środek jest dobrze tolerowany, ale wykazuje toksyczność. Istnieją obawy dotyczące bezpieczeństwa nano hydroksyapatytu wynikającego z faktu, że nanocząsteczki mogą być wchłonięte do komórek. Obecnie istnieje ograniczona ilość informacji, aby umożliwić ostateczne wnioski dotyczące bezpieczeństwa nano-hydroksyapatyt w produktach kosmetycznych jamy ustnej. Konieczne są dalsze badania. Jednak wiadomo, że nano-hydroksyapatyt nie jest bezpieczny i nie powinien być stosowany w kosmetyce.
Hydroxycitronellal – syntetycznie wytwarzany zapach. Działa toksycznie na układ odpornościowy, wywołuje uczulenia. W kosmetykach dopuszczalne stężenie do1%.
Hydroxyisohexyl 3-cyclohexene Carboxaldehyde – syntetyczny zapach przypominający kwiat konwalii. Łatwo przenika przez skórę. Może powodować kontaktowe zapalenie skóry. Uznany za toksyczny dla układu odpornościowego.
Hydroxyhydrocinnamale – utleniacz w produktach kosmetycznych. Środek uznany za nie uczulający, nie wywołujący podrażnień skóry i nie toksyczny również w produktach w aerozolu.
Hydroxyethyl Cellulose (hydroksyetyloceluloza)– poprawia gładkość i jedwabistość produktów. Nie jest toksyczny i szkodliwy, nie wywołuje żadnych skutków ubocznych, ale może wywoływać alergie i podrażniać skórę wrażliwą. Kosmetyki z tym składnikiem nie powinny być stosowane u małych dzieci.
Hydroxypropyl Methylcellulose – półsyntetyczny polimer a w przypadku żywności jako emulgator. W kosmetyce uznawany jako bezpieczny.
.
* I *
Imidazolidinyl Urea (imidazolidynylomocznik)– chemiczny przeciwbakteryjny konserwant. wytwarzany w reakcji chemicznej alantoiny i formaldehydu Może powodować zapalenie skóry. Silnie toksyczny, rakotwórczy. Ze względu na silne działanie przeciwbakteryjne jest bardzo często stosowany w produktach kosmetycznych zapobiegając ich psuciu. Jest on obecny w szerokim zakresie produktów płynnych i proszkowych, takich jak balsam dla dzieci, krem, filtry przeciwsłoneczne, szampony,kredki do oczu, pudry, perfumy, dezodoranty, farby do włosów, krem do golenia, i maski na twarz.
Inulin (inulina) – występuje w wielu roślinach jednoliściennych, w niektórych trawach, w perzu. Tworzy żel i białą kremową strukturę, która jest podobna do tłuszczu. Poprawia jakość pianek, emulsji. Środek bezpieczny.
Isododecane - składnik zmiękczający, pochodna parafiny (substancja ropopochodna) Może działać komedogennie (zapychać pory, tworzyć zaskórniki) Dodawany głównie do kosmetyków stylizujących włosy. Ułatwia aplikację produktu, nawilża, dodaje blasku. Uznany za bezpieczny do stosowania w kosmetykach z zastrzeżeniem ograniczeń dotyczących koncentracji lub stosowania.
Iodopropynyl Butylcarbamate (IPBC)– środek konserwujący pierwotnie używany w przemyśle drewna i farb. Obecnie stosowany w kosmetykach. IPBC jest skutecznym środkiem grzybobójczym. Niektóre kraje zakazały stosowania ze względu na toksyczność, zwłaszcza ostrą toksyczność inhalacyjną. Produkt nie powinien być stosowany w produktach w aerozolu. Po aplikacji na skórę wrażliwą może wystąpić zapalenie. Typowe objawy to: zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie i pęcherze wypełnione płynem. IPBC może mieć negatywny wpływ na układ odpornościowy.
Isohexadecante - rozpuszczalnik stosowany w kosmetykach i produktach kosmetycznych. Stosuje się jako środek do kondycjonowania skóry, w produktach do higieny osobistej. Bezpieczny do stosowania w kosmetykach, z zastrzeżeniem ograniczeń koncentracyjnych.
Isopropyl Isostearate – estry izopropylowe powstałe w wyniku reakcji alkoholu izopropylowego i długołańcuchowych nasyconych kwasów alifatycznych. Tworzy na powierzchni skóry film, co zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody, przez co wpływa na nawilżenie skóry. W kosmetyku poprawia właściwości smarowania dając dobry poślizg. Uznany za składnik bezpieczny.
Isoprpoyl Myristate – mirystynian isopropylu używany w preparatach, w których pożądane jest dobre wchłanianie się w skórę. Składa się z alkoholu izopropylowego i kwasu mirystynowego naturalnie występującego kwasu tłuszczowego. Może pochodzić od zwierząt. Nie powinien być stosowany w okolicach oczu i wdychany (z produktów w aerozolu) Badania na zwierzętach wykazały, że powoduje zatykanie porów.
Isostearyl Isostearate - izostearynian izopropylowy stanowi ester alkoholu izostearylowego i kwasu izostearynowego. W kosmetykach i produktach higieny osobistej, izostearynian izopropylowy stosowany jest w preparatach do pielęgnacji Działa jako smar na powierzchni skóry. Uznany za bezpieczny z ograniczeniem koncentracji w kosmetyku gdyż zatyka pory i może powodować powstawanie wyprysków, ale również może podrażniać skórę. jest stosowany przede wszystkim jako środek zmiękczający skórę, środek wiążący i odżywka skóry w produktach kosmetycznych.
Isostearylimidazoline (Bis-Ethyl) Isostearamide – opatentowany środek pielęgnacyjny, który ma za zadanie poprawić strukturę włosa, ułatwiać rozczesywanie. Zapewnia efekt lepszego smarowania na powierzchni włosa.
Tlenek etylenu - związki na bazie rakotwórczego tlenku etylenu – jak je rozpoznać. Podczas przetwarzania związku chemicznego produktem ubocznym jest tworzony związek o nazwie 1,4-dioksan. Bardzo często kosmetyki i produkty do pielęgnacji ciała zawierają śladowe ilości 1,4-dioksan, nawet te rzekomo „naturalne” Jak zatem rozpoznać etoksylowany związek. Są trzy proste sposoby: 1. w nazwie występuje PEG oznacza glikol polietylenowy, który stosuje się do kondycjonowania skóry i jako emulgator. 2. W nazwie występuje przyrostek „eth”. Np. siarczan sodu laureth – „eth” wskazuje że związek został potraktowany tlenkiem etylenu. 3. W nazwie występują kreski i numer np. Isosteareth-20
Isosteareth-20 - ester glikolu polietylenowego i alkoholu izostearylowego. W produktach do pielęgnacji włosów, może znaleźć zastosowanie w piankach do układania włosów i żelach. W produktach do pielęgnacji skóry stosuje się w produktach do usuwania makijażu, w dezodorantach. Uznany za nie szkodliwy w małych stężeniach. Produkt na bazie rakotwórczego tlenku etylenu.
Isopropyl Alkohol (izopropanol) – organiczny związek chemiczny z grupy alkoholi. Może podrażniać skórę i wysuszać włosy. Wchłania się przez skórę.
.
* K *
Kaolin (glinka porcelanowa) – występuje naturalnie. Barwa waha się od bieli do brązu. Wszystkie krzemiany, w szczególności glinki, mają dużą zdolność wchłaniania wody. Może być stosowany jako barwnik w produktach kosmetycznych. Nie może być stosowany w produktach do warg i oczu. W kosmetykach, kaolin pomaga oczyścić i złuszcza martwe komórki naskórka i zanieczyszczenia z powierzchni. Uznany za składnik bezpieczny.
Ksylitol, cukier brzozowy, alkohol polihydroksylowy o słodkim smakuy. Stosowany w przemyśle spożywczym do słodzenia jako zamiennik cukru, głównie gum do żucia i cukierków a także w pastach do zębów ze względu na działanie przeciwpróchnicze.
Kwas benzenosulfonowy – substancja stosowana jako barwnik. Może powodować podrażnienia skóry, błon śluzowych, oczu. Dopuszczone do stosowania wyłącznie w produktach kosmetycznych kontaktujących się krótkotrwale ze skórą. Działa drażniąco na skórę.
* L *
Lactic Acid (kwas mlekowy) - reguluje odnowę komórkową skóry, poprzez usunięcie zbędnych zrogowaciałych komórek, dzięki czemu poprawia się struktura i koloryt skóry, zwiększa skuteczność działania innych preparatów kosmetycznych gdyż skóra przygotowana kwasami lepiej absorbuje składniki aktywne zawarte w kremach. Wpływa na produkcję kolagenu skóry, powodując zwiększenie grubości i wzmocnienie skóry właściwej, spłyca drobne zmarszczki powierzchniowe i poprawia elastyczność i jędrność skóry, jest składnikiem przeciwstarzeniowym, odblokowuje pory skóry i działa antybakteryjnie, dzięki czemu zapobiega tworzeniu ognisk zapalnych, czyli wszelkiego rodzaju wyprysków i zaskórników, jest pomocny przy trądziku. Polecany także do pielęgnacji ciała i skóry włosów, pomocny w przypadku rogowacenia, łuszczenia i przesuszenia skóry. Naturalny konserwant i regulator pH.
Lanolin Alcohol (Eucerit – acetylowany alkohol lanolinowy) – organiczny związek otrzymywany z lanoliny (tłuszczu wełny owczej) i mieszaniny alkoholi. Jest stosowany jako środek zmiękczający skórę.
Laureth-7 Citrate – środek powierzchniowo czynny, zanieczyszczony rakotwórczym tlenkiem etylenu
Lauryl Alkohol (dodecanol) – organiczny związek chemiczny zmiękczający skórę. Najczęściej otrzymywany z oleju kokosowego.
Lauryl Glucoside – uzyskiwany z oleju kokosowego, posiada doskonałe zdolności pienienia i kompatybilność dermatologiczną. Stosowany głównie do pielęgnacji włosów.
Lauryl / Myristyl Glucoside jest substancją otrzymywaną z oleju z ziaren palmowych, cukru kukurydzianego lub kokosa. Składnik jest rodzajem alkiloglukozydu, który jest substancją powstałą przez zmieszanie alkoholi i cukru lub glukozy. Mirystyloglikozyd jest środkiem powierzchniowo czynnym, występuje w kremach przeciwsłonecznych, w produktach do higieny osobistej, szamponach, płynach do kąpieli, płynach do prania.
Lawsonia Inermis (lawsonia bezbronna -henna) – gatunek rośliny zwany hennowym krzewem.
Levulinic Acid (kwas lewulinowy) – otrzymywany może być w wyniku działania rozcieńczonych roztworów kwasu siarkowego na celulozę. Może działać działa drażniąco na skórę, na oczy. W kosmetykach jest klasyfikowany jako potencjalnie nie toksyczny i nie szkodliwy. Kwas lewulinowy jest zatwierdzony przez PDA i nie uznany za rakotwórczy. Zaliczany do konserwantów.
Limonene – organiczny związek chemiczny znajduje się głównie w skórce cytryn.
Linalool – organiczny związek chemiczny o zapachu konwalii. Otrzymuje się z olejków eterycznych.
Lysolecithin (lecytyna) – w kosmetykach może występować jako emulgator lub jako naturalna odżywka do włosów. Wpływają pozytywnie na wygląd skóry, zmiękczają i nawilżają ją, ułatwiają penetrację składników aktywnych, hamują przetłuszczanie się skóry głowy i włosów.
.
* M *
Magnesium Stearate (stearynian magnezu) – utworzony w reakcji stearynianu sodu z siarczanem magnezu. Jako dodatek do żywności oznaczony jest E470b. Częsty składnik preparatów dla niemowląt. Wytwarzany jest z olejów roślinnych i zwierzęcych. W kosmetyce stosowany jako środek przeciw zbrylaniu, emulgator i wypełniacz, który pomaga zwiększyć przyczepność.
Magnesium Sulfate (siarczan magnezu) – związek chemiczny zawierający magnez, siarkę i tlen, stosowany często jako składnik soli do kąpieli. Znajduje się w soli morskiej i innych zasobach mineralnych. Siarczan magnezu może być absorbowany w głąb skóry i służy jako środek przeciwzapalny, czasami pomocny w zwalczaniu trądziku i skaz. Jest popularnym składnikiem kosmetyków. Znajduje się na
Mandelic Acid (kwas migdałowy) – organiczny związek chemiczny
Menthol – alkohol terpenowy pochodzenia roślinnego o intensywnym miętowym zapachu. Mentol ma właściwości znieczulające i zmniejszające podrażnienia błon śluzowych. Wdychanie daje uczucie świeżości i chłodu dlatego stosowany jest przy przeziębieniach i katarze. W kosmetykach jest składnikiem zapachowym oraz dającym uczucie świeżości.
Metakrzemian sodu – chemiczna substancja wykorzystywana jako spoiwo. Jest żrący i długotrwały kontakt może być szkodliwy. Efekty toksyczne uzależnione są od koncentracji i długości stosowania. Nie wiadomo czy jest karcogenny (rakotwórczy) ale długotrwałe stosowanie może być toksyczne.
1-Methylhydantoin-2-Imide (kreatynina) - poprawiają strukturę skóry, pomaga w budowaniu ujędrniającego dla skóry kolagenu co ma znaczenie przeciwdziałaniu starzeniu się skóry. Może również działać korzystnie na przebarwienia skóry. Keratyna wchodzi również w skład zewnętrznej osłonki włosa, gdzie jest odpowiedzialna za połysk i blask włosów. Jej brak doprowadza m.in. do otwierania się łusek włosa i rozdwajania końcówek. Kreatynina jest produktem przemiany białkowej. Otrzymywana z metabolizmu kreatyny.
Methyl Cocoate - środek powierzchniowo czynny stosowany do pielęgnacji skóry. Nie ma większych badań na temat szkodliwości. Uznany za nie toksyczny.
Methylchloroisothiazolinone – środek antybakteryjny i antygrzybiczy. W czystej postaci jest silnie drażniący i powoduje oparzenia chemiczne. Środek jest alergenem i może powodować ciężkie reakcje skórne. Niektóre firmy kosmetyczne usunęły go z produktów. Badania nad rakotwórczością nie wskazują, ale i nie wykluczają szkodliwości.
Methylisothiazolinone – to silny środek biobójczy (odkażający) i konserwujący w grupie izotiazolinonów, stosowany w produktach do higieny osobistej. Niektóre badania wykazały toksyczność i wpływ na komórki organizmu. Jest toksyczny i alergenny. Może podrażniać skórę i oczy. W dniu 27.03.2014 Komitet Naukowy Komisji Europejskiej wydał opinie, że „”Aktualne dane kliniczne wskazują, że 100 ppm MI w produktach kosmetycznych nie jest bezpieczne dla konsumenta” Jako środek zmywalny jest mniej szkodliwy niż niezmywalny (np. w mokrych chusteczkach)
Methylparaben – zaliczany do parabenów, ale uznany za nietoksyczny gdyż nie gromadzi się w organizmie, wydalany jest z moczem. Środek stosowany na skórę może reagować z UVB i powodować szybsze starzenie się skóry.
Methylpropanediol – glikol organiczny, który może zwiększać przenikanie innych składników do skóry. Jest on stosowany głównie w produktach wspomagania dostarczania innych składników aktywnych, a nie jako sam aktywny składnik. Uważany jest za bezpieczny składnik i nie ma skutków ubocznych i ostrzeżeń związanych z jego używaniem. Jednakże każdy składnik ułatwiający penetrację skóry powinien być stosowany uważnie ponieważ zwiększa wnikanie do krwi innych niebezpiecznych substancji chemicznych. Ma niską toksyczność, powoduje niskie podrażnienie oczu i skóry i potencjalnie nie jest uczulający.
Mica – minerał krzemianowy. Może działać negatywnie na narządy oddechowe powodując stany zapalne. Ponieważ pochodzi z ziemi może zawierać śladowe ilości metali ciężkich. Rozdrobnione cząsteczki w postaci pyłu stosuje się w kosmetykach do makijażu, lakierach do paznokci, błyszczykach, pastach do zębów. Pomimo dużego rozdrobnienia malutkie cząsteczki posiadają ostre krawędzie, co może mieć wpływ na szkliwo. Uznany za środek bezpieczny.
Myristyl Alcohol – stosowany jako środek zmiękczający skórę oraz jako stabilizator. Może być drażniący dla skóry wrażliwej. Wygładza skórę i zapobiega utracie wilgoci. alkohol mirystylowy pochodzi z naturalnych tłuszczów i olejów występujących w oleju z ziaren palmowych. Może być też wytwarzany syntetycznie. W badaniach toksyczności ostrej przez skórę zawierającego 0,8% alkoholu mirystylowego uznano produkt za praktycznie nietoksyczny.
Myristyl Myristate – ester pochodzenia naturalnego, utworzony przez połączenie alkoholu mirystylowego i kwasu mirystynowego, który występuje naturalnie w tłuszczach lub olejach zwierzęcych i roślinnych. Stosuje się jako środek do kondycjonowania skóry, emulgator i środek zmętniający w produktach do pielęgnacji skóry. Mirystynian mirystylu jest uważany za bezpieczny i jest zatwierdzony przez CIR do stosowania w kosmetykach.
.
* N *
Niacinamide (niacynamid- witamina B3) – pochodzenie syntetyczne. Wykazuje działanie przeciwzapalne skóry. Stosowany jako lek na trądzik. Ogólnie uznany za bezpieczny jako dodatek do żywności, kosmetyków i lek. Rzadko powoduje skutki uboczne. Łatwo przyswajalny przez skórę i dobrze tolerowany. Zwiększa nawilżenie i elastyczność skóry, sprzyja gojeniu i regeneracji skóry.
* O *
Octinoxate – to filtr chemiczny, jeden z najczęściej stosowanych filtrów, często obecny też w kremach pielęgnacyjnych i produktach do makijażu. Badania opublikowane w czasopiśmie Toxicology wykazały, że zakłóca pracę tarczycy i negatywnie wpływa na układ nerwowy
Octocrylene - związek chemiczny często stosowany w kremach do opalania Z powodu jego skuteczności został zatwierdzony na całym świecie do stosowania w produktach kosmetycznych i pielęgnacyjnych, jednak stężenie tego składnika jest zazwyczaj ograniczone do nie więcej niż 10-12% Oktokrylen ma możliwość poprawy poziomu powłoki skóry. Działa jako środek zmiękczający skórę, zatrzymuje wilgoć w skórze. Głównym celem tego składnika jest neutralizacja promieniowania UV Oktokrylen jest wchłaniany przez skórę bardzo łatwo, w ten sposób zwiększając niebezpieczeństwo tworzenia wolnych rodników, które mogą stać się niestabilne i reagować z innymi związkami, które stanowią substancje szkodliwe, gdy stosuje się w nadmiarze. Ma za zadanie zmniejszyć wolne rodniki na powierzchni skóry, a jednocześnie gdy dostanie się do organizmu, ma więcej możliwości, aby reagować z innymi chemikaliami powodując zmiany w głębszych warstwach skóry. Dlatego też ilość stężenia tego składnika jest ograniczona, ponieważ większe dawki mogą być potencjalnie szkodliwe.
Octyldodecanol – alkohol tłuszczowy stosowany jako środek zmiękczający skórę i emulgator. Może działać drażniąco na oczy. Uznany za potencjalnie nie szkodliwy.
Olaflur – organiczny związek chemiczny, zapobiega powstawaniu próchnicy zębów.
Olivamidopropyl Betaine – środek czyszczący, wspomagający pienienie, uznany za środek bezpieczny, ale może działać drażniąco na skórę
* P *
Panthenol – pochodna witaminy B5. Witamina B5 jest naturalnym składnikiem występującym w skórze i włosach, niezbędnym do ich prawidłowego formowania się. Łatwo wnika w strukturę skóry oraz włosów. Jest bardzo dobrze tolerowany i niezwykle rzadko wywołuje uczulenia. Ma działanie przeciwzapalne, gojące, łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka oraz nawilża. Nadaje skórze uczucie gładkości, a włosom połysk. Jest podstawowym składnikiem kosmetyków po opalaniu, łagodzących zaczerwienienie, swędzenie i podrażnienie skóry. Znajduje się również w wielu szamponach i odżywkach do włosów, nadając im połysk, gładkość, grubość i nawilżenie. Pantenol pobiera wilgoć z atmosfery i łatwo wiąże się z cząsteczkami wody. Po nałożeniu na włosy nawilża i nadaje połysk.
Paraffin (parafina) – mieszanina węglowodorów z ropy naftowej. Parafina ma bardzo wiele zastosowań. W kosmetyce działa poprzez pokrycie skóry, jak folią, zakłócając w ten sposób naturalną zdolność skóry do oddychania i pochłaniania wilgoci. Stosowany też jako środek zagęszczający. Jak każdy składnik ropo pochodny jest szkodliwy dla zdrowia.
Paraffinum Liquidum (utwardzony olej mineralny z ropy naftowej) – substancja mało reaktywna chemicznie, nie przenika przez naskórek, otrzymywana w procesie destylacji ropy naftowej. Tworzy na powierzchni warstwę która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni przez co ma za zadanie zmiękczać i wygładzać skórę i włosy. Klasyfikowany jako toksyczny oraz rakotwórczy w produktach w aerozolu.
Parfum (fragrance) - często pod tą nazwą kryją się substancje silnie uczulające (alergeny) i rakotwórcze. Producent, który nie ma nic do ukrycia, podaje dokładne nazwy chemiczne, zwłaszcza gdy te są pochodzenia naturalnego. W przeciwnym razie pisze tylko „fragrances”.
PEG/PPG – substancje, których w nazwie występuje PEG lub PPG to związki chemiczne uznane jako rakotwórcze. Uszkadzają strukturę genetyczną komórek, wnikają w głąb skóry i czynią ją bardziej przepuszczalną dla innych substancji. Po ich zastosowaniu skóra robi się bardziej wrażliwa na wszelkie zanieczyszczenia –z powietrza, z kosmetyku. Składniki o niższej masie cząsteczkowej (np. PEG 7) mają wyższą zdolność do wchłaniania się niż te o wyższej masie (np. PEG 70) Według badań opublikowanych w International Journal of Toxixology, PEG może zawierać szkodliwe zanieczyszczenia, w tym: tlenek etylenu, który zwiększa ryzyko występowania raka macicy, piersi, raka mózgu i białaczkę.
PEG 4 Rapeseedamide – glikol polietylenowego i kwas tłuszczowy pochodzący z oleju rzepakowego z 4 molami tlenku etylenu. Ciekły emulgator, zagęszczacz stosowany w wielu produktach jak szampony, mleczka, płyny do demakijażu . W produktach spłukiwalnych dopuszczalne stężenie do 8%, w farbach do włosów 15%. Wchłania się przez skórę. Najgorszy scenariusz założeń szkodliwości jest dla osoby, która jednocześnie używa wszystkich produktów kosmetycznych spłukiwanych , które zawierają Peg4 . Spowodowałoby to połączenie wchłanianej dawki do 1,38 mg / kg masy ciała / dzień. W przypadku farb do włosów typowa ekspozycja obejmuje stosowanie 20 mg / cm2 produktu do powierzchni skóry głowy 580 cm 2 (SCCS, 2012).Biorąc pod uwagę proponowaną koncentrację do 15% w produktach do farbowania włosów przy masie ciała 60kg i przy częstości stosowania raz na 28dni, codziennie narażenie ogólnoustrojowe jest odpowiednikiem 0,10 mg / kg mc / dobę. Łączna potencjalna ekspozycja w połączeniu produktów spłukiwalnych i farb do włosów wyniosłaby 1,48 mg / kg mc / dobę. Uważa się, że może powodować poważne podrażnienia skóry i oczu i może być drażniące dla układu oddechowego. Określona niska toksyczność i szkodliwość w stężeniach dopuszczonych w kosmetykach.
PEG 6 Caprylic / Capric Glyceryl - syntetycznie uzyskiwany środek jako wyciąg z migdałów i orzechów kokosowych. Substancja pianotwórcza, stabilizująca i poprawiająca jakość piany w mieszaninie z anionowymi substancjami powierzchniowo czynnymi. Nie powodują podrażnień skóry, ale szkodliwe związki mogą wchłaniać się do organizmu.
PEG 7 Glyceryl Cocoate – syntetycznie uzyskiwany środek jako wyciąg z oleju kokosowego i gliceryny. Jest substancją używaną przede wszystkim w kosmetykach myjących, które nie pozostają na skórze, dlatego nie powoduje podrażnień. W kosmetykach nie spłukiwanych stężenie w kosmetyku nie powinno przekraczać 10%. Większe stężenie może powodować podrażnienia.
PEG-8 Distearate (distearynian)– związek chemiczny, który przenika przez skórę. Uznany za toksyczny i szkodliwy. Nie powinno się stosować na uszkodzoną lub podrażnioną skórę, gdyż ma wtedy łatwość przenikania do krwioobiegu. Dlatego szczególnie szkodliwy jest w dezodorantach dla kobiet, gdyż aplikuje się na podrażnioną goleniem skórę.
PEG 12 – łagodniejszy, nie toksyczny emulgator. Nie powinien być stosowany na podrażnioną lub uszkodzoną skórę, gdyż szkodliwe składniki przedostają się do organizmu tworząc szkodliwe składniki.
PEG-20 Stearate – ester glikolu polietylenowego i kwasu stearynowego zanieczyszczony rakotwórczym tlenkiem etylenu.
PEG 40 Hydrogenated Castor Oil (uwodorniony olej rycynowy) – nie powoduje podrażnień, ale zwiększa potencjał uczulania przez inne składniki. Uznany za bezpieczniejszy dla zdrowia, ale zawiera rakotwórczy tlenek etylenu i 1,4-dioksan.
PEG 60 Maracuja Glycerides – pochodna oleju migdałowego o 60 molach tlenku etylenu i glikolu polietylenowego. Uznany jako środek mało szkodliwy.
PEG 75 Lanolin – ma za zadanie nadać skórze miękkość i gładkość. Ze względu na wyższą masę cząsteczkową (75) uznana za substancję mniej szkodliwą. Może wywoływać podrażnienia skóry.
PEG-80 Sorbitan Laurate – monoester sorbitanu oksyetylenowanego kwasu laurynowego z 80 molami tlenku etylenu. Środek czyszczący i emulgator.
PEG 120 Methyl Glucose Dioleate - stosowany w kosmetykach jako środek powierzchniowo czynny, emulgator, zagęszczacz najczęściej w produktach do pielęgnacji włosów i skóry. Jest uważany za niedrażniący. Jest zatwierdzony przez FDA i CIR do użytku, ale na nie uszkodzoną czy podrażnioną skórę.
PEG 120 Methyl Glucose Trioleate – emulgator, jest eterem glikolu polietylenowego i triestrem glukozy i kwasu oleinowego ze średnią 120 moli tlenku etylenu. Zanieczyszczony tlenkiem etylenu i 1,4 dioksan. Jest on używany jako zagęszczacz w produktach do pielęgnacji włosów i skóry. Uważa się, nie działa drażniąco.
PEG-150 Distearynian - diester glikolu polietylenowego i kwasu stearynowego. Skuteczny zagęszczacz produktów zawierających środki powierzchniowo czynne, stabilizator dla różnych składników nierozpuszczalnych w wodzie.
Petrolatum (wazelina) – w przemyśle działa jako smar do maszyn, w kosmetyce używany do celów nawilżających. EWG i CCTFA potwierdzają, że istnieje ryzyko zanieczyszczenia wazeliny substancjami pochodnymi z ropy naftowej(wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne znajdują się złożach ropy naftowej, węglach i smole jako produkty uboczne spalania paliwa). Unia Europejska przedstawiła liczne gatunki wazeliny na liście substancji niebezpiecznych. W kosmetyce można stosować wazelinę rafinowaną. Wazelina powoduje zatrzymanie wody w skórze przez co skóra staje się bardziej nawilżona, jednakże skóra nie może przez to oddychać, gdyż wazelina tworzy szczelna barierę. Skóra pozbawiona jest tlenu co przyspiesza procesy starzenia. Należy pamiętać, że skóra pochłania nawet do 60% substancji chemicznych z produktów, które są na nią aplikowane i te trafiają bezpośrednio do krwiobiegu. Zanieczyszczona wazelina może przyczyniać się do powstawania wolnych rodników.
Phenethyl Alcohol - alkohol fenetylowy stosowany jako składnik zapachowy oraz jako środek konserwujący. Wytwarza się po przez reakcję między benzenem a tlenkiem etylenu lub w wyniku reakcji bromku fenylomagnezu z tlenkiem etylenu. Alkohol fenetylowy występuje też w ekstrakcie z róży, goździka, kwiatu pomarańczy i hiacyntu.
Phenoxyethanol (feenoksyetanol) - chemiczny środek konserwujący, eter glikolu, często stosowany w produktach dermatologicznych takich jak kremy do skóry. Jest bakteriobójczy. Często stosowany w zastępstwie formaldehydu, gdyż jest mniej toksyczny i nie reaguje z miedzią i ołowiem. Stosowany jako konserwant. Jest też składnikiem szczepionek. W UE ograniczenia w stosowaniu do 1%. Substancja chemiczna jest toksyczna dla niemowląt poprzez połknięcie, może powodować wymioty i biegunkę. Ponieważ substancja jest często obecna w kosmetykach i w płynach do rąk, są łatwe do połknięcia dlatego należy zachować ostrożność. Uznany za toksyczny i szkodliwy w stosowaniu w okolicach ust.
Piroctone Olamine (pirokton olaminy) – mieszanina dwóch organicznych związków chemicznych, działa przeciwzapalnie, eliminuje patologiczną mikroflorę przy zmianach łupieżowych przywracając właściwą mikroflorę naskórka.
Poloxamer 188 - kopolimer powszechnie nazywany Poloxamer z trzema cyframi. Pierwsze dwie cyfry x 100 daje przybliżoną masę cząsteczkową rdzenia polioksypropylenowego, a ostatnia cyfra x 10 oznacza zawartość procentową polioksyetylenu (np P407 = poloksameru z polioksypropylenem o masie cząsteczkowej 4000 g / mol, a 70% zawartości polioksyetylenu). Poloxamery posiadają powierzchniowo czynne właściwości dlatego znalazły szerokie zastosowanie w przemyśle i kosmetyce. Pomagają tworzyć emulsje i pomagają innym składnikom rozpuszczać się. Oczyszczają skórę i włosy. Poloxamer 188 (P188) jest liniowym kopolimerem niejonowy o średniej masie cząsteczkowej 8400 daltonów. Jest dobrze tolerowany przy powtarzającym się narażeniu i jest powszechnie stosowana w wielu środkach takie jak pasta do zębów i płyn do płukania ust, środki przeczyszczające. Poloxamer 188 zabija mikroorganizmy lub zapobiega lub hamuje ich wzrost i rozmnażanie. Poloxamer 182 działa jak smar na powierzchni skóry nadając jej miękki i gładki wygląd. Poloxamery są stosowane w preparatach do mycia skóry, produktach do kąpieli, szamponach, odżywkach do włosów, płynach do płukania ust, zmywaczach do oczu i innych produktach do pielęgnacji skóry i włosów.
Polyethylene Terephtalate – polimer, tworzywo sztuczne stosowane jako środek błonotwórczy. Wysycha na skórze tworząc cienką warstwę. Uznany za średnio toksyczny i szkodliwy lecz posiada zdolność do zwiększania ekspozycji innych składników, przez co pośrednio może wpływać negatywnie i może powodować zaburzenia hormonalne.
Polyglyceryl 3 Caprate – poliglicerolowe estry nie podrażniają skóry. Ma za zadanie wygładzać skórę, włos i nawilżać.
Polyglyceryl-4 Caprate (kaprynian poliglicerylu) – oparty na poliglicerolu organicznym związku chemicznym. Otrzymywany z oleju palmowego, rzepakowego.
Polyquaternium 7 (polikwaternium) – syntetyczny polimer, zapobiega wchłanianiu wilgoci przez włos tworząc na nim powłokę. Występują ograniczenia w stężeniu ze względu na szkodliwość.
Polyquaternium 10 – syntetyczny polimer tworzy powłokę na włosie ułatwiając rozczesywanie, poprawiając miękkość włosa, Nie uznany za specjalnie toksyczny. W stężeniach do 5% może powodować podrażnienia skóry i oczu. W stężeniu poniżej 2% nie wykazuje specjalnie reakcji.
Polyurethane 11 – poliuretan który ma zapobiec pienieniu się produktu, ale również jako środek zwilżający, wygładzający poprzez tworzenie warstwy na skórze. Podnosi współczynnik ochrony przeciwsłonecznej
Polysorbate 20 – środek powierzchniowo czynny oraz jako środek zwilżający. W swojej oryginalnej postaci, polisorbat to pochodna nieszkodliwego sorbitolu. ”Polysorbate 20″ jest już szkodliwy gdyż jest traktowany 20 częściami tlenku etylenu i może on wówczas być zanieczyszczony 1,4-dioksan, potencjalnie niebezpiecznym i rakotwórczym, który łatwo wnika w skórę. Umiarkowane dawki mogą powodować podrażnienia a także alergie. Stosowany również w środkach do prania. Wykorzystywany przez filatelistów by usunąć znaczki z kopert oraz do usuwania pozostałości z pieczęci, bez szkody dla samego znaczka.
Polysorbate 80 - pochodzi z polioksyetylenowanego sorbitanu i kwasu oleinowego. Stosuje się jako środek powierzchniowo czynny w kosmetykach i stabilizator w płynach kosmetycznych np. do płukania ust. Na ogół jest bezpieczny i dobrze tolerowany.
Potassium Alun – siarczan glinu naturalny minerał jednakże w kosmetyku stosowany jest ałun przygotowany w laboratorium. Wszystkie związki glinu są solami aluminium. Stosowany głównie jako antyperspirant. Po nałożeniu na skórę ałun działa ściągająco, zwęża pory, ma też właściwości antybakteryjne. Uznany za bezpieczny ale warto pamiętać że sole aluminium przenikają przez skórę a nadmiar aluminium nie jest wskazany.
Potassium Nitrate (azotan potasu) – nieorganiczny związek chemiczny, ma wiele zastosowań. W pastach jako środek do leczenia nadwrażliwości zębów. W dużym stężeniu działa drażniąco na skórę i drogi oddechowe. Kobiety w ciąży, karmiące, osoby z chorobami nerek, alergiami powinny unikać kontaktu z azotanem potasu. Przewlekły kontakt może powodować choroby krwi, anemię.
Potassium Olivate – sole kwasów tłuszczowych z oleju z oliwek. Kwas oliwek jest mieszaniną kwasów tłuszczowych uzyskiwanych z oleju z oliwek, potasu i sodu. Składniki pochodzenia roślinnego są zwykle łagodne i bezpieczne.
Potassium Rapeseedate – sól sodowa kwasów tłuszczowych pochodzących z oleju rzepakowego, posiada właściwości czyszczące, smarujące i pieniące dlatego często stosowany w preparatach piorących i myjących. W bezpośrednim kontakcie może podrażniać skórę.
Potassium Sorbate – sorbinian potasu łagodny środek konserwujący w preparatach kosmetycznych i do pielęgnacji skóry. Jest skuteczny wobec grzybów, pleśni i drożdży, a mniej aktywny w stosunku do bakterii. Sorbinian potasu jest uważany za bardzo łagodny konserwant. W stężeniach do 10%, sorbinian potasu jest praktycznie nie drażniący oczu i lekko drażniący dla skóry i dlatego jest uważany jako nieuczulający. Sorbinian potasu występuje naturalnie ale wytwarzany jest syntetycznie na skalę przemysłowa przez zobojętnienie kwasu sorbowego z wodorotlenkiem potasu. Stosowany również jako konserwant żywności (E202). Niektórzy producenci kosmetyków używają ten konserwant jako zamiennik parabenów. W kosmetykach w stężeniu do 10% uznany za bezpieczny.
PPG-3 Benzyl Ether – zapewnia silikonowy efekt w dotyku, zwiększa połysk w produktach do pielęgnacji włosów, w produktach do ust. Zmniejsza efekt wybielenia alkoholi tłuszczowych i krzemionkę w antyperspirantach. Składnik oceniony jako bezpieczny.
PPG-14 Butyl Ether - w dużym stężeniu może powodować podrażnienia skóry. Jest spokrewniony z glikolem propylenowym oraz potencjalnie jest toksyczny dla nerek i wątroby. Jest również składnikiem środków w aerozolu dla zwierząt przeciwko komarom i muchom.
PPG 26 Buteth 26 – syntetyczny środek nadający puszystość i połysk włosom, poprawia wygląd suchej lub zniszczonej skóry. Toksyczny i drażniący. Należy zachować ostrożność stosując wokół oczu i ust.
Propylene Carbonate – syntetyczny rozpuszczalnik, ester węglanowy pochodzący z glikolu propylenowego. Bezbarwna, bezzapachowa ciecz. Stosowany głównie w szminkach, cieniach do powiek, tuszu do rzęs oraz w produktach do oczyszczania skóry. W formie nie rozcieńczonej toksyczny przy wdychaniu i może powodować podrażnienia skóry. W kosmetykach stosuje się w stężeniu 0,1% do 5%. Ogólnie uznany za bezpieczny przy zachowaniu określonej koncentracji.
Propylene Glycol (glikol propylenowy) -organiczny związek chemiczny Używany jest jako nośnik dla innych substancji chemicznych, doprowadzając je do skóry i krwiobiegu. W testach laboratoryjnych zaburza gospodarkę hormonalną. Można go znaleźć w ponad 3000 produktów, w tym płyny, dezodoranty, kremy do opalania, szampony, odżywki. W elektronicznych papierosach jest składnikiem większości e-płynów. Ogólną tendencją w przemyśle jest zastępowanie glikolem propylenowym szkodliwego glikolu etylenowego wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Poza wpływem na zdrowie pozostałe właściwości obu substancji są podobne. Glikol propylenowy uznawany jest za związek o bardzo niskiej szkodliwości. W świetle polskich norm, glikol propylenowy nie jest uznawany za związek groźny dla zdrowia ludzkiego. Uznany za bezpieczny, ale może powodować podrażnienia i alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywkę. Takie reakcje mogą pojawić się już przy niskich 2% stężeniach w kosmetyku.
Propylparaben – chemiczny środek konserwujący w produktach kosmetycznych na bazie wody, takie jak kremy, mleczka, szampony i produkty do kąpieli. Jako dodatek do żywności jako E216. Niektóre formy parabenów są zakazane. Wywołują zaburzenia endokrynologiczne, alergie, mogą zakłócić funkcję hormonalną, przez co zwiększają ryzyko raka piersi.
Pyridoxine HCI (pirydoksyna) organiczny związek chemiczny poprawia wygląd skóry, zatrzymuje wody w organizmie.
PVM/MA Copolymer – syntetyczny środek który jest spoiwem dla pozostałych. Działanie pozytywne wykazuje w połączeniu z Triclosan łagodząc objawy zapalenia dziąseł i przeciwdziałając osadzaniu się kamienia nazębnego. Uznany za środek bezpieczny.
.
* R *
Retinyl Palmitate (palmitynian retinylu) – syntetyczny zastępca witaminy A. Składnik kropli do nawilżania oczu, stosowany jako źródło witaminy A dodawany do mleka i innych produktów mleczarskich aby zastąpić utraconą witaminę w procesie przetwarzania. W kosmetyce stosowany w celu poprawy wyglądu skóry. Małe cząsteczki mają zdolność do przenikania w głąb skóry i stymulują do regeneracji komórek. Kwas retinowy ułatwia komunikację między komórkami, zachęca do starzenia się komórki by jednocześnie pobudzić proces odnowy i regeneracji kolagenu i elastyny, Jest również skuteczny w produkcji nowych, zdrowych komórek skóry, aby zastąpić skórę uszkodzoną wcześniej przez trądzik. Palmitynian retinylu posiada sprawdzone korzyści ale również uznany jest za toksyczny i rakotwórczy. Przyczynia się do powstania aktywnych form tlenu, które powodują mutacje komórek co prowadzi do powstawania guzów.
.
* S *
Saccharomyces Ferment – wyciąg z fermentacji drożdży w obecności jonów miedzi. Środek pochłaniający wilgoć, całkowicie bezpieczny.
Salicylid Acid (kwas salicylowy) – organiczny kwas działa przeciwzapalnie, leczy łojotok skóry, trądzik, łuszczycę, odciski, zrogowaciałą skórę, neutralizuje bakterie.
Silicone Quaternium 16 – polimerowa czwartorzędowa sól amonowa Kontakt może powodować łagodne, przemijające podrażnienie. Może pojawić się zaczerwienienie i / lub pieczenie. Nie powinien być drażniący, uczulający, fotoalergizujący lub fototoksyczny podczas stosowania. Jeśli wystąpi podrażnienie jest łagodne i przemija. Nie powinien być drażniący dla układu oddechowego. Ma za zadanie wygładzić włos i sprawić, że w dotyku będzie miękki, gładki oraz nadać połysku, ułatwiać rozczesywanie. Ma również chronić przed utratą koloru. Nie szkodliwy.
Silicone Quaternium 22 – silikon może powodować wysypki skórne i reakcje alergiczne. Długotrwałe lub powtarzające się narażenie może powodować podrażnienie skóry. Może spowodować ostre reakcję, jeśli skóra jest uszkodzona. Ma za zadanie poprawiać kolor włosów farbowanych, poprawa ich elastyczność gdyż tworzy na włosie powłokę. W przypadku stosowania w kosmetykach do pielęgnacji włosów w określonym stężeniu polimer uznany został za nie stanowiący zagrożenia. Na większe ryzyko (powtarzalność stosowania) narażeni mogą być pracownicy salonów fryzjerskich, dlatego powinno się stosować odpowiednie środki ostrożności. Uznany za produkt o niskiej toksyczności. Nie wchłania się w skórę, bo ma wysoką masę cząsteczkową. Bardziej szkodliwy w produktach w aerozolu. Polimer jest lekko drażniący dla skóry i oczu.
Simethicone (simetikon, dimethicone) – syntetyczna mieszanina polidimetylosiloksanu i krzemionki. Środek przeciw pieniący, który zmniejsza napięcie powierzchniowe. Nie jest wchłaniany do krwi dlatego uznany za bezpieczny. W kosmetyce stosowany w środkach przeciw zapaleniu skóry lecz przy skórze wrażliwej może występować wysypka, zaczerwienienia. (Polidimetylosiloksan to polimer z grupy siloksanów)
Sodium Arachidate (arachidonian sodu) – kwas arachidonowy uzyskuje dzięki enzymowi fosfolipazie A2, która odłącza arachidonian (sól kwasu arachidonowego) wbudowany w błonę komórkową, Stosuje się jako środek regulujący lepkość oraz zmniejszający podrażnienia skóry.
Sodium Astrocaryum Murumuruate – sól sodowa kwasów tłuszczowych masła murumuru. Może być stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, makijażu oczu, w produktach do pielęgnacji włosów i oczyszczania skóry. Masło pozyskuje się w wyniku tłoczenia na zimno nasion owoców dziko rosnącej palmy. Charakteryzuje się specyficznym zapachem i kremowym odcieniem.
Sodium Behenate (sól sodowa kwasu behenowego) – organiczny związek chemiczny występujący m.in. w orzeszkach ziemnych. Tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega odparowaniu wody, co może mieć działanie nawilżające.
Sodium Benzoate (benzoesan sodu) – organiczny związek chemiczny, ale na skalę przemysłową uzyskuje się go syntetycznie. Hamuje rozwój pleśni czy bakterii. Nie stwierdzono szkodliwego wpływu na zdrowie Nie kumuluje się w organizmie, dlatego też nie wywołuje efektów długofalowych, związanych z systematycznym stosowaniem.
Sodium C14-16 Olein Sulfonate – substancja myjąca. W dużym stężeniu może podrażniać lub wysuszać. Podobna w działaniu do SLS. Dobrze oczyszcza brud, tłuszcz, sprawia, że kosmetyk dobrze się pieni. Jest to mieszanina soli sulfonianowych. Jest bezpieczny w produktach zmywalnych. Stosowany w kosmetykach i produktach do higieny osobistej głównie w szamponach, płynach do mycia.
Sodium Carbonate – węglan sodu (soda oczyszczona) zwiększa rozpuszczalność innych związków. Wykazuje korzystne działanie przeciwzapalne i oczyszczające. Przy bezpośrednim kontakcie ze skórą, może wystąpić reakcja alergiczna w postaci wysypki. Związek nie ma negatywnego wpływu na organizm.
Sodium Chloride (sól) – stosowana w celu zagęszczenia produktu. Jeśli jego stężenie jest zbyt wysokie może powodować podrażnienie skóry i oczu. Może on także wysuszyć włosy i skórę. Mimo wszystko jest on uważany za składnik stosunkowo bezpieczny, nie jest rakotwórczy
Sodium Citrate – stosowany w kosmetyce jako środek regulujący pH w kremach, żelach ale nie musi być wymieniony w wykazie składników. Uznawany za nieszkodliwy.
Sodium Cocoate (kokonian sodu) – mieszanina kwasów tłuszczowych pochodzących od oleju kokosowego w reakcji z wodorotlenkiem sodowym. Środek powierzchniowo czynny i emulgujący. Nie szkodliwy.
Sodium Coco Sulfat – teoretycznie stosowany jako łagodniejsza forma SLS jednakże jest tak samo szkodliwy. Kwasy tłuszczowe z oleju kokosowego, palmowego wyizolowuje się kwas laurynowy, który z kolei poddaje się reakcji z kwasem siarkowym lub innymi środkami chemicznymi. Coco siarczan sodu przechodzi ten sam proces co SLS. Różnica polega na tym że w Coco Sulfat stosuje się mieszankę kwasów tłuszczowych w SLS uzyskuje się kwas tłuszczowy z oleju kokosowego. Coco siarczan ma te same negatywne właściwości co SLS ponieważ też może być zanieczyszczony 1-4 dioksan. Sodium Coco Sulfat jest syntetycznym detergentem i nigdy nie powinien się znaleźć w produktach określających się jako „naturalne”
Sodium Dehydroacetate – jest sól sodowa kwasu dehydrooctowy wytwarzane na drodze syntezy chemicznej . Konserwant stosowany w kosmetykach i produktach higieny osobistej ze względu na jego właściwości przeciwdrobnoustrojowe. Ze względu na zdolność do zabijania mikroorganizmów, chroni kosmetyk od zepsucia. Uznany za niski składnik zagrożenia ale dopuszczone stężenie w kosmetykach jest do 0,6%. Jednakże EWG stwierdza toksyczność jako potencjalne skutki uboczne. Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały zaburzenia hormonalne, wpływ na mózg i układ nerwowy. Unia Europejska klasyfikuje sodu dehydrooctan jako toksyczny lub szkodliwy, zwłaszcza gdy stosuje się go w okolicach warg. Dehydrooctanu sodu jest szybko wchłaniany przez skórę. Według MSDS składnik ten jest uważany za niebezpieczny w przypadku kontaktu ze skórą (czynnik drażniący), kontakt z oczami (drażniący), spożycia, wdychania. Zabrania się stosowania w dozownikach aerozoli gdyż długotrwałe narażenie na wysokie stężenia pyłu może spowodować zmiany w czynności płuc tj pylicy płuc. Mimo, że materiał nie jest uważany za środek drażniący, bezpośredni kontakt z okiem może powodować przemijające uczucie dyskomfortu charakteryzującego łzawieniem lub zaczerwienieniem spojówki. Wejście do krwiobiegu, poprzez na przykład skaleczenia, otarcia lub uszkodzenia, może powodować uszkodzenia ogólnoustrojowe
Sodium Flouride (fluorek sodu) – występuje naturalnie jako minerał. Fluorek sodu, podobnie jak inne rozpuszczalne związki fluoru, jest substancją toksyczną o wielokierunkowym działaniu na organizm. Zawartość w fluorowanej wodzie oraz środkach stosowanych w profilaktyce anty próchniczej jest na tyle mała, że nie powoduje żadnych szkodliwych skutków
Sodium Hyaluronate – hialuronian sodu to nie kwas hialuronowy. Substancja po naniesieniu na skórę, wpływa na zatrzymanie wody w skórze, co bezpośrednio wpływa na jej nawilżenie. Może poprawiać mikrokrążenie skóry. Środek uznany za bezpieczny w stosowaniu na skórę.
Sodium Hydroxide (wodorotlenek sodu) – nieorganiczny związek chemiczny z grupy wodorotlenków należący do silniejszych zasad. Oddziaływanie na człowieka w czystej postaci wywołuje ból i łzawienie oczu, uczucie pieczenia w nosie i gardle, kaszel, uczucie duszenia się. Skażenie skóry wywołuje ból, zaczerwienienie, oparzenie. Składnik ten może występować w kosmetyku w maksymalnym stężeniu 0,6% ponieważ w większych ilościach może wywoływać alergie. To też główny składnik preparatów do udrażniania rur kanalizacyjnych. Na dużą skalę wodorotlenek sodu otrzymuje się na drodze elektrolizy wodnego roztworu chlorku sodu. Wówczas na anodzie wydziela się cząsteczkowy chlor. Dobrze rozpuszcza się w wodzie. Ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle. W kosmetyce często wykorzystywany jest do produkcji mydła. Mydła (sodowe) powstają w wyniku reakcji wodorotlenku sodu z tłuszczami (reakcja zmydlania tłuszczów). Najczęściej używa się oleju kokosowego, palmowego lub łoju. W przemyśle spożywczym jako dodatek do żywności (E524)
Sodium Lactate (mleczan sodu) – sól sodowa kwasu mlekowego. Środek buforujący. Bezpieczny do stosowania w kosmetykach, ale z zastrzeżeniem ograniczenia koncentracji lub użytkowania. W czystej postaci niebezpieczny dla skóry, mocno drażniący, a wdychanie oparów może powodować podrażnienia dróg oddechowych. W przypadku podrażnienia może wystąpić swędzenie, łuszczenie, zaczerwienienie a niekiedy powstawanie pęcherzy. Nie stwierdzono toksyczności.
Sodium Isethionate (izetionian sodu) – izotioniany nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia przy wykorzystaniu do pielęgnacji zewnętrznej skóry. Nie wywołuje uczuleń, ale może działać drażniąco na oczy. Nie stwierdzono toksyczności przewlekłej, nie kumuluje się w organizmie.
Sodium Laurate (sól sodowa kwasu laurynowego) – organiczny związek chemiczny występujący w tłuszczach. Stosowany w kosmetykach i w żywności.
Sodium Laureth Sulfate (dodecylosiarczan sodu) - detergent o charakterze jonowym. Działa drażniąco na skórę i może powodować wiele problemów skórnych. Powoduje przesuszenie skóry, zaburza wydzielanie łoju i potu, podrażnia skórę, wywołuje świąd i wypryski. Przyczynia się do powstawania plam, guzków zapalnych i cyst ropnych. Szczególnie szkodliwie działa na skórę dzieci, niemowląt oraz na skórę w okolicach narządów płciowych. Po wniknięciu do organizmu, kumuluje się w tkankach. SLES dostając się do oczu małych dzieci może powodować ich uszkodzenie, a u osób dorosłych rozwój zaćmy. Jest szkodliwy dla skóry i włosów. Czyści przez niszczenie warstwy lipidowej skóry i przez to działa wysuszająco, co przy cerze trądzikowej może powodować nadmierne tłuszczenie się skóry, która ”broni się” wydzielając łój. Otrzymuje się w ten sposób skutek odwrotny do zamierzonego. Może kumulować się w organizmie.
Sodium Lauroyl Isethionate detergent stosowany jako środek czyszczący, w zależności od stężenia może podrażniać skórę. Kwas izetionowy utworzony jest przez połączenie wodorosiarczanu sodowego w roztworze wodnym i tlenku etylenu, który z kolei jest rakotwórczy. SLI uznany za szkodliwy przy wdychaniu spożyciu i absorpcji przez skórę. Może powodować podrażnienia oczu i skóry.
Sodium Lauroyl Methyl Isethionate – nie należy mylić z podobnie brzmiącymi siarczanami jak laurylosiarczan sodu. Środek powierzchniowo czynny, odtłuszcza powierzchnię, dobrze rozpuszcza się w wodzie, ma wysokie zdolności pieniące. Uznany za łagodny i bezpieczny ale z zastrzeżeniem ograniczeń koncentracyjnych. Składa się z dużych cząsteczek przez co nie przenika przez skórę. Nie toksyczny. Może wysuszać skórę.
Sodium Lauryl Sulfate (laurylosiarczan sodu) – działa drażniąco na skórę i może powodować wiele problemów skórnych. Badania wykazały obecność SLS w mózgu, płucach, wątrobie i sercu – składnik utrzymuje się od 4 do 5 dni. Systematyczne stosowanie produktów z SLS powoduje, że stężenie w organizmie może być stałe powodując uszkodzenia komórek. Składnik może zaburzać równowagę hormonalną.
Sodium Luroamphoacetate delikatny środek czyszczący. Wpływa także na obniżenie drażnienia bardziej agresywnych środków. Jest to jeden z niewielu środków bezpiecznych dla skóry, gdyż ma niski poziom toksyczności. Wykazuje dobre właściwości myjące i pieniące.
Sodium Myristate (mirystynian sodu) sól sodowa kwasu mirystynowego – kwas tłuszczowy występujący w tłuszczach zwierzęcych, roślinnych, olejach palmowym, kokosowym. Jest dobrym spoiwem i stabilizatorem emulsji ale również jako środek zmiękczający i myjący.
Sodium Palmate sole kwasów pochodzących z oleju palmowego. Mogą być uzyskiwane naturalnie lub syntetycznie.
Sodium Palmitate (kwas palmitynowy) naturalny kwas tłuszczowy. Występuje głównie w oleju palmowym i w łoju.
Sodium PEG-7 Olive Oil Carboxylate – środek powierzchniowo czynny. PEG-7 sodu oliwa z oliwek karboksylanowy jest produktem reakcji oliwy z oliwek PEG-7 estrów andsodium monochlorooctanem. Zanieczyszczony rakotwórczym tlenkiem etylenu
Sodium Phenylbenzimidazole (PBI) kwas stosowany jako filtr UV. Składnik środków ochrony przeciwsłonecznej, może absorbować część światła UV a zachodzące reakcje wywołane przez światło mogą powodować niepożądane działanie u ludzi. Wystawienie komórek z obecnością PBI i po napromieniowaniu światłem powoduje uszkodzenie DNA komórkowego.. Wykazuje również właściwości utleniające. Sam środek w maksymalnym stężeniu 8,0% w preparatach przeciwsłonecznych kosmetycznych uznano, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, w innych typach produktów kosmetycznych w stężeniach do 8,0% również nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednak badania wyraźnie wskazują, że PBI może powodować mutację bakterii i uszkodzenia komórek jądrowego DNA w ludzkich komórkach skóry w połączeniu z symulacją światła słonecznego.
Sodium Phytate – sól sodowa kwasu fitynowego. Kwas fitynowy występuje w zbożach, otrębach, nasionach.
Sodium Polyacrylate (poliakrylan sodu) – tworzy na powierzchni skóry firm. Substancja stosowana jako utrwalacz fryzury w preparatach do włosów. W kosmetyku wiąże pozostałe substancje w formę stałą, powoduje wzrost lepkości. Nie wchłania się, gdyż składa się z dużych cząsteczek. Ogólnie uznany za bezpieczny do stosowania w kosmetykach ale z ograniczeniem koncentracji w produkcie, gdyż istnieje obawa jego zanieczyszczenia. Może zawierać kwas metakrylowy, kwas akrylowy lub akrylan 2-etyloheksylu, znane toksyny. Jest składnikiem bardzo dobrze absorbującym wodę dlatego wykorzystywany w jednorazowych pieluchach, tamponach. W tym wypadku może negatywnie wpływać na zdrowie i prowadzić do tzw. zespołu wstrząsu toksycznego. Częsta zmiana tamponów może zapobiec powstaniu tego efektu ubocznego.
Sodium Saccharin (sacharyna) – sztuczny słodzik, który ma metaliczny posmak. Wytwarzany w chemicznej reakcji różnych składników (kwas azotawy, kwas antranilowy, dwutlenek siarki, chlor, amoniak) Sacharyna stosowana jest w przemyśle spożywczym. Spożywana w dużych ilościach może być szkodliwa. W kosmetykach stosowana jako składnik zapachowy.
Sodium Silicate (krzemian sodu) – otrzymywany poprzez stopienie dwutlenku krzemu z węglanem lub wodorotlenkiem sodu. Ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle, budownictwie (zapobiega korozji), detergentach, w przemyśle spożywczym jako konserwant. W kosmetyce używa się w mydłach, w produktach do pielęgnacji, farach do włosów, w produktach do pielęgnacji jamy ustnej jako składnik czyszczący. Ze względu na możliwość występowania reakcji alergicznych, podrażnienia, niewielką toksyczność są limity koncentracji w kosmetykach. Jednak ze względu na niską absorpcję składnika przez organizm uznany za umiarkowany składnik zagrożenia. Psy karmione krzemianem sodu w ilości 2,4g/kg/dzień przez 4 tygodnie miały uszkodzenia nerek lecz bez upośledzenia ich funkcji.
Sodium Stearate (stearynian sodu) organiczny związek chemiczny, głównie pochodzenia zwierzęcego, sól sodowa kwasu stearynowego.
Sodium Sunflowerseedamphoacetate (sód słonecznikowy) – klasyfikowany jako środek pianowtwórczy i czyszczący. W szamponach sprawia że włosy łatwo się rozczesują, są bardziej elastyczne, miękkie. Dodaje objętości. Zmniejsza napięcie powierzchniowe produktów kosmetycznych i przyczynia się do równomiernego rozkładu po nałożeniu.
Sodium Tallowate (szare mydło) – sole potasowe dobrze rozpuszczalne w wodzie przez co tworzy się emulsja. Dobrze oczyszczają tłuszcz, dlatego składnik dodawany jest do kosmetyków myjących. Nie uczula nie powoduje podrażnieni, ale może wysuszać skórę dlatego stosuje się z innymi składnikami powodującymi nawilżanie.
Sodium Thiosulfate (tiosiarczan sodu) – nieorganiczny związek chemiczny. Stosowany jako środek przeciw grzybiczy (często do stóp) Środek bezpieczny. Nie powoduje żadnych skutków szkodliwych dla zdrowia. Nie szkodliwy dla wody (nie zanieczyszcza środowiska).
Soluble Colagen – kolagen jest składnikiem wielu kosmetyków. Ich producenci często twierdzą, że takie kremy zmniejszają skutki starzenia się gdyż kolagen jest wchłaniany przez skórę. Faktycznie, cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby przejść przez pory skóry, a więc nie są w stanie przenikać przez powierzchnię skóry. Istnieje co najmniej 16 rodzajów kolagenu, które występują naturalnie w organizmie. Jako składnik kosmetyczny, kolagen pochodzi ze źródeł zwierzęcych, ale stosuje się też pochodne roślin, które działają jak kolagen (pseudo-kolagen). Fragmenty aminokwasów kolagenu, takie jak hydroksyprolina są również stosowane. Nie wykazano że kolagen w kosmetykach, niezależnie od źródła ma bezpośredni wpływ na produkcję kolagenu w organizmie.
Sorbic Acid (kwas sorbowy) – jest kwasem monokarboksylowym stosowanym w preparatach kosmetycznych jako konserwant w stężeniu 1,0%.Występuje naturalnie,ale tworzony też syntetycznie. Często wykorzystywany jako środek konserwujący w żywności i w kosmetykach. Uważany za składnik bezpieczny, ale może wywoływać łagodne reakcje alergiczne na skórze wyjątkowo wrażliwej.
Sorbitol – organiczny związek chemiczny, nawilża skórę, a także zabezpiecza kosmetyki przed wysychaniem. Substancja słodząca, alkohol cukrowy najczęściej otrzymywany z syropu kukurydzianego. Występuje też w jabłkach, gruszkach i innych owocach, także w suszonych np. śliwkach Stosowany jako substytut cukru. Nadmiar może spowodować efekt przeczyszczający stymulując ruchy jelit. Jest często stosowany jako składnik gum do żucia tzw. „bez cukru”. Spożywanie dużej ilości może powodować bóle brzucha, wzdęcia, biegunki.
Squalane (skwalen) - jest składnikiem płaszcza lipidowego ludzkiej skóry oraz tłuszczu wątroby rekina. Środek zmiękczający skórę oraz przyspiesza przenikanie wody przez warstwę rogową. Ma zdolność do zwiększania oddychania tkankowego skóry.
Stearalkonium Chloride (chlorek benzalkoniowy) -badania toksykologiczne chlorku stearalkonium ustalono, że jest to bezpieczne i nietoksyczne w stężeniach stosowanych zwykle w kosmetykach, (0,1 do 5%). Przy stężeniach 25%, wykazano, że może spowodować drobne podrażnienie skóry i oczu. Jest on stosowany głównie w produktach do pielęgnacji włosów Chlorek stearalkonium został opracowany przez przemysł do zmiękczania tkanin, a obecnie często występuje w produktach do pielęgnacji włosów jako mniej kosztowna alternatywa dla białka lub składników ziołowych Jest zatwierdzony tylko dla preparatów w stężeniu poniżej 3% w produktach spłukiwanych, a maksymalnie 0,1% dla pozostałych produktów. Chociaż chlorku stearalkonium jest często oznakowane jako toksyny, badania wykazały, że są bezpieczne i nietoksyczne w stężeniach dopuszczonych do stosowania w kosmetykach
Stearic Acid (kwas stearynowy) organiczny związek chemiczny jeden z nasyconych kwasów tłuszczowych.
Steareth – grupa związków wytworzonych przez reakcję alkoholu stearylowego z tlenkiem etylenu. Związki stosowane są jako środku emulgujące w stężeniach do 25%. Steareth-2, -10 i-20 wykazano, że nie są ani drażniące, ani uczulające. Steareth-20 nie jest toksyczny. Stwierdzono że steareths-2, -4, -6, -7, -10, -11, -13, -15, i-20 są bezpieczne jako składniki kosmetyków w stężeniu do 25%. Należy pamiętać jednak że tlenek etylenu jest rakotwórczy.
Steareth-2 – środek stosowany jako emulgator, środek zwilżający. To syntetyczny środek powierzchniowo czynny. Może podrażniać oczy, uznany za niedrażniący skórę, nie rakotwórczy.
Stearyl Alcohol (alkohol stearylowy) – naturalny alkohol tłuszczowy z kwasu tłuszczowego. Tworzy na powierzchni skóry film, który zapobiega odparowaniu wody ze skóry. Pośrednio działa więc też na nawilżenie skóry. Jest stosowany też jako substancja zmętniajaca – zmniejszająca przezroczystość preparatów. Szeroko stosowany jako powłoka do włosów w szamponach i odżywkach. Nie wpływa na pH skóry. Uznany za nie szkodliwy w małych stężeniach.
Stearyl Caprylate – środek stosowany do zmiękczania skóry. Uznany za środek bezpieczny.
Stearyl Heptanoate – dodaje się do kosmetyków w celu zmiękczenia skóry. Może on być stosowany w określonych stężeniach. Potencjalnie może powodować lekkie podrażnienie skóry, ale nie jest uczulający i uznany za nieszkodliwy.
Styrene / Acrylates Copolymer – toksyczny i drażniący, ale uznany za bezpieczny ze względu niską absorpcję środka do organizmu. Nie wchłania się w skórę.
Sulfonate – polimer stosowany głównie w szamponach i kosmetykach myjących ze względu na właściwości myjące. Ze względu na właściwości błonotwórcze stosowany jest w preparatach przeciw zmarszczkom. Zatwierdzony do stosowania w stężeniach do 10% Uznany za potencjalnie nie szkodliwy i nie toksyczny jednak częstotliwość stosowania może powodować niekorzystne reakcje wewnętrzne. W wysokich dawkach, związek ten może mieć pewne działanie toksyczne, a więc często jest stosowane tylko w małych ilościach.
.
* T *
Tetrapotassium Pyrophosphate – Pirofosforan tetrasodu bezbarwny krystaliczny związek chemiczny. Pirofosforan tetrasodu jest stosowany jako środek buforujący, emulgator, środek zagęszczający także w żywności. W paście do zębów, niciach dentystycznych ma za zadanie usuwać kamień nazębny jako środek sterujący do usunięcia wapnia i magnezu wraz ze śliną i zapobiec tym samym do osadzania się ich na zębach. Stosowany także w domowych detergentach. Ogólnie stosowany w małych dawkach w produktach uznany za bezpieczny
Tetrasodium EDTA - konserwant pochodzenia syntetycznego na bazie formaldehydu i cyjanku sodu. Wzmacnia penetrację poprzez rozbicie bariery ochronnej skóry dostając się prosto do krwiobiegu. Ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne, pełni rolę konserwantu, zapobiegającego zmianom zapachu, konsystencji i wyglądu kosmetyku. W dużym stężeniu, jest substancją drażniącą skórę i błony śluzowe. Szczególnie groźny jest w formie rozproszonej w powietrzu. Sole kwasu EDTA rozpylone w naszym otoczeniu, mogą powodować nieżyt spojówek, kaszel oraz duszności. Dlatego też, warto unikać EDTA zawartych w kosmetykach w aerozolu. W połączeniu ze związkami azotowymi, EDTA tworzy nitrozaminy, które mają działanie rakotwórcze. Kosmetyków z EDTA nie powinno stosować się , gdy przyjmuje się leki zawierające cynk, żelazo, miedź, glin, ołów i bizmut. EDTA ma działanie wiążące metale ciężkie dlatego odradza się stosowanie kosmetyków z EDTA w przypadku zażywania antybiotyków. Wiele firm stosuje EDTA tetrasodowy zamiast parabenów opisując preparat jako naturalny.
Tetrasodium Etidronate (etydronian czterosodowy)– substancja szkodliwa, dopuszczona do stosowania w ograniczonych stężeniach. W produktach do włosów 1,5%, w mydłach 0,2%.
Tocopheryl Acetate (octan tokoferylu) – syntetycznie stworzona forma witaminy E jako zamiennik tokoferolu. Tokoferol jest główną formą witaminy E w olejach roślinnych. Dodanie kwasu do witaminy wydłuża jej trwałość. Może być potencjalnie drażniący dla skóry, co powoduje zaczerwienienie, wysypkę, i reakcje alergiczne. Podczas procesu wytwarzania, octan tokoferylu może być zanieczyszczony hydrochinonem , co również może spowodować zapalenie skóry, zwiększając wrażliwość na promieniowanie UV i mogą mieć właściwości potencjalnie rakotwórcze. Ze szkodliwych składników, jest to prawdopodobnie jeden z łagodniejszych. To jest niejako witamina E, która może mieć też pewne zalety.
Triclosan – związek organiczny o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym . W pastach do zębów stosowany jako skuteczny do leczenia zapalenia dziąseł, krwawienia z dziąseł. Triklosan może powodować alergie, katar sienny. Wysokie stężenie triklosanu w organizmie obniża poziom hormonów tarczycy i testosteronu, a w szczególności hormonu tyroksyny. Może kumulować się w organizmie, upośledza kurczenie się mięśni i może mieć negatywny wpływ na serce przez co uznany został za środek niebezpieczny.
Trideceth 12 (glikol polietylenowy) PEG – 12 jednostek tlenku etylenu w cząsteczce. Uznany za mało szkodliwy lecz nie ma pełnych danych na temat toksyczności. Tlenek etylenu wykazuje działanie rakotwórcze. Nie powinien być stosowany na uszkodzoną skórę.
Triethanolamine - może powodować podrażnienia oczu. Długotrwały kontakt może prowadzić do większych podrażnień, reakcji alergicznych. Produkt jest toksyczny. Stężenie w produktach jest ściśle określone.
Triethyl Citrate – działa jako plastyfikator w kosmetyku (ułatwia aplikację) i dodatkowo jako środek zmiękczający skórę. Stosowany głównie w dezodorantach. Uznany za składnik bezpieczny do stosowania na skórę
Trilaureth-4 Phosphate – substancja PEG/PPG stosowana jako emulgator. Wytwarzana z mocno toksycznego politlenku etylu. Inne substancje w połączeniu z politlenkiem etylu łatwiej wdzierają się do organizmu gdyż pod wpływem tego składnika skóra robi się bardziej przepuszczalna. Uznana za mało szkodliwą.
Trimethylsiloxysilicate - emolient tzw suchy - nie powoduje powstawania zaskórników. Stosowany w preparatach do pielęgnacji skóry i włosów, wykazuje pośrednie działanie nawilżające. Tworzy na powierzchni warstwę (film), która zapobiega nadmiernemu odparowaniu wody z powierzchni dzięki temu nawilża skórę i włosy, zmiękcza i wygładza Nie wnika w głąb skóry przez co nie jest uznawany za szkodliwy dla zdrowia.
Trisodium Dicarboxymethyl Alaninate – Alkanian dikarboksymetylu trójsodowego jest solą syntetycznych i naturalnych materiałów, stosowanych jako środek konserwujący. Uznany za ogólnie bezpieczny, ale podlega ograniczeniom w koncentracji.
Trisodium EDTA w kosmetykach stosowany jako środek nawilżający i oczyszczający. Pomaga również w utrzymaniu przejrzystości, ochrony związków zapachowych i zapobiega jełczeniu. Składniki te tworzą kompleksy z wapnia, magnezu, żelaza, co pozwala na lepsze pienienie i lepsze właściwości czyszczące. Badania wykazały, że składniki te nie są substancjami rakotwórczymi. Nie wchłania się w skórę, nie podrażnia i nie uczula. Uznany za składnik niskiego zagrożenia. Stosowany w środkach do prania, gdyż ma właściwości zmiękczające wodę. Stosowany również w medycynie.
*U*
Ubiquinone (koenzym Q10) – występuje naturalnie w organizmie i maleje z wiekiem. Ubichinon jest niezbędny do produkcji energii komórkowej, ale również jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed szkodliwym wpływem wolnych rodników. Ma również zdolność do regeneracji innych antyutleniaczy, takich jak witamina E i witamina C. Ubichinon może przenikać do naskórka skóry. Pozwala to na dotarcie do skóry właściwej, gdzie blokuje wytwarzanie enzymu rozkładającego kolagen. Ubichinon chroni skórę przed uszkodzeniami spowodowanymi ekspozycją na słońce i zapobiega rozpadowi kolagenu. Ubichinon wydaje się być bezpieczne w ilościach znajdujących w kosmetykach. W przeciwieństwie do niektórych miejscowych przeciwutleniaczy, takich jak witamina C, ubichinon nie powoduje podrażnień skóry. Ma korzyści zarówno jako suplement diety oraz jako składnik kosmetyków i produktów do pielęgnacji skóry dojrzałej. Występuje naturalnie w mięsie, tłustych rybach (makrela, łosoś, sardynki) oleju rzepakowym, ale też w niewielkim stopniu w czarnej porzeczce, marchewce, truskawkach czy pomarańczach
Undeceth 5 i Undeceth 11 - ester glikolu polietylenowego i undecylowego alkoholu. Określony jako bezpieczny do stosowania w określonym stężeniu.
Urea (mocznik) – jest związkiem naturalnie występującym w moczu i pocie, do kosmetyków jest wytwarzany syntetycznie. Stosowany jako środek konserwujący oraz spowalnia utratę wilgoci z produktu. Mocznik może zwiększyć ryzyko wystąpienia wyprysku kontaktowego, zmienia strukturę skóry ułatwiając innym składnikom penetrację w głąb. Poprzez swoje właściwości zwiększa zawartość wilgoci w górnych warstwach skóry, więc po użyciu produktu czuć, że skóra jest bardziej miękka i elastyczna. Zagrożeniem jednak jest to, że uwalnia formaldehyd, który został sklasyfikowany jako czynnik rakotwórczy dla ludzi. Mocznik może powodować podrażnienia skóry i oczu.
.
* X *
Xanthan Gum (guma ksantanowa) – w kosmetykach stosowany jako stabilizator w celu zapobiegania rozłączania się składników. Składnik szeroko stosowany w przemyśle spożywczym.
.
* Z *
Zinc Gluconate (glukonian cynku) – wytwarzany przemysłowo przez fermentację glukozy. wykazuje działanie bakteriostatyczne, ściągające, regulujące wydzielanie sebum (wydzielina gruczołów łojowych) Związki cynku stosuje się w przypadku leczenia trądziku.
Zinc Ricinoaleate – rycynolan cynku jest solą cynku kwasu rycynolowego. Źródłem cynku jest tlenek cynku, podczas gdy kwas rycynolowy to oczyszczony kwas tłuszczowy z oleju z nasion rącznika, olej roślinny otrzymany z nasion rośliny Ricinus communis.Olej rycynowy nie zawiera rycyny bo rycyna jest rozpuszczalna w wodzie i nie rozpuszcza się w oleju uzyskanym z ziaren rącznika. W dezodorantach działa lepiej niż inne składniki gdyż w wilgotnym środowisku pod pachami, jest aktywny i skutecznie pochłania zapach. Skuteczność rycynolanu cynku jest oparta na eliminacji zapachu; wiąże nieprzyjemne substancje zapachowe, w taki sposób, że są one już niezauważalne.
Zinc Oxide (tlenek cynku) – nieorganiczny związek chemiczny. Tlenek cynku stosowany był już od dawna jako maść na oczy, na otwarte rany i inne choroby skóry. Posiada też naturalną barierę przeciw promieniową UV przez co często dodawany jest do kremów do opalania. Dodawany do żywności jako źródło cynku. Sam tlenek cynku jest toksyczny ale przy wdychaniu podgrzanych oparów.
Zinc Pyrithione (pirytion cynku) – stosowany do leczenia łojotokowego zapalenia skóry. Posiada właściwości antybakteryjne. Bardziej toksyczny od tlenku cynku. W kosmetykach stosowane ograniczenia w stężeniu.
.
* * *
Emulgatory związki które dodaje się w celu uzyskania jednolitej substancji. Występują naturalne i te nie są szkodliwe oraz syntetyczne (szkodliwe) Do syntetycznych należą:
Parabeny – konserwanty w celu przedłużenia trwałości kosmetyków. Uznane za szkodliwe dla zdrowia. Kilka badań in vitro i in vivo wykazały, że parabeny wywierają słabą aktywność estrogenną. Ostatnie badania sugerują, gromadzenie się parabenów w tkance nowotworowej sutka.
• Methylparaben
• Ethylparaben
• Isopropylparaben
• Propylparaben
• Butylparaben
• Benzylparaben
• Glutaraldehyde
• Hexamidine-Diisethionate
• Phenol
• Phenyl Mercuric Acetate
• Phenyl Mercuric Borate
• Benzetonium Chloride
Substancje zapachowe - które mogą wywoływać reakcje alergiczne:
MEA – zgodnie z raportem CIR Expert wymienione poniżej składniki uznane zostały za bezpieczne i niedrażniące jednakże z tym ostrzeżeniem, że te składniki nie powinny być stosowane w produktach kosmetycznych, które mogą tworzyć związki N-nitrozowe (substancji rakotwórczej) Narodowy Toxicology Program (NTP) stwierdził, że wielokrotne stosowanie dietanoloaminy (DEA) lub pochodnych kwasu tłuszczowego kokoamid DEA na skórze myszy zaobserwowano w guzie wątroby i nerki. NTP podkreśla, że DEA łatwo wchłania się przez skórę i gromadzi się w narządach, takie jak mózg.
Regularnym stosowanie tych produktów naraża szczególnie niemowlęta i dzieci na potencjalne ryzyko raka.
DEA może również reagować z innymi składnikami kosmetyku i tworzyć bardzo silne rakotwórcze związki o nazwie nitrosodiethanolamine (NDEA). NDEA łatwo wchłania się przez skórę i mogą spowodować raka żołądka, raka przełyku, raka wątroby i pęcherza moczowego.
IARC (Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem) oraz Narodowy Program Toksykologii zaleca traktować NDEA jako rakotwórczy u ludzi.
Aby mieć pewność, że kosmetyki nie zawierają NDEA należy unikać tych, które zawierają DEA.
Oleje mineralne - parafiny pochodzące z ropy naftowej są bardzo korzystne dla przemysłu kosmetycznego, są zarówno proste w użyciu i bardzo tanie. Minusy – te sztuczne oleje nie pozwalają skórze oddychać. Te oleje mineralne, jak parafina składają się z łańcuchów węglowodorowych, które nie mogą być metabolizowane przez organizm.
Oleje i woski silikonowe - całkowicie syntetyczne substancje pochodzące z węgla, zawierające krzem i tlen. Są wykorzystywane w wielu produktach. Dimethicone jest jednym z najczęściej używanych formuł dla ochrony skóry, pielęgnacji włosów, w szminkach, ale stosowane są również cetyldimethicone czy fenylotrimetikon. Oleje silikonowe są miekkie i dobrze rozprowadza się je na skórze. Są one znacznie lepsze niż oleje mineralne, ale są słabo biodegradowlane i szkodliwe dla środowiska i tym samym pośrednio na zdrowie.
* * *
Tych ( i tylko tych) składników szukajmy w kosmetykach
Abies Alba (jodła pospolita) – olejek eteryczny uzyskiwany z igieł jodły, stosowany głównie jako składnik zapachowy.
Actinidia Chinensis Seed Extract – ekstrakt z nasion kiwi działa przeciwzmarszczkowo a także pomaga walczyć z trądzikiem gdyż zapobiega powiększeniu gruczołu łojowego i nadmiernej produkcji łoju. Zastosowany na skórę utrzymuje ją miękką i delikatną. Normalizuje też pH skóry do idealnego zakresu.
Alge Extract (wyciąg z alg) – Zawiera witaminy, mikro i makroelementy (wapń, brom, cynk, jod, żelazo, miedź, magnez i mangan) oraz proteiny, lipidy i polisacharydy. Działa przeciwzapalnie, poprawia mikrokrążenie, pielęgnująco, ujędrniająco, wyszczuplająco, hamuje procesy starzenia się skóry. Tworzy na powierzchni skóry film, który ogranicza odparowywanie wody z naskórka, co sprzyja lepszemu nawilżeniu, regeneracji i kondycji skóry.
Alkylpolyglucoside – środek , powierzchniowo czynny otrzymywany z naturalnych surowców odnawialnych materiałów, takich jak oleje roślinne i skrobia. Gdy pochodzą od glukozy są znane jako poliglukozydy alkilowe. Są stosowane w celu zwiększenia tworzenia się pian w detergentach. Ponieważ jest otrzymywana ze źródeł odnawialnych (tj oleje tłuszczowe i kwasy), jest przyjazny dla środowiska. Całkowicie biodegradowalny, nie toksyczny, łagodny dla skóry.
Aloe Barbadensis (aloes zwyczajny) – przypisuje się właściwości nawilżające, kojące po oparzeniach słonecznych, odmrożeniach przy opryszczce. W medycynie tradycyjnej stosowany był do leczenia skóry.
Anacyclus Pyrethrum Extract (bertram rzymski) – zioło podobne do rumianku. Korzeń ma właściwości przeciwbólowe, łagodzi bóle zęba poprawia przepływ śliny. Anacylina ma właściwości rozkurczowe, antydepresyjne. Piretyna działa zaś bakteriobójczo, przeciwwirusowo, przeciw pasożytniczo.
Apple Fruit Extract (ekstrakt z jabłek) – działa korzystnie na skórę, na zmiany trądzikowe, oczyszcza skórę, chroni skórę i włosy przed procesem utleniania.
Argania Spinosa Kernel Oil (olej arganowy) – Olej z ziaren, argantree zawiera około 45-55% kwasu oleinowego, 28-36% kwasu linolowego, 10-15% kwasu palmitynowego i 5-7% kwasu stearynowego. Może być stosowany w produktach do pielęgnacji skóry, makijażu oczu, w szminkach i w produktach do opalania. Zmiękcza skórę i wpływa kojąco.
Athea Officinalis Root Extract (prawoślaz lekarski) – w korzeniu występuje śluz jako główny składnik czynny, pektyny, skrobia, sacharoza, olej i związki białkowe. Pomagają w stanach zapalnych, podrażnieniach. Okłady na skórę działają zmiękczająco. Ekstrakt z prawoślazu jest czasami dodawany do kremów i stosowany w leczeniu zapalnych chorób skóry, takich jak egzema i kontaktowe zapalenie skóry. Ekstrakt z prawoślazu zawiera flawonoidy, które zawierają właściwości przeciwzapalne.
Avena Sativa Kernel Extract (wyciąg z owsa) – bogaty w witaminę E, spowalnia procesy starzenia się skóry, Wykazuje działanie przeciwzapalne, łagodzi podrażnienia, dlatego stosowany jest w kosmetykach dla cery tłustej lub ze skłonnościami do trądziku. W kosmetyku ogranicza szybkość zachodzenia procesu utleniania składników tłuszczowych.
Azadirachta Indica (miodla Indyjska) – wyciąg używany przeciw robakom, jako lek przeciwcukrzycowy, przeciwgrzybiczy. Ma działanie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne i szczególnie zalecany przy różnych chorobach skóry głównie na egzemę, łuszczycę. Olej może być stosowany jako maseczka na włosy, przez co poprawia ich elastyczność, a także stosowany jest w mydłach, szamponach, balsamach, kremach ze względu na działanie łagodzące i nawilżające, a także w pastach do zębów. W Indiach świeże gałązki używa się do żucia w celu usuwania płytki nazębnej oraz przeciw zapaleniom dziąseł.
Betula Alba Leaf Extract – brzoza brodawkowata ma właściwości gojące i oczyszczające, a jednocześnie działa jako środek ściągający. Działanie przeciwzapalne i kojące ekstraktu jest często stosowane w leczeniu wyprysku, łuszczycy i brodawek. Można dodawać do kąpieli a także na skórę głowy by zapobiec wypadaniu włosów.
Betulin (betulina) – można uzyskać z kory brzozy. Wykazuje właściwości lecznicze. Regeneruje skórę, łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia.
Betulinic Acid - kwas betulinowy z kory brzozy, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Prowadzone są badania na korzystne działanie kwasu na skórę zaatakowaną nowotworem.
Borago Officinalis Seed Oil (olej z nasion ogórecznika lekarskiego) – posiada wysoką zawartość kwasu gamma-linolenowego czyli GLA. Kwas ten odpowiada za dobrą kondycję skóry, a odpowiednie stężenie pozwala zwalczyć różne infekcje skórne np. trądzik.
Brassica Campestris / Oleifera Oil (olej z nasion rzepaku) – zmiękcza skórę, stosowany w kremach, szamponach, mydłach. Bogaty w witaminę E, która korzystnie wpływa na skórę. Dzięki swoim oleistym właściwościom dobrze rozprowadza się na skórze, nie daje odczucia lepkości, gdyż dobrze się wchłania.
Bupleurum Falcatum (przewiercień sierpowaty)- gatunek rośliny z rodziny selerowatych. Występuje w Europie, Turcji i Kaukazie. Wpływa korzystnie na skórę, przyspiesza gojenie się ran, Więcej właściwości na organizm ma jako środek przyjmowane doustnie.
Butyrospermum Parkii (z drzewa Shea) – masło shea z nasion. Zatrzymuje wilgoć i zmniejsza utratę wody tworząc barierę na powierzchni skóry. Środki nawilżające w maśle shea są takie same jak te produkowane przez gruczoły łojowe skóry. Poprawia wygląd suchej skóry. W naturalny sposób pochłania promienie UV chroniąc skórę przed słońcem. Posiada silne właściwości przeciwutleniające.
Calendula Officinalis Extract, Marigold (ekstrakt z nagietka lekarskiego) – posiada właściwości lecznicze i przeciwzapalne. Regeneruje i łagodzi skórę. Nagietek lekarski jest pomocny przy różnych problemach skórnych, egzemie, trądziku, opryszczce. Nawilża suchą i wrażliwą skórę.
Camelia Sinensis ,green tea (wyciąg z liści krzewu Camelia Sinensis) – z którego otrzymuje się również zieloną herbatę. Zielona herbata zawieraja ekstrakty polifenoli, znane jako skuteczne substancje wychwytujące wolne rodniki, oraz inne składniki, które mogą również zapewnić korzyści dla skóry. Preparaty kosmetyczne zawierające zieloną herbatę mają wyraźne działanie nawilżające i poprawiają mikro wypukłości skóry.
Cananga Odorata Flower Oil (drzewo Kananga) - olejek eteryczny często stosowany w aromaterapii, gdyż działa uspokajająco. Ponadto korzystnie wpływa na skórę gdyż normalizuje wydzielanie łoju.
Carnauba Wax (wosk roślinny) – pozyskiwany z liści palmy. Składa się z estrów woskowych (85%), wolnych kwasów tłuszczowych, alkoholi tłuszczowych i żywic (15%). Środek zmiękczający i chroniący skórę.
Centaurea Cyanus Flower (ekstrakt z bławatka) – wykazuje działanie przeciwłupieżowe. W związku z tym, że zawiera flawonoidy spowalnia procesy starzenia się skóry.
Centella Asiatica (wąkrota azjatycka) – pozytywnie wpływa na metabolizm fibroblastów, syntezę kolagenu i elastyny. Przyspiesza leczenie ran, oparzeń i zmian skórnych, takich jak trądzik, opryszczka, pokrzywka.
Cera Alba (wosk pszczeli bielony) – otrzymuje się poprzez oczyszczanie żółtego wosku Zaaplikowany tworzy na skórze warstwę (film) przez co zapobiega odparowaniu wody ze skóry. Wpływa to na jej nawilżenie. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące. W kosmetyku stosowany jako emulgator – pozwala uzyskać jednolitą konsystencję.
Cera Flava (wosk ) – uzyskiwany poprzez stopienie plastrów woskowych wytwarzanych przez pszczoły Skład chemiczny wosku jest zmienny i zależy od jego pochodzenia. Zawiera on głównie estry kwasu palmitynowego i alkohole woskowe: mircylowy i certylowy. Tworzy na powierzchni skóry film tym samym poprawiając jej nawilżenie.
Cetearyl Olivate i Sorbian Olivate naturalne emulgator otrzymane z oliwy z oliwek Zmniejszają utratę wody skóry, posiadają wysoki efekt nawilżający. Łączą właściwości oliwy z innymi składnikami pochodzenia naturalnego dla pożądanego efektu emulgującego. Są hypoalergiczne i zatwierdzone do stosowania w preparatach organicznych.
Cinnamomum Zeylanicum Bark Oil (olejek cynamonowy) – stosowany w żywności dla uzyskania cynamonowego smaku. W kosmetykach stosowany jako zapach w kremach, mydłach. Cynamon posiada właściwości bakteriobójcze, przeciwzapalne. Zapach cynamonu może obniżyć senność, drażliwość, ból.
Citrifolia Fruit Extract ,Noni (morwa Indyjska) – ekstrakt z owoców noni jest bogatym źródłem magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, miedzi i witaminy C, prowitamina A, witaminy z grupy B, a także szeregu białek i enzymów. Posiada doskonałe właściwości odżywcze, stymulujące i pielęgnujące skórę.
Citrus Aurantifolia Oil – olejek z limonki korzystnie wpływa na skórę, szczególnie tę zanieczyszczoną, oleistą lub z cellulitem. Ponadto posiada właściwości antyseptyczne oraz ściągające, dlatego nadaje się dla cery tłustej ze skłonnością do wyprysków. Działa przeciwzapalnie ale też orzeźwiająco ze względu na zapach.
Citrus Aurantium Amara Flower Oil pozyskiwany jest z kwiatu drzewa gorzkiej lub kwaśnej pomarańczy, regeneruje, odmładza i odżywia skórę, reguluje produkcję sebum. Dobrze wpływa na skórę z trądzikiem, może być stosowany na popękane naczynka, rozstępy, rany, oparzenia, blizny. Nadaje się do każdego rodzaju skóry. Gorzki olejek pomarańczowy wykonany jest ze skórki.
Citrus Medica Limonium Peel Extract (wyciąg ze skórki cytryny) – odżywia, chroni skórę, poprawia jej kondycję, działa przeciwzapalnie i anty-drażniąco.
Citrus Sinesis Oil (olejek pomarańczowy) – ma słodki, świeży i pikantny zapach, wspomaga układ limfatyczny, pomaga w detoksykacji skóry. Dobry dla skóry dojrzałej, wpływa kojąco na podrażnioną skórę.
Chamomilla Recutita Flower Extract (rumianek pospolity) – zmniejsza zaczerwienienia na skórze, działa kojąco na skórę wrażliwą, pomaga na trądzik, oparzenia, wysypki, poprawia nawilżenie skóry. Ekstrakt ziołowy jest bogaty w witaminę B. Zawiera również pochodne fenolowe, które mają właściwości antyseptyczne i lecznicze, szczególnie przydatne w łagodzeniu przekrwień skóry. Jest naturalnym środkiem przeciwzapalnym. W przypadku korzystania z produktu na bazie rumianku, można zauważyć spadek podrażnień i stanów zapalnych oraz bardziej przejrzystej skóry. Może pomóc przy skłonnościach do trądziku różowatego.
Chlorella Vulgaris Extract ( wyciąg z alg) – bogate źródło składników odżywczych dla skóry. Wygładza skórę, wpływa korzystnie na blizny. Ponadto, wyciąg z Chlorella vulgaris jest doskonałym źródłem metylo-cobolamine, najbardziej absorpcyjnej formy witaminy B12. Ponadto, inne badania wykazały, że może zwiększyć jędrność skóry, znacznie zmniejszyć rozstępy i być szczególnie użyteczne w leczeniu tkanek skóry po ciąży, po oparzeniach słonecznych. Są też również bogate w karotenoidy (które zostały sprawdzone w celu ochrony przed promieniowaniem UV) i poryphirins (które zostały sprawdzone w celu detoksykacji organizmu)
Chondrus Crispus Extract (chrząstnica kędzierzawa) – gatunek glonu należącego do typu krasnorostów. Jest źródłem przemysłowej karageniny który jest powszechnie stosowany jako zagęszczacz i stabilizator w produktach spożywczych ( E407, E407b) W kosmetyce działa kojąco i zmiękczająco dla skóry i skóry głowy, sprawia że włosy stają się miękkie i błyszczące. Może on być stosowany w leczeniu zapalenia tkanek.
Cocos Nucifera Oil (Coconut) (olej kokosowy) – blado żółty olej wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, dlatego przydatny jest do walki z trądzikiem. Ponadto olej ma właściwości nawilżające, jest dobrą odżywką dla włosów, może zapobiegać i leczyć łupież. Jest też częstym składnikiem mydeł, gdyż dobrze się pieni, tworzy mocną strukturę mydła i ma właściwości nawilżające.
Cymbopogon Flexuosus oil (palczatka pogięta) – olejek eteryczny otrzymywany z suszonej trawy cytrynowej. Pełni rolę zapachową.
Cymbopogon Schoenanthus (palczatka wełniasta) – trawa cytrynowa głównie stosowana jako tonik i zapach ale posiada też właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, antyseptyczne, uspokajające. Posiada właściwości rozszerzające naczynia krwionośne, poprawia krążenie, pobudza przepływ limfy. Posiada zdolność usuwania cellulit, oraz tonowania skóry, otwiera zablokowanych porów pomagając w trądziku. Właściwości antyseptyczne są przydatne w leczeniu grzybicy stóp i innych zakażeń grzybiczych.
Coumarin (kumaryna) – naturalna substancja występująca w wielu roślinach. Stosowana jako środek wzmacniający zapach.
Creatine (kreatyna) – jest wytwarzana naturalnie w organizmie człowieka z aminokwasów głównie w nerkach i wątrobie. W przybliżeniu połowa kreatyny magazynowanej pochodzi z pożywienia głównie z mięsa. W kosmetyce może poprawić odnowę komórek skóry, zwiększać elastyczność zwłaszcza gdy używana jest w połączeniu z kwasem foliowym. Zwiększa jędrność skóry i chroni komórki skóry przed uszkodzeniami UV.
Cucomis Sativus (Cucumber) Fruit Extract (ogórek) – sok z ogórka doskonale oczyszcza skórę i nadaje się również dla skóry wrażliwej.
Decoctum Salix Alba Bark (wierzba biała) – kora wierzby białej ma wysokie stężenie garbników , które mają działanie ściągające. Łagodzi zaczerwienienia, podrażnienia. Wykazuje również właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne. Kora zawiera kwas salicylowy dlatego wyciąg stosuje się w celu leczenia trądziku (również różowatego) odcisków.
Elaeis Guinnesis Kemel Oil (olejowiec gwinejski) – gatunek palmy. Olej palmowy wykorzystuje się do produkcji margaryny, mydła, kosmetyków, świec, smarów. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i w Nigerii stosuje się go jako środek na zakażenia skóry. Jest nie toksyczny i bezpieczny dla komercyjnego wykorzystania.
Equisetum Arvense (skrzyp) -zmniejsza obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody i elektrolitów w organizmie.
Eugenia Carypophyllus (Clovebud) Oil (olej goździkowy) – posiada właściwości przeciwbólowe, oczyszczające. Stosowany w preparatach myjących gdyż ma właściwości odkażające i pomaga oczyścić skórę. W szamponach do stymulowania krążenia krwi i poprawy wzrostu włosów.
Eugenia Cumini (czapetka kuminowa) – wyciąg wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, ściągające, przeciwzapalne. Stosuje się do płukania jamy ustnej, przy chorobach dziąseł, chorobach skóry, wysypkach czy chorobach jamy ustnej.
Euterpe Oleracea Fruit Extract (ekstrakt z jagód Acai) – jagody mają wysoką zawartość przeciwutleniaczy i zdrowych kwasów tłuszczowych. Stosowany w produktach kosmetycznych do pielęgnacji skóry. Wykazuje działanie nawilżające i przeciwutleniające.
Fragaria Vesca Fruit Extract - wyciąg z owoców truskawki
Glycine Soya (Soybean) Oil składa się głównie z triglicerydów kwasu oleinowego, kwasu linolowego, kwasu linolenowego oraz nasyconych kwasów. Jest to środek przeciwzapalny do skóry. Glycine Soja jest silnym antyoksydantem, bogaty jest w witaminy E. Glycine Soja, może zminimalizować szkody spowodowane przez wolne rodniki i zredukować efekty związane z procesem starzenia się i rozwoju zmarszczek. Może stymulować produkcję w skórze kolagenu, co z kolei zwiększa elastyczność i młodzieńczy wygląd.
Glycyrrhiza Glabra Root - ekstrakt z korzenia lukrecji
Goat Milk (kozie mleko) – odżywia skórę, wskazane dla skóry wrażliwej, z egzemą łuszczycą. Stosowane w mydłach, produktach do pielęgnacji, szamponach, kremach. Kwas mlekowy usuwa stary naskórek, regenerując skórę. Zmiękcza, nawilża skórę. Białka są łatwo wchłaniane przez skórę, przez co robi się delikatna i bardziej gładka.
Helianthus Annuus Seed Oil (olej z nasion słonecznika) – zawiera dużo kwasów tłuszczowych, woski, witaminę E. Wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry, zmiękcza naskórek i regeneruje. Ma działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Zalecany dla skóry tłustej i mieszanej.
Hydrolyzed Algin - Pochodzące z alg lub wodorostów. Środek utrzymujący wilgoć. Może być połączony z siarczanem cynku do regulowania poziomu łoju, łagodzenia objawów trądziku, w celu zmniejszania podrażnień.
Hydrolyzed Oats (hydrolizowany owies) – otrzymywany z owsa, posiada dużą zawartość białka dlatego zalecany do stymulacji skóry i poprawy kondycji włosów. Dobrze utrzymuje wilgoć przez co skóra sprawia wrażenie bardziej delikatnej, a włosy stają się bardziej miękkie. Dobrze się pieni.
Hydrolyzed Wheat Protein (białka otrzymywane z miękkich pszenic)- produkt posiada właściwości błonotwórcze przez co zwiększa jędrność skóry, chroni przed wysuszeniem zarówno skórę jak i włosy. Odżywia, wygładza. Może minimalizować zmarszczki powstające w wyniku naturalnego starzenia oraz może naprawiać uszkodzone mieszki włosowe. Stosowany w pomadkach zapobiega pękaniu ust.
Hydrogenated Vegetable Oil – uwodorniony (przez dodatnie wodoru) olej roślinny. Olej może być uwodorniony w celu zwiększenia odporności na jełczenie (ultenianie) lub w celu zmiany jego właściwości fizycznych. Naturalne oleje są doskonałe jako środki zmiękczające skórę, działają zmiękczająco na skórę i wygładzająco. Podczas penetracji skóry oleje mają również skuteczne działanie odżywcze i rewitalizujące.
Infusion of Achillea Millefolium (krwawnik pospolity) – dodaje się do produktu w celu poprawienia wyglądu suchej lub uszkodzonej skóry. Skóra staje się bardziej elastyczna, następuje zmniejszenie jej łuszczenia. Stosowany również do gojenia się ran i skaleczeń.
Ilex Paraguariensis Leaf Extract (ostrokrzew paragwajski) – Ekstrakt z liści ILEX paraguariensis jest sklasyfikowany do perfumowania i działania odżywczo na skórę i włosy.
Lanolin (lanolina) – wosk zwierzęcy otrzymywany z czyszczenia wełny owczej. Bardzo dobrze wchłania się w skórę. Lanolina dobrze wiąże wodę, przez co tworzy emulsję. Można ją więc łączyć z wyciągami z różnych roślin tworząc kremy, balsamy. Ponadto lanolina wpływa na gładkość i delikatność skóry.
Lemon Peel Extract (wyciąg ze skórek cytrusów) – działa antybakteryjnie, wybielająco na skórę, działa korzystnie na zmiany trądzikowe.
Litsea Cubeba Oil ( olej cytrynowy) – z drzewa z Azji Południowo-Wschodniej. Olej ten stosuje się jako składnik zapachowy, gdyż wykazuje intensywny, cytrynowo słodki, świeży zapach.
Lonicera Caprifolium (Honeysuckle) Flower Extract (wiciokrzew przewiercień ) -wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Łagodzi stany zapalne, zakażenia bakteryjne.
Lupeol - naturalny kwas salicylowy występujący w wielu owocach i roślinach. Działa jako środek kondycjonujący skórę, przeciwutleniacz, często stosowany w produktach ochrony przeciwsłonecznej.
Lycium Barbarum Fruit Extract (kolcowój pospolity) – roślina pochodząca z Chin. Owoce (jagody goi) mają wiele cennych właściwości. Posiada silne właściwości antyoksydacyjne. Zapobiega utlenianiu DNA i przyczynia się do odzyskania uszkodzonego DNA przez co jest idealnym składnikiem produktów przeciw starzeniu. Jako bogate źródło witamin i minerałów, zwłaszcza witaminy C, B1, B2, beta-karoten i inne przeciwutleniacze oraz aminokwasy, owoc jest również dobrym źródłem niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Z uwagi na nadzwyczajne właściwości gojące, stosuje się także zewnętrznie w leczeniu oparzeń, owrzodzeń, odleżyn i odmrożeń. Ekstrakt jest również pomocny w równoważeniu skóry, łagodzi podrażnienia takie jak skaleczenia, oparzenia, otarcia i wysypki. Dlatego jest często stosowanym składnikiem produktów do pielęgnacji włosów, do pielęgnacji skóry.
Japonica (Honeysuckle) Flower Extract – wyciąg z kwiatu wiciokrzewu japońskiego wykazuje działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne.
Juglans Regia Leaf Extrakt (orzech włoski) – stosowany zewnętrznie może pomóc w leczeniu różnych schorzeń skóry, takich jak trądzik, wyprysk, zapalenie skóry, opryszczkę, swędzenie i łuszczyca. Orzech może być również bardzo korzystny jako składnik do pielęgnacji włosów. Mówi się, że wywar z suszonych liści może pomóc w zapobieganiu utraty włosów. Skórka z niedojrzałych owoców jest dobrym źródłem garbników. Brązowy barwnik otrzymywany z liści i dojrzałych łusek. .Barwnik jest często używany jako tonik do kolorowania i do poprawy koloru ciemnych włosów. Liście i łupiny można suszyć w celu późniejszego wykorzystania.
Krameria Triandra Root Extract (korzeń ratanii) – działa antyoksydacyjne, ściągająco na błonę śluzową i skórę, przeciwzapalne, odkażająco, antybakteryjne. W kosmetyce stosuje się zewnętrznie na przetłuszczanie się włosów i tłusty łupież. Kora jest czerwonawo-brązowa i zawiera około czterdziestu procent taniny. Ma przyjemny zapach. Używa się jej do barwienia i nadania cierpkości niektórym rodzajom win.
Lavandula Angustifolia Flower Water (lawenda wąskolistna) – posiada właściwości antyalergiczne, przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbakteryjne, przeciwskurczowe, kojące, tonizujące i stymulujące. Działa dobrze dla wszystkich typów skóry i jest skuteczna w leczeniu skóry tłustej, jak trądzik, zapalenie skóry, egzema i łuszczyca.
Macadamia Ternifolia Seed Oil – olej z nasion Macadamii wspomaga w regeneracji skóry, doskonały dla skóry dojrzałej i suchej, pomaga w stanach zapalnych skóry. Zawiera w dużym stężeniu kwas palmitolelowy, który ma kluczowe znaczenie do zapobiegania starzeniu się skóry. Po naniesieniu na skórę, staje się ona bardziej napięta, co przeciwdziała pojawianiu się zmarszczek.
Maris Aqua – woda morska z Morza Martwego. Dzięki wysokiej zawartości minerałów działa przeciwzapalnie i oczyszczająco dla skóry. Woda ta zawiera 32% soli magnezu i siarki, zwykła zawartość ma na poziomie 3%.
Milk Lipids (tłuszcze mleczne) – zwiększają penetrację skóry i stymulują własną syntezę ceramidów w skórze. Posiada właściwości regeneracyjne, redukuje podrażnienia skóry.
Mimusops Elengi (hiszpańska wiśnia) – kwiaty, nasiona, owoce wykazują właściwości ściągające, chłodzące. Wyciąg stosowany głównie do schorzeń stomatologicznych takich jak krwawienie z dziąseł, próchnica zębów. Płukanie jamy ustnej roztworem pomaga we wzmacnianiu zębów, odświeża oddech.
Oenothera Biennis Oil (olej z wiesiołka) – bogaty w naturalne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT). Tworzy na skórze warstwę przez co zapobiega odparowaniu wody ze skóry. Wpływa to na jej nawilżenie. Zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Nadaje połysk. Wykazuje działanie regenerujące. Preparaty z wiesiołka stosowane są do leczenia atopowego zapalenia skóry.
Olea Europea (Olive) Oil (oliwa z oliwek) – szybko i łatwo zmiękcza suchą skórę, nabłyszcza i odżywia suche włosy. Korzystnie wpływa na zmarszczki Stosowany bezpośrednio na skórę 1-2 razy w tygodniu będzie czynić cuda dla zachowania skóry miękkiej i gładkiej. Pomocny przy leczeniu łupieżu. W tym celu należy nacierać skórę, nawet kilka razy w tygodniu, aż do ustąpienia dolegliwości. Należy połączyć go z innymi olejami ( olej kokosowy i rozmarynem) i pozostawić na kilka godzin (lub na noc) z kapturkiem do kąpieli. Doskonale nadaje się do usuwania makijażu.
Olea Europea Friut Oil – olej z dojrzałych owoców oliwki europejskiej. Zawiera zarówno nasycone jak i nienasycone kwasy tłuszczowe, ma dużą zawartość witaminy E bogatej w nienasycony kwas oleinowy. Jest dobrze tolerowany przez skórę i przywraca, nawilża i odżywia suchą, szorstką skórę.
Oleanolic Acid – kwas oleanowy występuje naturalnie głównie w oliwie z oliwek. Ekstrakt wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne. Ma działanie przeciwstarzeniowe, poprawia elastyczność skóry. Może być stosowany jako środek do kondycjonowania skóry i włosów.
Organic Hippophae Rhamnoides Seed Oil (olej z rokitnika) – bogaty w witaminy A,E, C i beta karoten. Wskazany dla skóry suchej, wrażliwej, a także na rany, oparzenia lub inne uszkodzenia skóry.
Oyster Shell Extract (wyciąg z muszli małży) – Wykazuje działanie przeciwzapalne, ujędrnia tkanki oraz stwarza efekt chłodzenia, działa nawilżająco. Produkt ten jest bogaty w kwas krzemowy, aminokwasy, witaminy B i soli mineralne.
Paullinia Cupana Seed Extrakt (ekstrakt z nasion rośliny amazońskiej) – uważa się, że nasiona mają działanie przeciwutleniające i antybakteryjne, a wysokie stężenie kofeiny w służy oczyszczaniu organizmu z toksyn od wewnątrz. Uznany za środek bezpieczny, ale długo stosowany może wywoływać podrażnienia. Przenika przez skórę i dlatego nie powinien być stosowany w kresie ciąży i karmienia.
Peat Extract - wyciąg z torfu bogaty jest w wiele cennych składników mineralnych. Nawilża, regeneruje działa przeciwzapalnie, ściągająco. Torf jest często stosowany w pielęgnacji cery mieszanej i tłustej, gdyż działa antybakteryjnie.
Persea Gratissima Butter (masło z awokado) - olej łagodzi górne warstwy skóry i jest bardzo dobry dla suchej, popękanej, łuszczącej się i starzejącej się skóry. Pomaga redukować plamy i blizny na skórze. Olej z awokado jest odżywczy i zmiękczający
Phellodendron Amurense Bark Extract (wyciąg z kory korkowiec amurski) – zmniejsza utratę wody w skórze, przez co nawilża, poprawia stan skóry. Zawiera berberynę która wykazuje działanie przeciwzapalne
Phytosqualan (skwalen) – izolowany z olejów roślinnych Zapobiega utracie wilgoci i przywraca jędrność i elastyczność skóry. Jest bezbarwny, przezroczysty, bez zapachu, całkowicie stabilny i doskonale dostosowany do preparatów kosmetycznych i farmaceutycznych. Bardzo bezpieczny środek z punktu widzenia dermatologicznego. Skwalen łatwo przenika bez pozostawiania tłustej warstwy, a jednocześnie nadaje skórze miękkość i jedwabistość w dotyku gdyż przywraca barierę lipidową skóry. Skwalen rozprzestrzenia się bardzo łatwo i tworzy warstwę ochronną, która ogranicza odwodnienie poprawiając jednocześnie oddychanie skóry. Jest całkowicie stabilny i nie jest podatny na utlenianie, dlatego nie ma możliwości jełczenia.
Pyrus Malus (wyciąg z gorzkiej odmiany jabłek) – wpływa korzystnie na skórę ze względu na bogatą zawartość witamin i minerałów. Kwas jabłkowy ma właściwości antyseptyczne, zapobiega degeneracji komórek skóry.
Ricinus Communis (Castor) Seed Oil (olej rycynowy) – posiada właściwości przeciwbakteryjne. Stosowany na skórę nawilża ją, zapobiega wysychaniu. Działa również jako stabilizator emulsji, środek powierzchniowo czynny. Olej nie zawiera rycyny, gdyż w produkcji rycyna nie przenika do oleju. Olej rycynowy absorbuje promieniowanie UV. Poprzez swoje właściwości może zwiększać wchłanianie przez skórę innych składników.
Rosmarinus Officinalis Oil (rozmaryn lekarski) – Z liści otrzymuje się środek do kąpieli do mycia, który ma za zadanie pobudzać krążenie krwi oraz pobudzać włosy do wzrostu.
Ruscus Aculeatus Root Extract - ekstrakt z korzenia myszopłocha kolczastego (ruszczyka kolczastego) stymuluje naczynia krwionośne, pobudza mikro krążenie, dlatego stosuje się go w walce z cellulitem.
Saccharum Officinarum Extract, Sugar Cane (ekstrakt z trzciny cukrowej) – dobry na trądzik i zaskórniki, na walkę z oznakami starzenia się skóry.
Salix Nigra (Willow) Bark Extract (wyciąg z czarnej wierzby) – działa korzystnie na skaleczenia, rany, stłuczenia, obrzęki, problemy skórne i łuszczycę. Wyciąg z kory stosuje się jako naturalne źródło kwasu salicylowego.
Salvia Officinalis Extract (ekstrakt z szałwi) – wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwłupieżowe. Dobrze sprawdza się na skórze tłustej, trądzikowej, w szamponach do włosów przetłuszczających się, a także słabych i wypadających.
Saponaria Officinalis Root Extract (ekstrakt z mydlnicy lekarskiej)- posiada właściwości oczyszczające i ochronne. Zewnętrznie stosuje się przy problemach skórnych. Działa również zmiękczająco oraz przyspiesza wchłanianie substancji na skórze wpływa kojąco.
Sarothamnus Scoparius Extract (żarnowiec miotlasty) – w kosmetyce użyteczny w wytwarzaniu preparatów do stosowania miejscowego do ochrony skóry przed uszkodzeniem oksydacyjnym, w których pośredniczy wysokoenergetyczne promieniowanie światła UV. Kwiaty zawierają olejek eteryczny, żółty tłuszcz, wosk, żywicę, cukier i garbniki, które mogą być stosowane do barwienia. Wodne i etanolowe ekstrakty mają zdolność do redukcji reaktywnych form tlenu. Stosowany jest również w chorobach serca. Zmienia przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym, reguluje częstotliwość skurczów. Można go stosować również zewnętrznie. Stosuje się go przy bolących wrzodach, czyrakach i problemach ze skórą. Jest rośliną, której właściwości lecznicze są silne i naprawdę potrafi leczyć.
Sea Buckthorn Oil (olej z rokitnika) – wpływa kojąco na skórę, redukuje podrażnienia, chroni przed promieniowaniem, zawiera przeciwutleniacze witaminę A,E,C, beta-karoten.
Sea Silt Extract (ekstrat z mułu morskiego) – bogaty w korzystne składniki takie jak tlen, minerały, siarka, sól morska i składniki organiczne.
Simmondsia Chinensis Seed Oil (olej jojoba) – oraz wosk jojoba, naturalne składniki pochodzące z nasion krzewu Simmondsia Chinensis.
Sucrose Cocoate (sacharoza kokonianu) – to naturalne mydło pochodzi z buraków cukrowych i oleju kokosowego. Jest to środek czyszczący i środek zmiękczający skórę. Składnik, który przyczynia się do utrzymywania wilgotności skóry.
Symplocos Racemosa – roślina, która wykazuje działanie ściągające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciw ropne. Wyciąg stosuje się w chorobach oczu, zapaleniach i krwawieniach dziąseł, zapaleniach stawów, chorobach skóry, obrzękach, przy trądziku. Przemywanie ran przyspiesza proces gojenia.
Taraxacum Officinale Leaf Extract (ekstrakt z liści mniszka lekarskiego) – posiada właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe, łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran, ma działanie regenerujące.
Theobroma Cacao Seed Butter (masło kakaowe) – jest uzyskiwane z prażonych nasion Theobroma cacao, pochodzących z drzewa w Ameryce. Stosowane do leczenia problemów skórnych. Uważa się, że zapobiega powstawaniu rozstępów (np. w czasie ciąży). Zmiękcza i wygładza skórę.
Tocopherol (witamina E) – z olejów roślinnych ma bardzo korzystne działanie; chroni skórę przed zanieczyszczeniami środowiska, ma działanie chroniące przeciw promieniowaniu UV, ma silne działanie przeciwzapalne oraz działa przeciwstarzeniowo na skórę, ma korzystne działanie na gojenie ran. Witamina E jest dobrze wchłaniana przez skórę oraz zwiększa i pomaga w penetracji innych związków do skóry.
Tilia Cordata (Linden) Flower Extract (wyciąg z kwiatów lipy) – Herbata z kwiatu lipy działa przeciwzapalnie, pomocny przy przeziębieniu, gorączce, zapalenie gardła, Herbata jest również dobra dla wspomagania niestrawności, uspokojenie histerii, hamuje, wymioty, kołatanie serca. W kosmetyce Tilia cordata jest stosowany jako środek kondycjonujący, do pielęgnacji skóry, makijażu oczu i produktów do pielęgnacji włosów.
Triticum Vulgare Germ Oil (olej z kiełków pszenicy)- Stosowany jako środek do kondycjonowania skóry. Bogaty w witaminę E, która korzystnie wpływa na skórę. Ilość witaminy może się różnić w zależności od różnych odmian pszenicy uprawianych w różnych warunkach klimatycznych.
Vitis Vinifera Seed Oil (olej z pestek winogron) – jest bardzo bogaty w kwas linolowy, łatwo wchłaniany przez skórę, przez co jest dobrym balsamem do skóry. Bardzo bogaty w przeciwutleniacze, zwalcza wolne rodniki, sprzyja regeneracji tkanek, posiada unikalną zdolność do blokady wilgoci i dlatego minimalizuje powstawanie zmarszczek. Jego dobre cechy dla chorób skóry obejmują leczenia trądziku twarzy ze względu na jego właściwości antyutleniaczy i działanie przeciwzapalne. Zapobiega zatykaniu porów.
Yucca Schidigera Stem Extract (wyciąg z juki) – bogaty w saponiny, stosowany w kosmetykach jako środek pieniący. Posiada delikatne właściwości czyszczące dlatego stosowany w szamponach, płynach do mycia.
Zea Mays Starch (skrobia kukurydziana) – zapewnia jedwabisty dotyk i stosowany jest często w produktach do makijażu. Zawiera witaminy z grupy B, PABA, krzem, uwolnione oleje, żywicę i śluz, witaminę K, aminokwasy, a także luteinę, która jest bogata w przeciwutleniacze Oprócz właściwości absorpcyjnych, zawiera duże ilości składników regenerujących komórki i anty-utleniaczy. Gładka, jedwabista i kremowa konsystencja sprawia, że łatwo daje połysk skórze. Naturalna odporność na działanie przeciwzapalne i zakażenia sprawia, że dodawany jest do produktów do pielęgnacji skóry.
Zingiber Officinalis (imbir lekarski) – pobudza krążenie, działa kojąco na skórę, wychwytuje wolne rodniki, przy jednoczesnym zmniejszeniu obrzęku. Imbir może odgrywać rolę w zmniejszaniu trądziku i stanów zapalnych skóry. Połączenie imbiru i innych roślin leczniczych zmniejsza zmiany skórne. Autorzy w raporcie w „Cancer Research” 1996 stwierdzają że miejscowe stosowanie wyciągu z imbiru hamowało rozwój nowotworów skóry. Imbir działa jako środek antyseptyczny. Zastosowanie ekstraktu imbirowego wykazało szybkie gojenie się ran i produkcję kolagenu
.
* * *
Inne składniki występujące w różnych produktach używanych w domach.
Ammonia (amoniak) – stosowany jako środek czyszczący, ze względu na swoją wysoką skuteczność. Jest lżejszy od powietrza i bardzo toksyczny. W połączeniu z wilgocią (np. skóry) tworzy żrący wodorotlenek amonu, który powoduje martwicę tkanek poprzez przerwanie lipidów błony komórkowej prowadzących do zniszczenia komórek. Wdychanie wysokich stężeń powoduje uszkodzenie gardła, układu oddechowego, prowadzić może do niewydolności oddechowej. Wdychanie niższych stężeń może wywoływać kaszel, podrażnienie nosa i gardła. Dzieci narażone są bardziej ponieważ mają większe współczynniki powierzchni płuc do masy ciała. Dodatkowo oddychają na mniejszej wysokości (co ma znaczenie przy środkach do mycia podłóg). Kontakt ze skórą przy niskich stężeniach może wywoływać podrażnienia, przy wysokich poparzenia.
Dimethylol Glycol – bezbarwna ciecz stosowana jako rozpuszczalnik, zwłaszcza w akumulatorach, lub środek powierzchniowo czynny. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje produkt za bezpieczny.
Etoksylowany alkohol C13-15 – oleista ciecz nierozpuszczalna w wodzie. Stosowany głównie jako materiał wyjściowy do wytwarzania środków powierzchniowo czynnych. Produkt może także być wykorzystywany jako składnik zwiększający rozpuszczalność, a także emulgator do olejów i wosków. Działa drażniąco na skórę. Nie jest uważany za rakotwórczy i mutogenny.
Oksyetylenowana oleinoamina – materiał palny. W kontakcie z metalami może ewoluować łatwopalny wodór. Toksyczny. Wdychanie lub kontakt ze skórą może powodować oparzenia. Należy unikać kontaktu ze skórą.